Objavljen istorijski intervju sa Putinom: "Zelenski je dokaz da Hitlerova ideologija i dalje živi, Amerika nas je prevarila 5 puta"

09.02.2024

00:00

0

Autor: M. Vu.

Intervju koji je ceo svet čekao dočekao je svetlost dana

Objavljen istorijski intervju sa Putinom: "Zelenski je dokaz da Hitlerova ideologija i dalje živi, Amerika nas je prevarila 5 puta"
Intervju Takera Karlsona sa Vladimirom Putinom - Copyright Profimedia

Istorijski intervju američkog novinara Takera Karlsona sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom konačno je ugledao svetlost dana.

Intervju je objavljen na sajtu američkog novinara.

Karlson je na početku pitao Putina zašto je navodno rekao „da bi SAD mogle da izvedu neočekivan udar na Rusiju“.

Nije da je Amerika htela. Nikada nisam rekao da će biti neočekivanog udarca na Rusiju. Da li smo ti i ja u tok šou ili vodimo ozbiljan razgovor?" - odgovorio je Putin.

 

 

Karlson se nasmejao i pristao na ozbiljan razgovor.

Putin je zatim zamolio američkog novinara da mu dozvoli da da „malo istorijske pozadine“.

- Onda ću sebi dozvoliti, samo 30 sekundi ili jedan minut, da dam malo istorijske pozadine. Da li vam smeta? - upitao je ruski lider.

Za sat vremena intervju pregledan 9 miliona puta, među njima i Mask

Više od 9 miliona ljudi već je pogledalo Putinov intervju sa Karlsonom na društvenoj mreži Iks, a nakon toga voditelj ga je objavio i na Jutjubu.

Među prvima koji su odgledali intervju bio je biznismen Ilon Mask.

Karlson se složio, a Putin je počeo da govori o odnosima sa Ukrajinom i istoriji nastanka države.

- Posle Drugog svetskog rata Ukrajina je dobila deo poljskih, mađarskih i rumunskih teritorija. Ukrajina je, u izvesnom smislu, veštačka država stvorena voljom Staljina. Došli smo do trenutka kada je stvorena sovjetska Ukrajina. Zatim je bila 1991 - raspad Sovjetskog Saveza. I sve što je Ukrajina dobila na poklon od Rusije, ponela je sa sobom - napomenuo je šef ruske države.

Ukrajina je počela rat, cilj Rusije je da ga završi

Putin je rekao da želi da se situacija u Ukrajini reši putem pregovora.

Ukrajinci se i dalje osećaju kao Rusi, a to što se dešava je element građanskog rata. Zapad misli da su borbena dejstva u Ukrajini zauvek odvojila jedan deo ruskog naroda od drugog, ali će do ponovnog ujedinjenja doći - rekao je ruski lider i nastavio:

 

 


Državni udar u Ukrajini 2014. godine izvela je oružana opozicija uz podršku CIA, kazao je Putin. Ukrajina je donela odluku da odustane od pregovora sa Rusijom po nalogu iz Vašingtona, sada SAD treba da isprave tu grešku.

Kako je istakao: Ukrajina je počela rat, cilj Rusije je da ga završi.

- NATO može da prizna kontrolu Rusije nad novim teritorijama, postoje opcije, ako postoji želja - rekao je Putin.

Na Zapadu shvataju – strateški poraz Rusije je nemoguć

Zapad je počeo da shvata da je nemoguć strateški poraz Rusije, rekao je ruski lider.

Kako je rekao, zapadne zemlje su do sada govorile: moramo da postignemo strateški poraz Rusije, poraz na bojnom polju.

Profimedia
 

- Ali sada, očigledno, dolazi do spoznaje da to nije lako uraditi, ako je uopšte i moguće. Po mom mišljenju, to je nemoguće po definiciji, to se nikada neće dogoditi. Čini mi se da to počinju da shvataju oni koji kontrolišu vlast na Zapadu. Ali ako je to tako i ako su to shvatili, sada razmislite šta dalje - poručio je Putin, dodajući da je Rusija spremna na dijalog sa Zapadom.

- Izjave da će Amerikanci morati da ratuju sa Rusijom ako se obustavi pomoć Kijevu jeftina su provokacija - rekao je ruski lider.

Rusija nije mogla da ne ustane u odbranu Srbije

Rusija nije mogla da ne ustane u odbranu Srbije tokom ratova u bivšoj Jugoslaviji, izjavio je predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin u intervjuu sa Takerom Kalrsonom koji je ceo svet iščekivao.

Čim su počela dešavanja u Jugoslaviji, Boris Jeljcin digao je glas u znak podrške Srbima - nismo mogli da ne stanemo u odbranu Srba,  jer su Srbi poseban i nama blizak narod, sa pravoslavnom kulturom. To je narod koji je patio generacijama - rekao je Putin komentarišući kako je NATO prekršio obećanje Rusiji da se neće širiti na istok, a što je u srži tekućeg konflikta s Ukrajinom.

Kako je istakao, SAD su se uprkos tome odlučile na kršenje međunarodnog prava i bombardovanje Beograda.

Time su SAD otvorile Pandorinu kutiju. Štaviše, šta je rečeno kada je Rusija protestovala i izrazila svoje negodovanje? Povelja UN i međunarodno pravo su zastareli. Sada se svi pozivaju na međunarodno pravo, ali su tada počeli da govore da je sve zastarelo - rekao je Putin.

Amerika je raznela Severni tok, teško je pobediti vas u propagandnom ratu

Upitan ko je digao u vazduh Severni tok, Putin je kratko odgovorio: "Vi".

- Znate, neću da zalazim u detalje, ali uvek se u ovakvim slučajevima kaže "tražite nekoga ko ima motiv". U ovom slučaju ne treba tražiti samo nekoga ko ima motiv, već i nekoga ko ima mogućnosti, jer može biti mnogo zainteresovanih, ali nisu svi sposobni da se spuste na dno Baltičkog mora i izvedu ovu eksploziju. Obe ove komponente moraju da se spoje. Ko je imao motiv i ko je u stanju da to uradi? - odgovorio je Putin na pitanje da li ima dokaze da su napad izvele Amerika i CIA.

 

 

Ukoliko imate dokaze za ovaj "najveći akt industrijskog terorizma ikada", zašto ih ne biste "izneli i odneli propagandnu pobedu", upitao je Karlson predsednika Rusije.

Profimedia
 

U propagandnom ratu je veoma teško pobediti SAD, zato što Amerika kontroliše sve svetske i mnoge evropske medije. Krajnji korisnici najvećih evropskih medija su američke finansijske institucije. Zar vi to ne znate? Dakle, moguće je uključiti se u ovaj posao, ali to je, da tako kažem, skupo. Možemo jednostavno da ukažemo na naše izvore informacija, ali nećemo postići rezultate. Celom svetu je jasno šta se tada dogodilo. Čak i američki analitičari direktno govore o tome. To je istina - rekao je Putin.

Rusko hipersonično oružje nema takmaca

Ruski predsednik ističe da razlog za razvoj ruskog hipersoničnog oružja leži u tome što je Vašington, koristeći navodnu pretnju od Irana kao izgovor, odbio predlog Moskve o saradnji SAD, Rusije i EU u izgradnji zajedničkog protivraketnog štita.

- Tada sam rekao: "Vidite, tada ćemo biti prinuđeni da preduzmemo kontra mere. Napravićemo takve udarne sisteme koji će sigurno pobediti sisteme protivraketne odbrane". Odgovor je bio: "Ne radimo ovo protiv vas, a vi radite šta hoćete..." Tako je krenulo. I stvorili smo hipersonične sisteme sa interkontinentalnim dometom i nastavljamo da ih razvijamo. Sada smo ispred svih, SAD i drugih zemalja po razvoju hipersoničnih udarnih sistema. I svakodnevno ih poboljšavamo - rekao je Putin.

Amerika se više boji Kine nego Rusije

- Zapad se više plaši jake Kine nego jake Rusije, zato što Rusija ima 150 miliona ljudi, a Kina 1,5 milijardi stanovnika. Njena privreda raste naglo, oko 5 odsto godišnje. Nekada je bilo i više, ali za Kinu je to dovoljno. Kao što je Bizmark jednom rekao, potencijali su najvažniji. Potencijal Kine je ogroman. Kina je danas najveća privreda na svetu. Ona je već odavno pretekla Sjedinjene Države i brzo raste. Da ne pričamo ko se koga boji - rekao je predsednik Rusije povodom Takerovog pitanja zašto se SAD više boje Rusije nego Kine.

Foto: Gavriil Grigorov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
 

Najviše plaćenika došlo iz Poljske

Ruski predsednik Vladimir Putin rekao je da je među svim zapadnim zemljama najviše plaćenika stiglo u Ukrajinu iz Poljske.

- Najviše plaćenika je iz Poljske, na drugom mestu su plaćenici iz Sjedinjenih Država, na trećem iz Gruzije - rekao je Putin u intervjuu američkom novinaru Takeru Karlsonu.

CIA je organizovala puč u Kijevu

Putin je istakao da, kako su Amerikanci tražili, Janukovič nije koristio ni oružane snage ni policiju.

- Ipak, naoružana opozicija je izvršila državni udar u Kijevu. Uz podršku CIA, naravno, organizacije kojoj ste nekada i sami želeli da se pridružite, koliko sam razumeo. Hvala Bogu da vas nisu pustili unutra - rekao je Putin, budući da je Taker Karlson nakon školovanja aplicirao za posao u Centralnoj obaveštajnoj agenciji.

Kako je objasnio predsednik Rusije, iako su ostvarili svoj cilj i promenili vlast, to je s političkog stanovišta bila "kolosalna greška".

Foto: Gavriil Grigorov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
 

- To je definitivno bila pogrešna procena političkog rukovodstva. Trebalo je da vide u šta će se to razviti. Tako su se 2008. godine za Ukrajinu otvorila vrata NATO-a, a 2014. je došlo do državnog udara. Počeli su da progone sve one koji nisu prihvatili puč. I to je zaista bio državni udar. Oni su stvorili pretnju Krimu, koji smo morali da uzmemo pod svoju zaštitu. Oni su pokrenuli rat u Donbasu 2014. godine korišćenjem aviona i artiljerije protiv civila. Tada je sve počelo. Postoji snimak aviona koji napada Donjeck odozgo. Pokrenuli su veliku vojnu operaciju. Onda još jednu. Kada nisu uspeli, počeli su da spremaju sledeću - rekao je Putin dodajući da su SAD izgurale Rusiju do njenih crvenih linija, te da, uz sve to, nisu mogli da ostave svoju braću u veri.

"Upozorio sam Bajdena"

Ruski predsednik Vladimir Putin rekao je da je upozorio svog američkog kolegu Džoa Bajdena na opasnost da Vašington podrži procese koji su se odigrali u Ukrajini pre početka specijalne operacije.

Ruski predsednik nije ulazio u detalje razgovora sa Bajdenom, ali je primetio da mu je više puta govorio da SAD prave veliku grešku istorijskih razmera podržavajući procese u Ukrajini i odgurujući Rusiju.

- Tokom pregovora u Istanbulu Moskva i Kijev su se dogovorili da se neonacizam neće gajiti u Ukrajini i da će biti zakonski zabranjen u zemlji - primetio je Putin.

On je podsetio da su pregovori bili skoro završeni, ali je Kijev odbacio ove sporazume kada su se ruske trupe povukle iz Kijeva.

Putin je rekao da se ne seća kada je poslednji put razgovarao sa Bajdenom.

 

 


- Ne sećam se kada sam razgovarao sa njim. Ne sećam se, možeš da pogledaš... Ali šta, moram da se setim svega, ili šta? Imam mnogo stvari da uradim. Imamo unutrašnje političke poslove - rekao je ruski predsednik.

Rusija nema teritorijalne pretenzije prema Poljskoj, Letoniji i bilo kome drugom

Rusija nema interesa za sukob sa Poljskom, Letonijom i drugim evropskim zemljama, naglasio je Putin.

Kako je primetio, Zapad pokušava da zastraši svoje stanovništvo zamišljenom ruskom pretnjom.

Novinar je pitao Putina da kaže da li zamišlja scenario po kom bi ruske trupe bile poslate u Poljsku.

 


- Samo u jednom slučaju: ako Poljska napadne u Rusiju. Zašto? Nemamo interesa u Poljskoj, u Letoniji - nigde. Zašto nam to treba? Mi jednostavno nemamo interese - odgovorio je ruski predsednik.

- Ovo je apsolutno nemoguće, ne treba biti analitičan - protivno je zdravom razumu biti uvučen u neku vrstu globalnog rata - rekao je Vladimir Putin.

Zapadni lideri koriste horor priče da bi izvukli novac

Zapadni lideri koriste horor priče o Rusiji da bi dobili novac od poreskih obveznika.

- Nastavili smo da plašimo sve: sutra će Rusija upotrebiti taktičko nuklearno oružje, sutra će upotrebiti ovo – ne, prekosutra. Pa šta? To su samo horor priče za obične ljude, kako bi izvukli dodatni novac od američkih i evropskih poreskih obveznika - rekao je Putin.

Ta sredstva se koriste za suprotstavljanje Rusiji na ukrajinskom teatru vojnih operacija, naveo je on.

- Dolar je kamen temeljac moći Sjedinjenih Država. Mislim da svi dobro razumeju, koliko god dolara da se štampa, oni se brzo raspršuju po celom svetu.

 

 

- To je glupa stvar i velika greška.

Zelenski je dokaz da Hitlerova ideologija i dalje živi

Ruski predsednik Vladimir Putin je rekao da Hitlerova ideologija i dalje živi ako Vladimir Zelenski aplaudira nacisti u kanadskom parlamentu.

- Vi kažete: Hitler je mrtav već 80 godina. Ali njegova ideologija živi. Živi su ljudi koji su uništavali Jevreje, Ruse i Poljake. A predsednik, aktuelni predsednik današnje Ukrajine, aplaudira mu u kanadskom parlamentu, daje mu ovacije - objasnio je ruski lider.

On je podsetio kako je tokom posete Zelenskog jedan esesovac predstavljen kanadskom parlamentu. Putin je napomenuo da je ovaj incident dobro poznat, ali na Zapadu pokušavaju da ga zataškaju.

Ruski predsednik je podsetio da je Zelenski, Jevrejin po nacionalnosti, zajedno sa celim kanadskim parlamentom aplaudirao nacistima.

"Bio sam u dobrim odnosima sa Bušom"

Ruski predsednik Vladimir Putin je bio u dobrim odnosima sa bivšim predsednikom SAD
Džordžom Bušom, ali je napravio mnogo grešaka u odnosu na Rusku Federaciju, na primer, 2008. godine, kada je NATO u Bukureštu objavio da je otvoren za Ukrajinu. 

Kako je Putin primetio, seća se da je u Sjedinjenim Državama Buš predstavljen kao „seoski momak“ koji ništa ne razume, ali to nije tako, primetio je Putin.

- Buš nije ništa gori od bilo kog drugog američkog, evropskog ili ruskog političara, dodao je predsednik.

Takođe je podsetio da je izgradio lični odnos sa Donaldom Trampom.

O vlasti u Nemačkoj

Današnje nemačko rukovodstvo više se rukovodi interesima Kolektivnog zapada nego svojim nacionalnim interesima, poručio je ruski predsednik, nagovestivši da se samo tako može objasniti logika iza (ne)delanja Berlina.

Kako navodi, nije u pitanju samo to što je Severni tok 1 dignut u vazduh, a Severni tok 2 oštećen, već da se i preostala cev koja je čitava ne otvara, iako je Rusija spremna da doprema gas Evropi preko nje.

Putin dodaje da je Poljska takođe zatvorila gasovod "Jamal Evropa" koji prolazi kroz njenu teritoriju, ali napominje da "Poljska kljuca iz ruke Nemačke". Povrh toga, kaže, jedan od dva gasovoda koji prolaze kroz Ukrajinu zatvorio je Kijev.

24sedam/Profimedia
 

Budući da je Nemačka, posle SAD, drugi najveći sponzor Kijeva po pitanju oružja, Putin se pita zašto Berlin ne zamoli ukrajinske vlasti da otvore gasovod.

- Zašto Nemci ne kažu, slušajte, dajemo vam i novac i oružje. Odvrnite ventil. Molimo vas da gas iz Rusije prođe do nas. Kupujemo tečni gas u Evropi po enormnim cenama, što nivo naše konkurentnosti i ekonomiju uopšte svodi na nulu - zapitao se Putin.

Putin o stupanju Rusije u NATO

U intervjuu Takeru Karlsonu, objavljenom na sajtu novinara, šef ruske države je ispričao kako je pokušao, zajedno sa američkim kolegama, da reši bezbednosne probleme.

Prisetio svog sastanka sa američkim predsednikom Bilom Klintonom 2000. godine u Kremlju.

- Postavio sam mu pitanje: Slušaj, Bile, šta misliš, ako bi Rusija pokrenula pitanje ulaska u NATO, da li misliš da bi to bilo moguće? Iznenada je rekao: Znaš, to je interesantno, ja mislim „da”. Uveče, kada smo se sreli na večeri, rekao je: Znate, razgovarao sam sa svojim ljudima, sa svojim timom – ne, to je sada nemoguće - preneo je sadržaj razgovora predsednik Ruske Federacije.

 

- Da je on (Klinton) rekao da, proces sbližavanja bi počeo, na kraju je to (ulazak Rusije u NATO – prim. TASS) moglo da se desi da smo videli iskrenu želju partnera da to urade - naglasio je ruski lider.

- Pitali ste da li osećam gorčinu od odgovora. Ne, to nije gorčina, to je samo konstatacija činjenice. Mi nismo mlada i mladoženja, gorčina, ogorčenost nisu supstance koje prate takve slučajeve. Mi samo shvatili, da nas tamo ne čekaju, to je sve - rekao je, odgovarajući na pitanje zašto je, po njegovom mišljenju, Zapad tada „odgurnuo“ Rusiju.

Peskov: Veliki odjek u javnosti

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov nazvao je odjek oko intervjua Takera Karlsona sa Vladimirom Putinom ogromnim.

Taker se oglasio večeras na Instagramu gde je objavio fotografiju sa Putinom.

Ranije su zapadni mediji kritikovali američkog novinara nakon što je razgovarao sa ruskim predsednikom u Moskvi.

Američki i evropski mediji pokušali su da osude Karlsona za simpatije prema rukovodstvu Ruske Federacije i optužili ga da se poigrava sa „propagandom Kremlja“.

Prema mišljenju analitičara, takvo uzbuđenje može samo da podstakne interesovanje za intervju među zapadnom publikom.

Mediji: Karlson se sastao i sa Snoudenom i Tarom Rid

Američki novinar Taker Karlson, koji je snimio ekskluzivni intervju sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, tokom svog boravka u Rusiji razgovarao je i sa Edvardom Snoudenom i Tarom Rid, piše "Semafor", a prenose "RIA Novosti".

Izvori "Semafora" tvrde da je susret sa Snoudenom održan danas, u četvrtak, i dodaju da je trajao "satima". Ipak, kako kažu, ovaj razgovor neće biti objavljen, dok je sastanak sa Tarom Rid snimljen. 

U međuvremenu, portparol Kremlja Dmitrij Peskov poručuje da Moskva ne zna da li se Karlson poslednjih dana sastao sa čuvenim uzbunjivačem i još nekim, javlja TASS.

Tara Rid je, podsetimo, bivša saradnica američkog predsednika, koja ga je optužila za seksualni napad od pre 27 godina. Zbog optužbi koje je iznela, ona je napustila SAD jer se u svojoj zemlji više nije osećala bezbedno. Sada se nalazi u Rusiji. 

Bonus video:

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike