Tači traži privremeno puštanje na slobodu, pristaje i na kućni pritvor

11.12.2020

10:53

0

S obzirom na pandemiju kovida 19, advokati su ukazali na restriktivne mere, kojima su ograničene porodične i društvene posete pritvorenicima u Hagu

Tači traži privremeno puštanje na slobodu, pristaje i na kućni pritvor
Copyright scp-ks.org

Odbrana nekadašnjeg komandanta OVK Hašima Tačija zatražila je od Specijalizovanih veća Kosova da mu omoguće privremeno puštanje na slobodu, pa i kućni pritvor, sa ili bez dodatnih mera, kojima će se osigurati njegovo pojavljivanje pred sudom.

-Gospodin Tači se obavezuje da će se pridržavati bilo kojih takvih mera pojedinačno ili u kombinaciji, uključujući stavljanje u kućni pritvor, predaju međunarodnih putnih dokumenata i zabranu pristupa određenim mesta ili kontakata sa određenim osobama, navodi se u podnesku Tačijevih advokata.

„Kosovo je mafijaška država“: Evropski poslanik žestoko kritikovao Prištinu

Oni smatraju da su ove mere sasvim dovoljne da osiguraju njegovo pojavljivanje pred sudom u Hagu, ali da ukoliko sud želi da nametne i dodatne mere, Tači je, kako navode, voljan da ih ispuni.

Dalje navode da bi dodatne mere mogu da uključuju, na primer, zabranu upotrebe medija ili političke aktivnosti, pa čak i da Tači boravi u državi izvan Kosova, koja se ne graniči se njim, pod uslovima koje bi sudija za prethodni postupak smatrao odgovarajućim, uz prisnatak te treće države da mu dozvoli takvo boravište i da izvršava sva uputstva suda.

S obzirom na pandemiju kovida 19, advokati su ukazali na restriktivne mere, kojima su ograničene porodične i društvene posete pritvorenicima u Hagu, dok su advokatske konstultacije sa optuženima putem video linkova “trećerazredna alternativa konsultacijama licem u lice”.

Specijalizovano tužilaštvo nije svoju istragu sprovodilo pod teškoćama izazvanim Covidom, što je još jedan razlog za Tačijevo puštanje na slobodu do početka suđenja.

Lajčak nakon pregovora u Briselu: Nastavljamo dijalog u 2021. godini

Advokati su u podnesku detaljno su analizirali razlozi zbog kojih je tužilac tražio njeogov hapšenje i držanje u pritvorskoj jedinici u Hagu, te konstatovano da ti razlozi, prema stavu Tačijevih advokata ne stoje.

Podsetili sud da se dobrovljno predao Hagu i da je pre toga i podneo ostavku na mesto predsednika tzv. Kosova.

Takođe su tražili da tužilaštvo obelodani sve dokazne materijale na kojima zasniva svoje razloge za Tačijevo dalje zadržavanje za pritvor, a od sudije da zakaže usmenu raspravu o privremenom puštanju Tačija na slobodu.

Tačiju je pritvor određen zbog opasnosti od bekstva, opasnosti da će uticati na svedoke, počiniti nova krivična dela i da će ometati rad tog suda, za čije su se ukidanje zalagao pre hapšenja.

Optužen je za niz ratnih zločina i zločina protiv čovečnosti zajedno sa nekadašnjim članovima glavnog štaba OVKk Kadrije Vesljijem, Redžepom Seljimijem i Jakupom Krasnićijem.

Odbijena žalba i jemstvo, Hisni Gucati ostaje u pritvoru

U optužnici se navodi da su krivična dela koja im se stavljaju na teret izvršena u periodu najkasnije od marta 1998. do septembra 1999. na više mesta na Kosovu, kao i u Kukešu i Cahanu, u severnoj Albaniji.

Prema navodima, ta dela su izvršili pripadnici OVK protiv stotina civila i lica koja nisu bili aktivni učesnici u neprijateljstvima.

U optužnici se navodi da Tači, Veselji, Seljimi i Krasnići snose individualnu krivičnu odgovornost, prema različitim oblicima krivične odgovornosti, za krivična dela izvršena u kontekstu nemeđunarodnog oružanog sukoba na Kosovu, koja su bila deo raširenog i sistematskog napada protiv lica za koje se sumnjalo da su bili protiv OVK.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike