Evropski naftaši debelo profitiraju na ukrajinskoj krizi

08.04.2022

09:30

0

Autor: 24sedam

Međunarodni naftni koncerni koriste situaciju da bi što više zaradili, tvrdi „Grinpis“

Evropski naftaši debelo profitiraju na ukrajinskoj krizi
Ilustracija - Copyright Pixabay

- Rat u Ukrajini koncerni koriste kao argument za visoke cene na benzinskim pumpama, iako visina cena nije opravdana - naglašava ekološka organizacija "Grinpis" na osnovu svog istraživanja.

Iako bi organizacija za zaštitu ekologije trebalo da se raduje visokim cenama fosilnog goriva jer bi to trebalo da smanji potrošnju, upravo je ona dala nalog za straživanje o ogromnom profitu naftnih koncerna.

Prodajom dizela i benzina u Evropi koncerni su ostvarili dodatne prihode u visini od najmanje tri milijardi evra, ukazuje se u toj studiji.

Samo za mart je studija pokazala da je naftna industrija u EU dnevno ostvarivala dodatne priode u visini od 107 miliona evra - 94 miliona evra od prodaje dizela i 13 miliona evra od benzina.

Nemci, pa Austrijanci...

U Austriji, prema "Grinpisu" naftna industrija ostvarila je dnevne dodatne prihode u visini od oko 4,3 miliona evra, od čega 3,7 miliona evra od prodaje dizela. Posle Nemačke, ta zemlja je druga koja je imalanajveće dodatne prihode od prodaje goriva u EU.

Crni rekord

Austrija je sredinom meseca marta zabeležila neke crne rekorde. U Donjoj Austriji, u mestu Virmla i u Tulnu, benzinske pumpe prodavale su dizel za 3,084 evra po litri, a u Vinernojštatu 3,059 evra.

Ni litar benzina nije mnogo jeftiniji  jer koštao je na tim pumpama 2,790 evra, prenose mediji.

Zbog ovako podivljalih cena goriva, podstaknutim i rusko-ukrajinskim sukobom u kojemu Austrija prati sankcije Zapada u svemu osim u gasu i nafti, u zemljli već glasno traže intervenciju države.

„Grinpis“ je pozvala austrijsku vladu da posebno oporezuje ovu „nemoralnu ratnu zaradu“ i time finansira mere za ublažavanje poskupljenja.

Studija je pokazala da su cene na benzinskim pumpama rasle mnogo brže od cene sirove nafte na svetskim tržištima.

Tako su cene za sirovu naftu između januara i marta porasle za samo oko 19 centi po litri, a istovremeno je cena dizela u rafineriji porasla za oko 30 centi po litri, a dizela na pumpi za oko 37 centi.

Kod benzina je situacija slična, iako je rast cene bio blaži.

Te velike marže pokazuju jasno kako naftna industrija koristi situaciju, jer je cene u lancu isporuke dizala, dok se osnova troškova gotovo nije menjala, zaključuje studija „Grinpisa“.

BONUS VIDEO

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike