Izbor srpskog kandidata za Oskara izazvao burne reakcije

02.12.2020

14:47 >> 13:37

0

Tri udruženja saopštila neregularnosti zbog kojih će možda Dara iz Jasenovca biti izložena riziku da izgubi mogućnost učestvovanja u trci za prestižnu n

Izbor srpskog kandidata za Oskara izazvao burne reakcije
Copyright Profimedia

Proceduru ovogodišnjeg izbora srpskog filma za kandidata za nagradu Oskar, obeležili su brojni propusti i neregularnosti, kao i kršenje Uputstva FCS o samom izboru, tvrdi se u saopštenju koje su potpisali Udruženje filmskih producenata Srbije, Asocijacija filmskih reditelja Srbije i Udruženje Dok Srbija.

U saopštenju se kao prvi propust ističe činjenica da Odluka o formiranju Komisije nije javno objavljena, zbog čega nije postojala prilika da se na vreme ukaže na potencijalne sukobe interesa pojedinih članova Komisije, koji su navedeni u članovima 10. i 11. Uputstva FCS.

Kako poručuju iz tri strukovna udruženja, “u toku procesa, dva člana Komisije su istu napustili, od kojih je jedan, Mirko Beoković, suprotno Uputstvu FCS, ipak prisustvovao projekcijama u periodu od 20. do 22. novembra”.

– Komisiju je zatim, zbog neregularnosti u radu, napustila i Mila Turajlić, koja je članica američke Akademije za filmsku umetnost i nauku – piše u saopštenju.

Dalje se navodi da je FCS prekršio Član 8. Uputstva o izboru domaćeg kandidata za nagradu “Oskar”, u kom se jasno navodi da sastav Komisije treba da čine četiri člana izabrana na predlog Grupacije za kinematografiju, AFUN i UFUS.

– Međutim glumica Dara Ðokić je u Komisiju izabrana na predlog Udruženja filmskih glumaca, a to udruženje nije na ovom spisku. Filmski centar Srbije je u dopisu koji je 23. oktobra poslao Grupaciji za kinematografiju, tražio da Grupacija predloži četiri svoja člana, od kojih će dvoje biti izabrani u Komisiju. Ipak, bez obrazloženja, FCS je u Komisiju uvrstio samo jednu od predložene četiri osobe, Milu Turajlić. Njenim istupanjem iz Komisije, ona je ostala bez ijednog člana iz redova strukovnih udruženja čiji članovi čine vitalni deo srpske kinematografije. U njenom završnom sastavu Komisija je brojala dva predstavnika AFUN-a i nijednog predstavnika Grupacije za kinematografiju, odnosno naših strukovnih udruženja – navodi se u saopštenju.

Profimedia

Deo saopštenja posvećen je i istupanju Turajlićeve iz Komisije.

Kako se navodi u saopštenju Turajlić je rekla da od trenutka kada je 19. novembra prihvatila da učestvuje u radu Selekcione Komisije, u tri navrata je pisala svim članovima Komisije i odgovornima u Filmskom centru Srbije kako bi im skrenula pažnju da je od početka rada došlo do kršenja propisanog Pravilnika rada Komisije.

– Na moje dopise nisu odgovorili ostali članovi Komisije ni nadležni u FCS. Imala sam obavezu da o tome obavestim udruženja koja su me, shodno pravilniku, nominovala da učestvujem u radu Komisije. Takođe, kao član AMPAS (Američke filmske akademije) ja učestvujem u glasanju za Oskara za najbolji strani film, te sam smatrala da imam profesionalnu i etičku obavezu da reagujem kako bi predupredila mogućnost da treća lica dovedu u pitanje sam rad Komisije. Nisam želela da snosim odgovornost za potencijalno osporavanje validnosti izbora nacionalnog kandidata, niti da daljim učešćem u radu Komisije legitimišem nepravilnosti do kojih je došlo – kazala je Turajlić.

U saopštenju se navodi i da je članom 17. Uputstva predviđeno je da se, tek nakon utvrđivanja o ispunjenju uslova prijave i proverom dokumentacije, zakazuju projekcije i gledanje filmova.

– Organizovanjem projekcija u periodu 20. do 22. novembra član 17. ovog Uputstva je grubo prekršen, obzirom da do tog trenutka nije bio održan sastanak na kom je konstituisana Komisija, niti je pregledana dokumentacija filmova, kako bi se ustanovilo koji filmovi ispunjavaju uslove prijave – piše u saopštenju.

Na kraju se navodi da su strukovna udruženja su na zahtev FCS izradila dokument sa preporukama za kriterijume koji se primenjuju prilikom izbora kandidata u većini evropskih zemalja, a u pitanju su pre svega: informacije o učešću filma na inostranim festivalima i osvojenim nagradama, stranoj kritici i inostranoj distribuciji filma.

– Ipak, u svom pozivu za prijavu filmova, FCS od producenata nije ni tražio dokumentaciju kojom bi kriterijumi navedeni u preporučenom dokumentu mogli da se ocene (festivali, nagrade, strana kritika, distribucija), čime je proces, kao i trud gorepomenutih udruženja, obesmišljen. Imajući u vidu sve navedene propuste i prekršaje, smatramo da je izbor domaćeg kandidata za nagradu “Oskar” izgubio legitimitet – piše na kraju saopštenja, uz strahovanje potpisnika da je srpski film zbog pomenutog niza neregularnosti biti izložen riziku da izgubi mogućnost učestvovanja u trci za nagradu “Oskar”.

Pročitajte još: „Grudi“ za Oskara; Dubravka Drakić za 24sedam: Objektivna radost, subjektivna teskoba

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Tanjug

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike