Dok čitav svet priznaje da su Vučić i Srbija pobedili u UN, opozicija i dalje tvrdi da su Srbi genocidni i sramno zamenjuje teze!

26.05.2024

14:56

0

Dok se Vučić bori protiv svih da naš narod ne bude obeležen, a čitav svet priznaje njegove napore i pobede, opozicija u Srbiji nastoji da razjedini narod i stavi mu žig na čelo

Dok čitav svet priznaje da su Vučić i Srbija pobedili u UN, opozicija i dalje tvrdi da su Srbi genocidni i sramno zamenjuje teze!
Ilustracija - Copyright ATAImages/Antonio Ahel Tanjug/Video

Nakon glasanja u Ujedinjenim nacijama za Rezoluciju o Srebrenici, kojom su najveće zemlje sveta i njihovi potrčci pokušali da Srbiji i njenom narodu stave žig na čelo, prema sopstvenom priznanju ti veliki su izgubili. 

Sa druge strane opozicija u Srbiji, zadovoljna zbog teške situacije u kojoj se naša zemlja našla, brže bolje počela je da kritikuje predsednika Srbije Aleksandra Vučića i njegovu borbu, pritom dižući Rezoluciju u visine. 

Naime, nakon što je izglasana sa 84 glasa, dok 109 zemalja nije dalo glas, sponzori ove Rezolucije su priznali da su izgubili od Vučića i Srbije. 

Svet

Američki AP je preneo da je rezolucija usvojena sa 84 glasa "za", iako su se predlagači nadali da će imati najmanje 100 glasova, kao i da je to odraz zabrinutosti mnogih zemalja o uticaju glasanja na napore za pomirenje. 

AP ističe i da su 22 zemlje preskočile sastanak i da nisu glasale.

Grčki list Avgi uz vest o sednici, preneo je i navode diplomatskih izvora da nije pravo vreme za rezoluciju, jer može da pošalje poruku koja ne promoviše regionalno pomirenje i perspektivu pristupanja Balkana Evropskoj uniji.

Francuski dnevnik "Mond" je ocenio da usvajanje rezolucije u Generalnoj skupštini UN "bio iznuđen čin podeljene međunarodne zajednice jer je izglasavanje rezolucije bilo daleko od  jednoglasnosti". 

Poraz onih koji su glasali

Da sramna Rezolucija o Srebrenici predstavlja poraz onih koji su je inicirali govorii podatak da je 43 odsto zemlja sveta glasalo za nju, dok 57 odsto zemalja nije glasalo, bilo je protiv ili uzdržano!
Takođe, dve trećine globalne populacije nije podržalo rezoluciju o Srebrenici.

Od 193 zemlje s pravom glasa, 84 je glasalo "za", 19 država je bilo protiv, a uzdržano 68. Dok 22 zemlje uopšte nisu glasale. To znači da je "za" bila 3,1 milijarda, dok 5,2 milijarde svetske populacije nije podržalo rezoluciju.

"Mond" ukazuje na to da je "to dosad jedina rezolucija, posle onih o genocidu u Ruandi 2003. godine i holokaustu 2005. godine, koju nije prihvatila većina članica UN".

Nemački list "Frankfurter algemajne cajtung" smatra da na unutrašnjem planu, s obzirom na to da će 2. juna u Srbiji biti održani izbori, Vučiću odgovara za Zapad izgubljeno glasanje u UN. Na taj način otvoreno su priznali poraz u UN od Srbije.

Švajcarski list "Noje Ciriher cajtung" piše da veliki broj uzdržanih glasova može se smatrati uspehom srpske diplomatije i dokazom da Beograd raspolaže diplomatskim uticajem.

Dodaje se da je Beograd već tokom kampanje kojom je želeo da navede države da povuku priznanje tzv. Kosova, pokazao da raspolaže mogućnostima za uticaj na međunarodnom terenu, posebno na tzv. globalnom jugu. 

Region

Neočekivano, ali od Hrvatske nam je stiglo priznanje da je Srbija pobedila u UN.

Naime, u Dnevniku 2 na HRT-u  voditelj je izgovorio da se u Ujedinjenim nacijama desila dilomatska pobeda Srbije.

I hrvatski predsednik Zoran Milanović izjavio je da je Hrvatska na protivustavan način bila kosponzor rezolucije o Srebrenici.

Bivši ministar spoljinih poslova Hrvatske Miro Kovač poručio je da je "Srbija deo kolektivnog Juga koji prkosi Zapadu", te da je zato veliki broj onih koji nisu glasali za Rezoluciju.

Novinar i voditelj sarajevske "Fejs" televizije Senad Hadžifejzović napao je tvorce sramne rezolucije i poručio da Vučiću i Srbiji ni Amerika, ni EU nisu mogli ništa, te upitao kakav je to upeh, s obzirom na broj glasova "za" koji iznosi 84?

Ministar spoljnih poslova u Savetu ministara BiH Elmedin Konaković najavio je da će uputiti protestnu notu zemljama članicama Generalne skupštine UN koje su u Generalnoj skupštini glasale protiv rezolucije o Srebrenici, očigledno nezadovoljan rezultatom. 

Opozicija u Srbiji

I pre nego što je sramna Rezolucija dospela na dnevni red UN, opozicija u Srbiji je govorila da je u Srebrenici počijen genocid.

U tim tvrdnjama prednjačili su ključni ljudi opozicije: Dragan Đilas, Marinika Tepić, Zoran Lutovac, Radomir Lazović, Zdravko Ponoš, Dobrica Veselinović...

Pa i i kandidat za gradonačelnika Beograda iz pokreta "Kreni-promeni"-  Savo Manojlović koji se sada predstavlja kao patriota, bio je član Građanskih inicijativa, a čija je osnovna uloga da se Srbija i njen narod optuže za genocid u Srebrenici! Tačnije, u okviru Građanskih inicijativa posluje i njihova "ćerka" organizacija "Resurs" centar na čijoj listi u ulozi člana je bio upravo Savo Manojlović!

Odmah nakon glasanja u UN, iako brojke pokazuju drugačije, Đilas je udario na Vučića tražeći njegovu ostavku jer se borio za srpski narod, tako priznajući sramnu rezoluciju koja naš narod proglašava genocidnim.

Ponoš je krenuo Đilasovim putem te je i on udario na Vučića, a potom je ponovio da se u Srebrenici desio genocid!

I ništa novo... Dok se Vučić bori protiv svih da naš narod ne bude obeležen, a čitav svet priznaje njegove napore i pobede, opozicija u Srbiji nastoji da razjedini narod, stavi mu žig na čelo, okrivi srpskog predsednika i na takav način se dokopa fotelja. 

Bonus video: 

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Informer

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike