Deset godina od Briselskog sporazuma, a Priština i dalje odbija formiranje Zajednice srpskih opština

19.04.2023

07:05

0

Iako je Evropska unija garant sporazuma, i dalje omogućava prištinskim vlastima da krše sve dogovoreno

Deset godina od Briselskog sporazuma, a Priština i dalje odbija formiranje Zajednice srpskih opština
Ivica Dačić, Ketrin Ešton, Hašim Tači - Copyright Profimedia

Punih 10 godina je prošlo od potpisivanja Briselskog sporazuma, a Priština i dalje odbija formiranje Zajednice srpskih opština. 

Iako je Evropska unija garant sporazuma, kao i nedavno postignutog Ohridskog, i dalje omogućava prištinskim vlastima da krše sve dogovoreno. Uprkos neispunjenim obavezama i svakodnevnom ugnjetavanju srpskog naroda, hapšenjima, ranjavanjima, pljačkama, juče su poslanici Evropskog parlamenta izglasali i viznu liberalizaciju za građane tzv. Kosova. Dakle, Priština je nagrađena, iako ne poštuje odluke koje podržava EU.

24sedam/J.S.J.
 

 

Tadašnji premijer Srbije Ivica Dačić i premijer privremenih prištinskih institucija Hašim Tači potpisali su sporazum u Briselu 19. aprila 2013. godine, čemu je posredovala tadašnja šefica diplomatije EU Ketrin Ešton. Na poziciji posrednika u dijalogu zamenila ju je Federika Mogerini, a nju Miroslav Lajčak.

EU je 2010. godine dobila mandat od UN da posreduje u dijalogu, a prvi tehnički dijalog započet je u martu 2011. godine. Posle Briselskog usledili su i drugi sporazumi, kao onaj postignut 2015. godin,e koji je trebalo da premosti blokade u primeni sporazuma o ZSO, energetici i komunikacijama, kao i sporazum o otvaranju mosta u Kosovskoj Mitrovici. 

Umesto da sporazumi privedu dijalog kraju i da Priština formira SZO, ona u novembru 2018. godine uvodi takse na robu iz centralne Srbije, što je izazvalo jednu od većih blokada.

Dijalog je obnovljen u julu 2020. godine, kada su se u Briselu sastali predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer privremenih kosovskih institucija Avdulah Hoti, koji je zamenio Hašima Tačija nakon što je optužen za ratne zločine pred Specijalnim sudom u Hagu. Umesto ispunjavanja dogovorenog, "palicu" preuzima Aljbin Kurti, za čije vlasti se primena sporazuma nije pomerila ni za tačku, ali je porastao broj napada na Srbe.

Tanjug/AP Photo/Virginia Mayo
Vučić i Kurti u Briselu uz posredstvo Borelja i Lajčaka

 

Uprkos i dogovoru u Ohridu gde su i EU i SAD deicidirano potvrdile da će Zajednica srpskih opština biti formirana, zasada se ne vidi nikakav pomak na tom planu, štaviše, prištinski zvaničnici insistiraju na tome da ZSO ne može biti formirana jer, kako kažu, Ustav tzv. Kosova to ne dozvoljava. 

Nastavak dijaloga na najvišem nivou očekuje se početkom maja, kada bi Aleksandar Vučić i Aljbin Kurti trebalo ponovo da se sastanu. Pred najavljeni susret, tenzije podižu i lokalni izbori 23. aprila u četiri opštine na Severu KiM, gde su Srbi napustili insitucije.

Briselski sporazum

1. Postojaće Asocijacija/Zajednica opština u kojima Srbi čine većinsko stanovništvo na Kosovu. Članstvo će biti otvoreno za svaku drugu opštinu pod uslovom da se o tome saglase članovi.

2. Ova Zajednica/Asocijacija će biti uspostavljena na osnovu Statuta. Do njenog raspuštanja može doći samo na osnovu odluke opština učesnica. Pravne garancije će pružiti merodavno pravo i ustavno pravo (uključujući i pravilo dvotrećinske većine).

3. Strukture Asocijacije/Zajednice će biti uspostavljene na istoj osnovi na kojoj počiva postojeći Statut Asocijacije kosovskih opština, npr. predsednik, potpredsednik, Skupština, Veće.

4. U skladu sa nadležnostima dodeljenim Evropskom poveljom o lokalnoj samoupravi i kosovskim zakonom, opštine učesnice će imati pravo da sarađuju u kolektivnom sprovođenju ovlašćenja kroz Zajednicu/Asocijaciju. Asocijacija/Zajednica će imati pun nadzor nad oblastima ekonomskog razvoja, obrazovanja, zdravstva, urbanizma i ruralnog razvoja.

5. Asocijacija/Zajednica će vršiti i druge dodatne nadležnosti koje joj mogu delegirati centralne vlasti.

6. Zajednica/Asocijacija će imati reprezentativnu ulogu prema centralnim vlastima i u tom cilju biće predstavljena u konsultativnom veću zajednica. U cilju ispunjavanja ove uloge predviđena je funkcija monitoringa.

7. Na Kosovu će postojati jedinstvene policijske snage koje se zovu Kosovska policija. Sva policija na severu Kosova će biti integrisana u okvir Kosovske policije. Plate će isplaćivati samo Kosovska policija.

8. Članovima drugih srpskih bezbednosnih struktura biće ponuđena mesta u ekvivalentnim kosovskim strukturama.

9. Postojaće regionalni komandant policije za četiri opštine na severu u kojima Srbi čine većinsko stanovništvo (severna Mitrovica, Zvečan, Zubin Potok i Leposavić). Komandant ovog regiona biće kosovski Srbin koga imenuje Ministarstvo unutrašnjih poslova sa spiska koji dostavljaju četiri gradonačelnika u ime Zajednice/Asocijacije. Sastav KP na severu će odslikavati etnički sastav stanovništva ove četiri opštine. (Postojaće još jedan regionalni komandant policije za opštine južna Mitrovica, Srbica i Vučitrn). Regionalni komandant četiri severne opštine će sarađivati sa drugim regionalnim komandantima.

10. Sudske vlasti biće integrisane i funkcionisaće u okviru pravnog sistema Kosova. Apelacioni sud u Prištini će uspostaviti veće koje će biti sastavljeno od većine sudija kosovskih Srba, koje će biti nadležno za sve opštine u kojima su Srbi većinsko stanovništvo. Odeljenje Apelacionog suda, koga čine administrativno osoblje i sudije, imaće stalnu kancelariju u severnoj Mitrovici (Okružni sud u Mitrovici). Svako veće spomenutog Odeljenja će biti sastavljeno od većina sudija kosovskih Srba. U zavisnosti od prirode slučaja o kome je reč, veće će činiti odgovarajuće sudije.

11. Opštinski izbori će biti organizovani u severnim opštinama 2013. godine uz posredovanje OEBS-a u skladu sa kosovskim zakonom i međunarodnim standardima.

12. Plan za implementaciju, uključujući vremenske rokove, biće sačinjen do 26. aprila. Prilikom implementacije ovog Sporazuma, poštovaće se princip transparentnog finansiranja.

13. Dve strane će intenzivirati razgovore o energetici i telekomunikacijama i okončati ih do 15. juna.

14. Dogovoreno je da nijedna strana neće blokirati, ili podsticati druge da blokiraju napredak druge strane na njenom putu ka EU.


15. Dve strane će, uz pomoć EU, osnovati Komitet za implementaciju.

Bonus video:

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike