Raspad Jugoslavije i destrukcija Beograda: Večeras premijera predstave po romanu Vladimira Pištala

06.07.2023

12:01

0

Autor: Dejan Ćirić

U pitanju je hronika jednog vremena ispričana očima grada, čudesnog i prokletog dok generaciju mladih koja ga predstavlja i liči na njega, pratimo kroz grupu petoro najboljih prijatelja

Raspad Jugoslavije i destrukcija Beograda: Večeras premijera predstave po romanu Vladimira Pištala
Vladimir Pištalo - Copyright ATA Images/Miloš Tešić

Premijera predstave „Milenijum u Beogradu“ prema istoimenom romanu višestruko nagrađivanog pisca Vladimira Pištala, u režiji Marka Čelebića, biće izvedena večeras u okviru 31. izdanja festivala BELEF, u Narodnom pozorištu u Beogradu.

U glumačkoj podeli su Aleksandar Vučković, Nikola Vujović, Bojan Krivokapić, Vaja Dujović, Zorana Bećić, Daniela Kuzmanović Pavlović, Nebojša Kundačina i Zoran Ćosić. Takođe, u predstavi učestvuju i potpisuju autorsku muziku poznati muzičari: Vladan Rajović (Kanda, Kodža i Nebojša), Boško Mijušković (Turbo Trans, Turisti, Straight Mickey and the Boyz) i Damjan Babić (Crvi, Kriške).

Promo/Narodno pozorište u Beogradu
 

- Ovo je roman o jednom gradu. Nije samo roman o jednoj generaciji, nego i o Beogradu koji je stalno u pozadini i on je jedan od likova. Neko je, pišući o Mediteranu, rekao: "Ovu knjigu ne možete čitati bez svog doživljaja unutrašnjeg mora". A vi ne možete da radite bez svog doživljaja unutrašnjeg rada - poručio je dobitnik NIN-ove nagrade Vladimir Pištalo umetničkoj ekipi predstave na prvoj čitaćoj probi.

Promo/Nebojša Babić
 

Čudesan i proklet grad

Prema rečima reditelja Čelebića, roman „Milenijum“ je hronika jednog vremena ispričana očima grada, čudesnog i prokletog dok generaciju mladih koja ga predstavlja i liči na njega, pratimo kroz grupu petoro najboljih prijatelja. Tokom društvenih promena u periodu prelaska iz komunizma u socijalizam i raspada Jugoslavije, njihovi stubovi sveta se urušavaju, a ideali počinju da blede. Sa novim milenijumom, unutrašnja i spoljašnja destrukcija Beograda dovodi mlade koji su grad sanjali, osećali i živeli, do toga da ga odbace, prezru, a neki i napuste.

Uprkos čestoj bespomoćnosti njegovih žitelja, grad ostaje magičan i zauvek otvoren za sve one koji su spremni da nastave da ga sanjaju, jer grad su ljudi, a ljudi tom gradu nikada neće prestati da daju nove oči, kako je primetio Marko Čelebić koji prvi put režira u Narodnom pozorištu u Beogradu.

Promo / Narodno pozorište /Željko Jovanović
 

Umetnička direktorka Drame nacionalnog teatra Molina Udovički ocenila je da je Pištalo napisao divnu priču „o gradu koji svi zajedno volimo“, te da ona nije toliko vezana za vreme koliko za prostor, možda je najviše vezana bezvremeno za ceo prostor u kojem živimo, a koji je onoliki koliko svako od nas može da dobaci“.

Bonus video:

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Tanjug

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike