Najveća dela na izložbi Uroša Predića u Novom Sadu: Život posvećen lepoti i umetnosti

08.10.2022

13:30

0

Stvarajući neprekidno više od osam decenija ostavio je izuzetno bogat opus

Najveća dela na izložbi Uroša Predića u Novom Sadu: Život posvećen lepoti i umetnosti
thumbnail_Otvaranje 6 - Copyright Foto: Predrag Uzelac

Bio je najmlađe dete u porodici. Prvi stipendista Matice srpske u oblasti lepih veština i umetnosti.

Njegova "Kosovka devojka" je najprepoznatljivija slika u srpskoj vizuelnoj kulturi, "Nadurena devojčica" Mona Liza među dečjim portretima, a "Siroče na majčinom grobu" najdirljivije delo nacionalne istorije umetnosti.

Zbog uloge koju je imao u srpskom kulturnom, umetničkom i društvenom životu krajem XIX i u prvoj polovini XX veka upamćen je u nacionalnoj memoriji kao jedan od najvećih srpskih slikara, dobrotvor i kulturni poslenik – reprezent najviših vrednosti koje je negovala Matica srpska.

On je Uroš Predić. Jedan umetnik, jedan vek stvaranja, jedan život posvećen najvišim idealima – lepoti i umetnosti.

Foto: Predrag Uzelac
 

U mesecu obeležavanja značajnog jubileja – 175 godina od osnivanja Galerije Matice srpske,  organizovana je velika monografska izložba "Uroš Predić. Život posvećen lepoti i umetnosti", posvećena stvaralaštvu jednog od najistaknutijih nacionalnih slikara Uroša Predića  koja je svečano otvorena sinoć.

Na svečanom otvaranju izložbe prisutnima su se obratili dr Tijana Palkovljević Bugarski, upravnica Galerije Matice srpske, prof. dr Igor Borozan, istoričar umetnosti, Predrag Mihajlović, dok je izložbu svečano otvorila Dragana Milošević, pokrajinska sekretarka.

- Za Galeriju Matice srpske, koja 2022. godine obeležava 175 godina postojanja, ne postoji važniji i jedinstveniji slikar od Uroša Predića. U njegovoj ličnosti, njegovom sveukupnom radu, posebno umetničkom stvaralaštvu, sabrane su temeljne vrednosti ove ustanove: zadužbinarstvo, posvećenost opštem dobru i nacionalnim vrednostima. Za nas je Uroš Predić primer i uzor kako se živi, stvaraju i čuvaju nacionalna kultura i nacionalni identitet. A to i jeste poslanje Galerije Matice srpske kako u prošlosti, tako i u sadašnjem vremenu - rekla je na otvaranju Dr Tijana Palkovljević Bugarski.

Dr Tijana Palkovljević Bugarski Foto: Predrag Uzelac
 

Igor Borozan je istakao da je priča o Urošu Prediću priča o svima nama.

- Nema u našoj kulturi i društvu u drugoj polovini 19. i prvoj polovini 20. veka neke osobe koja je kaleidoskop – ogledalo svih nas. Uroš Predić je evropski slikar, ali i vodeći nacionalni slikar u prethodnih sto godina - istakao je Borozan.

Uroš Predić, stvarajući neprekidno više od osam decenija ostavio je izuzetno bogat umetnički opus sa preko 1700 dela, u kojem je ostvario visoke domete.

Izložba obuhvata preko 140 eksponata ‒ više od 100 Predićevih dela, dokumentarnu građu o umetnikovom životu, njegove portrete koje su načinili prijatelji umetnici, kao i dokumentarni film u režiji Blaža Popovića.

Igor Borozan Foto: Predrag Uzelac
 

Pod Galerijskim krovom su skupljena umetnička dela iz različitih kolekcija iz zemlje i inostranstva koja će publici pružiti uvid u životne, stvaralačke i tematske prostore Uroša Predića.

Pored umetničkih dela iz Narodnog muzeja Srbije, Narodnog muzeja Zrenjanin, Matice srpske, Muzeja Srpske pravoslavne crkve, Muzeja grada Beograda, Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu, Nacionalnog  muzeja moderne umjetnosti iz Zagreba, i mnogih drugih, na izložbi se nalaze i dela iz privatnih kolekcija od kojih većina do sada nije bila izlagana pa samim tim ni dostupna široj javnosti.

Kroz nekoliko celina: anegdotski i socijalni žanr, religiozno slikarstvo, portreti, teme iz nacionalne istorije, veze sa Maticom srpskom, predstaviće se Predićeva osnovna tematska opredeljenja.

Među izloženim slikama su i one ključne, najpoznatije: "Devojka na studencu", "Kosovka devojka", "Nadurena devojčica", "Vesela braća", "Siroče na majčinom grobu", "Hercegovački begunci" i mnoge druge.

Dragana Milošević Foto: Predrag Uzelac
 

Zahvaljujući saradnji sa Katedrom za računarsku grafiku Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu i primeni savremenih tehnologija, na izložbi su dostupni crteži Uroša Predića iz Galerijske kolekcije, kao i ikonostas crkve Svetog velikomučenika Georgija u Bečeju.

U zajedništvu svojih naučnih znanja i muzejskih iskustava izložbu su realizovali dr Snežana Mišić, muzejska savetnica Galerije Matice srpske i dr Igor Borozan, profesor na Odseku za istoriju umetnosti Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Izložbu prati istoimeni srpsko-engleski katalog autorke dr Snežane Mišić.

Zahvaljujući virtuelnoj prezentaciji, koja će biti dostupna na sajtu Galerije Matice srpske, šira javnost, kako u zemlji, tako i u inostranstvu, biće u prilici da iz udobnosti svoga doma, u bilo koje vreme „prošeta” izložbom i uživa u stvaralaštvu Uroša Predića.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike