Srpski kriminalci deo italijanske mafijaške hobotnice: Oni su postali glavni igrači u klanovima Ndrangeta i Koza Nostra! (FOTO)
Naši državljani distribuiraju kokain, Srpkinje hapšene zbog pranja novca, Beograđani bili članovi mafije
Više od četiri tone kokaina vrednog 800 miliona evra, koji pripada italijanskoj mafiji Ndrangeta, a koji je zaplenjen u velikoj akciji italijanske policije, iz Brazila je distribuirala srpska mafija. Uhapšena je 31 osoba, a zaplenjena je imovina vredna više od sedam miliona evra. Srbi koji su se našli iza rešetaka u toj akciji nisu jedini koji su radili za italijansku mafiju i čuvenu Ndrangetu.
Ndrangeta, poznata i kao porodica Montalbano, la Santa i Pičoterija, mafijaška je kriminalna organizacija sa sedištem u Kalabriji u Italiji. Iako nije poznata kao sicilijanska Koza nostra, ili što je ruralnija od napuljske Kamore i apulijska Sakra korona unite, Ndrangeta je postala najmoćnija kriminalna organizacija krajem 20. i početkom 21. veka.
Obično se vezuje za Koza nostru, zbog geografske blizine, zajedničke kulture i jezika Sicilije i Kalabrije, iako Ndrangeta posluje nezavisno od Koza nostre. Američki diplomatski izvori procenjuju da trgovinom drogom, iznudom i pranjem novca organizacija čini najmanje 3 odsto BDP Italije. Od pedesetih godina 20. veka, organizacija se proširila na severnu Italiju i dalje u inostranstvo.
Dve Srpkinje takođe su radile za Ndragentu. Aleksandra Dobričanović uhapšena je zajedno sa još dve osobe zbog sumnje da je učestvovala u pranju novca za mafijašku organizaciju Ndrangetu preko građevinskih firmi u Veroni.
Aleksandra Dobričanović i Karlo Skarilja uhapšeni su, a protiv Frančeska Frontere je podneta krivična prijava. Oni se terete za kriminalno udruživanje, iznudu, pljačku i proneveru. Aleksandra je u emotivnoj vezi sa Fronterom, koji je odranije poznat policiji, a zanimljivo je da su jedni od preživelih u čuvenoj nesreći broda "Kosta Konkordija" 2012. godine.
Ivana na vrhu biznisa
Aleksandra je osumnjičena za izdavanje lažnih faktura kojima su se preko građevinskih firmi pravdali troškovi za nelegalne radnje ozloglašene Ndrangete.
Beograđanka Ivana Ivanović pod istragom je takođe da je prala novac za italijansku mafiju. U akciji italijanskog Tužilaštva za mafiju, uhapšeno je 68 osoba i zaplenjena imovina vredna 753 miliona evra robe i novca u Albaniji, Austriji, Britaniji, Nemačkoj, Italiji, Luksemburgu, Malti, Rumuniji, Srbiji, Sejšelima i Švajcarskoj.
Svi uhapšeni bili su članovi tri najveće kriminalne grupe u Italiji: sicilijanske Koza Nostre, kalabrijske Ndranghete i napulijske Sakra Korona Unite. Iako su ranije ove mafijaške grupe bile rivali, biznis sa onlajn klađenjem ih je spojio.
Ivana je bila rangirana na sam vrh u ovom biznisu. Njen posao bio je od ključnog značaja za sam proces malverzacija. Ona je prala novac preko onlajn klađenja širom Evrope.
Predrag Petrović, osuđen je danas na 12 godina zatvora u Višem sudu u Beogradu zbog ubistva Milibora Petrovića pre 28 godina u Beogradu. On je posle više od dve decenije bekstva uhapšen prošle godine u Italiji.
O Petrovićevom hapšenju pisali su italijanski mediji, a njihove novinske stupce punio je još 2016. godine kad se pisalo da se dovodi u vezu sa organizovanom kriminalnom grupom koja se bavila švercom oružja i snabdevala lokalni mafijaški klan Kazalezi.
Zaseda u tržnom centru
Petrović, za kojim je bila izdata Interpolova poternica zbog ubistva u Beogradu, uhapšen je u junu prošle godine u italijanskom gradu Kazerta, u blizini jednog tržnog centra, jer je tamošnja policija dobila saznanja da se on sa porodicom krije u ovom gradu.
Karabinjeri su mu napravili zasedu pošto su dobili dojavu da u jednom tržnom centru treba da se sastane sa suprugom. Došao je da vidi suprugu u tržnom centru, ali umesto nje pronašao je karabinjere, pisali su tada italijanski mediji.
Za Petrovićem su italijanski istražitelji tragali gotovo dve godine, tačnije od oktobra 2019. godine, kada je pobegao iz kućnog pritvora u kojem je bio zbog više krivičnih dela. Pobegao je dvadesetak dana nakon što je Apelacioni sud prihvatio zahtev srpskih vlasti za njegovu ekstradiciju.
U Italiji je bio tražen i zbog krađe, prijema ukradene robe i trgovine oružjem počinjene u periodu od 1999. do 2015. godine, zbog čega je osuđen na godinu dana i pet meseci zatvora, dok je bio u bekstvu.
Jedan od Srba za koga se u podzemlju tvrdilo da je bio član italijanske mafije bio je i Zemunac Boris Andrić. On je 18. septembra 1997. godine ubijen u svojoj kući u Ulici Bački Ilovik u Zemunu.
Bonus video
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari