Narodna banka danas odlučuje o kamatama: Da li će stope opet porasti?

06.04.2023

07:27

0

Centralna banka je početkom marta podigla referentnu kamatnu stopu za 25 baznih poena

Narodna banka danas odlučuje o kamatama: Da li će stope opet porasti?
Ilustracija - Copyright Profimedia

Narodna banka Srbije (NBS) danas na sednici Izvršnog odbora odlučuje o eventualnom povećanju referentne kamatne stope. Podsetimo, na prethodnom sastanku, 9. marta, NBS je podigla referentnu stopu za 25 baznih poena, tako da je nakon toga ova kamata dostigla 5,75 odsto.

Prema navodima analitičara, i sada se očekuje da Narodna banka nastavi sa povećanjem kamatne stope jer inflacija još nije oborena. Naprotiv, cene i dalje rastu, pogotovo hrane. Prema zvaničnim podacima, međugodišnja inflacija u Srbiji je u februaru dostigla 16,1 odsto.

Jednostavan mehanizam

Naime, kako objašnjavaju stručnjaci, zaoštravanje monetarne politike je način na koji se sve centralne banke bore protiv rasta inflacije. Na taj način postupaju i američki Fed i Evropska centralna banka, a njihove postupke "prati“ i naša NBS.

Mehanizam borbe protiv rasta cena je jednostavan jer se povećanjem kamatne stope povećava cena novca. Kako raste cena novca, tako se smanjuje kreditna aktivnost i privrede i stanovništva. Sa tim dolazi do pada tražnje, a kada imamo slabiju tražnju usled iste ponude, onda bi cene trebalo da idu dole.

Na takav scenario računa i Narodna banka Srbije, koja inače predviđa da bi inflacija u drugom tromesečju ove godine trebalo da se nađe na opadajućoj putanji, uz znatniji pad u drugoj polovini 2023. godine i povratak u granice cilja sredinom 2024. godine, a to je nivo od tri odsto, uz 1,5 odsto odstupanja naniže ili naviše.

Kako kamata utiče na kredite?

Inače, svako povećanje referentne kamatne stope NBS utiče na dalji rast kamata na sve kredite u dinarima, što za građane i privredu znači da će krediti biti skuplji, odnosno da će mesečne rate kreditnog zaduženja biti veće.

Naime, skok kamate centralne banke dovodi do rasta međubankarske kamate na dinare, belibor, a on je direktno povezan sa ukupnom kamatom na dinarske kredite. Takva promena odnosiće se na sve dinarske kredite koji imaju varijabilnu, odnosno promenljivu kamatnu stopu. Tako da, ako se poveća referentna kamatna stopa NBS, prati je i belibor. Kako je belibor deo formule po kojoj se otplaćuje kredit, to znači da će i rata biti veća za postojeće kredite klijenata.

Podsetimo da je referentna kamatna stopa NBS bila jedan odsto u januaru 2022. godine, kada je tromesečni belibor ("srpski euribor") bio čak i manji od toga, iznosio je 0,94 odsto, dok je šestomesečni bio 1,14 odsto. Tada je, takođe, prosečna ponderisana stopa stambenog kredita u dinarima bila 6,69 odsto, a keš kredita 9,93 odsto.

U junu je kamata Narodne banke stigla na 2,5 odsto, belibor je bio na 2,54 i 2,68 odsto, a kamata kod banke 9,8 i 11,71 odsto.

24sedam/Katarina Mihajlović
 

Sredinom januara ove godine, u trenutku kada je NBS podigla kamatnu stopu na 5,25 odsto, belibor je bio 4,96 i 5,1 odsto, a kamate su stigle na 10,68 i 13,39 odsto. U februaru je belibor iznosio 5,14 i 5,29 odsto, a kamate su išle preko 11 i oko 14 odsto, i to dan pre nego što je NBS podigla kamatu na novi iznos od 5,5 odsto. Nakon najnovijeg povećanja, referentna stopa NBS dostigla je 5,75 odsto.

Kako se preliva ovo povećanje kamata na rate kredita, možemo videti na primeru gotovinske pozajmice, recimo za automobil, vredne oko 700.000 dinara, s rokom otplate na pet godina. Ako je ovaj kredit uzet u januaru 2022. godine, samo do februara ove godine mesečna rata porasla je za oko 1.000 dinara.

Profimedia
 

Tako će nova kamata do kraja otplate ovog kredita, a po dosadašnjem iznosu kamate, biti veća za 46.300 dinara (395 evra), što znači da će dužnik vratiti banci 228.458 dinara umesto 182.176 dinara. Novo povećanje referentne stope i belibora, otplatu ovog kredita još će povećati.

Znakovi popuštanja, ali...

NBS je pre mesec dana tadašnji rast referentne kamate od 0,25 odsto obrazložila time da su globalni troškovni pritisci i uvozna inflacija i dalje visoki.

- Pri donošenju ovakve odluke Izvršni odbor je imao u vidu da su, i pored znakova popuštanja, globalni troškovni pritisci i uvozna inflacija i dalje visoki i da je potrebno ograničiti njihove indirektne efekte na rast cena na domaćem tržištu, koji se mogu prenositi putem inflacionih očekivanja, kao i uticati na deo pritisaka koji dolaze sa strane tražnje. Time NBS doprinosi da se inflacija u Srbiji nađe na opadajućoj putanji i vrati u granice dozvoljenog odstupanja u horizontu projekcije - istakli su u NBS.

Profimedia
 

Kako dodaju, prenošenje dosadašnjeg povećanja referentne kamatne stope na kamatne stope na tržištu novca, kredita i štednje ukazuje na efikasnost transmisionog mehanizma monetarne politike putem kanala kamatne stope.

- Istovremeno, održavanjem relativne stabilnosti kursa dinara prema evru, Narodna banka Srbije znatno doprinosi ograničavanju efekata prelivanja rasta uvoznih cena na domaće cene, kao i ukupnoj makroekonomskoj stabilnosti u uslovima povećane globalne neizvesnosti – naglasili su u NBS.

BONUS VIDEO:

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike