Tajne šifre podzemlja: Kako komuniciraju kriminalci u Srbiji

23.03.2021

19:27 >> 12:03

0

Kako su usavršavali svoj mafijaški sleng, tako su kriminalci ovladavali i novim tehnologijama preko kojih su komunicirali

Tajne šifre podzemlja: Kako komuniciraju kriminalci u Srbiji
velja nevolja darko saric - Copyright 24sedam /Profimedia

“Otišao je u Kanadu”, “Zrika”, “sašiven”, “pakuje cigle”, “devojčica kasni na sud”, “ku*va nije stigla”, “odvajanje od si*e”, “Betmen”, “Spava sa ribama”, “Pera ždera”… Ovo nisu reči slučajno nabacane bez ikakvog značenja, već šifre koje su koristili brojni kriminalci na Balkanu još od devedestih godina, pa sve do ekipe Veljka Belivuka, kako bi lakše komunicirali i oganizovali monstruozna krivična dela!

Tajna komunikacija od velike je važnosti za srpske kriminalce, zbog čega koriste brojne šifrovane poruke, a uvek iznova pronalaze nove oblike tehnologija koje im omogućavaju da između sebe komuniciraju, a da ih ne otkriju policijski organi.

Šifre i načini komuniciranja između pripadnika kriminalnih organizacija iznova se usavršavaju i menjaju, jer kada policija jednom “provali” neku šifru ili komunikaciju, kriminalci brže bolje pronalaze nove načine.

Dešifrovanje njihovih poruka od velikog značaja je bilo za istrage u važnim sudskim procesima. Rečenicu “Otišao je u Kanadu” koristili su pripadnici zemunskog klana kada su nekoga likvidirali. “Primakli smo Zrikoka na tri kilometra ….imamo ga kad piša“ navodno je rekao Željko Maksimović Maka planirajući ubistvo premijera Zorana Đinđića. Reči “ku*va” i “devojčica” koristila je ekipa Darka Šarića kada su govorili o drogi.

Darko Šarić uhapšen je u Južnoj Africi i isporučen Srbiji 2014. godine Foto: Printscreen/Youtube

Kriminalci su imali i svoje reči za mnobrojne političare i javne ličnosti. Zorana Đinđića zvali su Zrika, Vojislava Koštunicu – Oštičava, a Vojislava Šešelja – Ćora. Interesantno je da o čemu god su komunicirali i šta god su pominjali, uvek su pričali o osobama u ženskom rodu.

ATA Images

Kako su usavršavali svoj mafijaški sleng, tako su ovladavali i novim tehnologijama preko kojih su komunicirali. Pre više decenija koristili su telefonske govornice kako bi slali jedni drugima poruke i javljali informacije. Međutim, internet i nove tehnologije zadale su puno glavobolja policajcima i inspektorima.

Telefonske govornice

Za Makinu grupu ( Željka Maksimovića Make, pripadnika grupe „Amerika“ koji je godinama u bekstvu) bilo je karakteristično korišćenje javnih govornica, dok su ostali kriminalci i grupe koristili nove tehnologije.

Neposlati mejlovi (nacrti)

Šarićevi saradnici koristili su komunikaciju putem mejla. Međutim, pronašli su način kako da njihova komunikacija ne bude presretnuta. Svi su koristili jedan isti mejl u kojem su poruke ostavljali u nacrtima ili draftovima. Pošto se radilo o porukama koje su “nedovršene”, one nisu slate, a samim tim bilo je nemoguće i da budu presretnute. Na takav način je navodno komunicirala i grupa Slobodana Šaranovića.

Slobodan Šaranović Printscren/Youtube/ Vijesti

“Tajno mastilo” (mokraća i znoj)

Verovali ili ne, jedan od dobro razvijenih i najsloženijih načina kominiciranja između kriminalaca jeste korišćenje „tajnog mastila“. Reč je o situacijama u kojima se kao mastilo koristi svaka bezbojna ili bleda tečnost, bila to mokraća, znoj, pljuvačka , zašećerena ili posoljena voda… Pomoću tih tečnosti kriminalci su pisali poruke između redova na običnom vidljivim tekstu, a “mastilo” bi bilo gotovo nevidljivo na prvi pogled.

Telefoni “specijali”

“Zemuncima” je omiljeni način kominiciranja bilo korišćenje „specijala“. To su telefoni nabavljeni konkretno za određeni zadatak, a postojalo je čak i uputstvo u kojim baznim stanicama se telefon može uključiti, a na kojim teritorijama isključiti.

Dušan Spasojević i Mile Luković Kum Foto: Privatna arhiva

Kriptovani telefoni i aplikacija “Skaj”

Za „kavčane“ i “škaljarce” je karakteristično korišćenje kriptovanih telefona. Kriptovani mobilni uređaji su vrste zaštite koje gotovo nemoguće “provaliti” bez posebnog ključa. Da bi komunikacija njima uopšte bila moguća oba učesnika u razgovoru moraju da imaju telefone sa kriptovanom zaštitom.

Kriptovani telefoni imaju ugrađeni zaštitu od elektronskog prisluškivanja. Pri uspostavljanju veze, telefoni međusobno razmene kod za kodiranje razgovora i onemogućavaju prisluškivanje razgovora od strane treće osobe.

Hapšenje Veljka Belivuka ukazalo je na ovaj složeni problem. Utvrđeno je da su pripadnici njegove ekipe putem modernih tehnologija komunicirali između sebe, ali i da su na taj način slali fotografije i snimke svojih žrtava za koje su mislili da nikada neće procureti u javnost.  Fotografije mučenja, obezglavljena tela, prepiske… razmenjivali su pripadnici ove grupe zahvaljujući aplikaciji “Skaj”za kriptovane telefone.

ATA Images

Uređaji koji su imali aplikaciju “Sky” su posebno dizajnirani da spreče policiju da aktivno prati komunikaciju. Aplikacija radi po principu društvene mreže. Svako ko je ima mora da izabere svoju ličnu šifru, a da bi stupio u kontakt sa drugom osobom, mora da ima i njegovu šifru. Kada osobi pošaljete zahtev za “prijateljstvo”, ona mora da vas prihvati. Posle čitanja poruke, one se trajno uništavaju. Zato kriminalci smatraju da je ovo jedan od najbezbednijih načina komunikacije. Pripadnici Belivukove ekipe sebi su davali nadimke po crtanim likovima, superherojima, sporitistima….

Pročitajte još:

– Svoja kodna imena su vrlo često menjali, neki čak i na dnevnom nivou. Toliko su bili oprezni! Neka od imena na Skaju kojima su se navodno služili su i “Betmen”, “Spajdermen”, “Supermen”, zatim imena starleta, tenisera, fudbalera, glumaca – pričali su izvori za medije.

Internet igrice i Vacap

Kriminalci su komunicirali i preko popularnih kompjuterskih igrica i popularnih konzola za igru. Na primer, teroristički napad u Parizu pre nekoliko godina je navodno organizovan putem “Plejstejšn 4”.

Kriminalci su rado koristili i aplikacije „Telegram“ i „ Vacap“. Međutim, navodno im se nisu pokazale kao najpouzdanije.

FBI gasi Veljinu omiljenu mrežu

Federalni istražni biro (FBI) blokirao je i na osnovu odluke nadležnog suda zaplenio sajt kompanije Sky EC C, koja je na globalnom nivou prodavala šifrovane programe za takozvane “skaj telefone”, koje je prilikom izvršenja krivičnih dela koristila i kriminalna grupa Veljka Belivuka. Protiv šefova ove kompanije sa sedištem u Vankuveru, tužilaštvo u San Dijegu podiglo je optužnicu zbog “svesnog i namernog učešća u zločinačkom poduhvatu koji je olakšao uvoz i distribuciju droge upotrebom šifrovanih komunikacionih uređaja kompanije, generišući stotine miliona dolara profita”. Takođe, i sudska udruženja u Srbiji zahtevaju zabranu korišćenja takvih uređaja.

 

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike