Dragan i Predrag Laković: Enigma smrti čuvenih blizanaca

28.03.2021

19:05

0

Autor: Dejan Ćirić

Obojica su preminuli pod velom misterije, ali dok je za jednog razbijen mit da je umro kao beskućnik, za drugog se još uvek ne zna šta se tačno dogodilo

Dragan i Predrag Laković: Enigma smrti čuvenih blizanaca
Copyright Wikipedia

Na današnji dan, 28. marta 1929. godine, u Skoplju su rođeni Dragan i Predrag Laković, velike filmske i pozorišne legende. Predrag Pepi Laković bio je pet minuta stariji i dva kilograma lakši od svog brata blizanca Dragana. Jedva je preživeo, ali je nadživeo brata od čije smrti se nikada nije oporavio. Iako su rođeni u Skoplju, ubrzo su se preselili za Beograd, gde su se školovali i nastavili svoj profesionalni život, posvećeni pozorištu i filmu.

Dragan Laković je igrao je u brojnim filmovima, televizijskim serijama i emisijama za decu. Sudelovao je i u mnogim radijskim programima. Najpoznatija dečja emisija koju je vodio bila je „Deco, pevajte sa nama“, u kojoj je učestvovao i hor „Kolibri“, a njegove nezaboravne kreacije zabeležene su i u legendarnim emisijama za decu „Na slovo, na slovo“ i „Laku noć, deco“. Laković je obeležio detinjstvo i mladost mnogih generacija. Ostvario je i značajan glumački opus, pre svega u mjuziklima Pozorišta na Terazijama među kojima su „Moja ljupka dama“, „Večiti student“, „Put oko sveta“, „Cigani lete u nebo“ i „Čovek od La Manče“. Objavio je veliki broj gramofonskih ploča sa dečjim pesmama, na stihove Duška Radovića i Ljubivoja Ršumovića, a na muziku Aleksandra Koraća i Vojkana Borisavljevića. Zahvaljujući kompilacijama na kojima su sakupljene i objavljene, uz njegove pesme odrastaju i današnja deca. Omiljena dečja pesma „Zakleo se bumbar“, u izvođenju Lakovića, hora „Kolibri“ i hora Doma pionira Beograda, snimljena je davne 1974. godine.

Wikipedia

Preminuo je iznenada 31. maja 1990. godine u svom stanu od infarkta, spremajući se za predstavu koju je trebalo da igra tog dana. O njemu su kružile jezive priče da je bio beskućnik i da su ga pronašli mrtvog u vozu koji je putovao na relaciji Beograd – Bar, ali to nisu bile istinite tvrdnje. U znak sećanja na Dragana Lakovića, vrtić u Bloku 61 na Novom Beogradu dobio je ime po ovom umetniku.

Pročitajte još

Njegov brat blizanac Predrag je bio veliki boem, individualac, samotnjak i, kako su ga opisivali, povučeni sanjar i zamišljeni pecaroš sa Mrtve Tise. Predrag je bio klasni kolega Olivere Marković, Đuze Stojiljkovića i Vlaste Velisavljevića na tada prvoj klasi novoosnovane Akademije za pozorište, film, radio i televiziju (današnji FDU). Krajem četrdesetih je dobio nekoliko uloga u, tada avangardnom, Beogradskom dramskom pozorištu. Do kraja sedamdesetih, Laković je odigrao više od 40 uloga u televizijskim projektima. Publika ga najviše pamti po ulozi Koste Pavlovića, urnebesnog Bobinog ujaka iz Pariza u seriji „Bolji život“. Jedna od zapaženijih uloga mu je bila i u „Kamiondžijama“, gde je igrao nastavnika muzičkog, a scene koje je snimio sa Miodragom Petrovićem Čkaljom se i danas rado gledaju. Poslednja uloga mu je bila u filmu Emira Kusturice „Crna mačka, beli mačor“. Tu je tumačio rasejanog matičara, ali taj film nažalost nije završio.

Wikipedia

Voleo je da se osami u svojoj skromnoj vikendici na Bisernom ostrvu, u blizini Čuruga. Tu, na Mrtvoj Tisi je pecao i samovao. 9. septembra 1997. godine je otišao na pecanje i nikada se nije vratio. Njegovo beživotno telo su pronašli lokalni alasi. Udavio se, a priče o tome da je izvršio samoubistvo nikada nisu potvrđene, ali ni demantovane, tako da je njegova smrt i dalje pod velom misterije.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike