Recept dana: Svetosavske perece danas valja da ispečete za svoje đake

27.01.2024

07:57

1

Za Svetog Savu se mese perece, a to je jedna veoma zanimljiva priča o najznačajnijem srpskom svetitelju i snalažljivosti našeg naroda

Recept dana: Svetosavske perece danas valja da ispečete za svoje đake
Copyright Printscreen

Danas, 27. januara, proslavlja se Sveti Sava, ili Savindan, a najčešće kao školska slava.

Sveti Sava je svetitelj o kom postoje mnoge priče, anegdote, verovanja i legende. Jedna od njih odnosi se na to kako je izvojevao da danas imamo svež hleb na stolu.

Osim na prosvećivanju, produhovljenju i lečenju stanovništva, ovaj svetitelj zadužio je Srbe na još mnogo načina, a neki su prerasli u pravu legendu.

Tako je nastao i običaj da na dan kad se proslavlja ovaj svetac jedemo perece.

Sveti Sava je za narod bio božanstvo koje putuje po srpskim zemljama, donosi red i blagostanje, uči narod kako se kopa, ore, kako se kresanjem dobija vatra, uči žene kako se kuva, mesi, tka, plete, pravi sir, uči kovače kovanju gvožđa, seljake gajenju loze i pravljenju vina. Ono na čemu posebno moramo da mu budemo zahvalni jeste to što nam je omogućio da što lakše meljemo žito.

Prema jednoj legendi, Sveti Sava je stupio u pakt sa đavolom kako bi se izborio da na svakom domaćinskom srpskom stolu bude hleb kao obavezan deo obroka.

Unsplash
 

Evo kako je u srpskoj tradiciji usvojeno da se za svetosavsku trpezu pripremaju perece.

– U srednjem veku su perece najtešnje povezane s hrišćanskom simbolikom – od ruku sklopljenih u molitvi do tri prazna polja koje formira testo oblikovano u labav čvor, a koje predstavljaju Sveto trojstvo. Samo ime na nemačkom, „pretzl“, izvedeno je iz latinskog „bracellus“, za narukvicu, ili „bracchiola“, za male ruke, ručice. Ova vrsta peciva dominira nemačkom pekarskom tradicijom, a prema predanju, Srbi u Banatu usvojili su je kad su se na to područje, kojim je sve do 1944. dominiralo nemačko stanovništvo, doselili nakon pada srpske srednjovekovne države. Predanje kaže da im je bilo zabranjeno da javno slave krsnu slavu, pa su posredovanjem pereca, koje su navodno odmenile slavski kolač, iako o tom procesu nema nikakvih sačuvanih istorijskih dokaza, našli način da tu tradiciju sačuvaju – ispričala je Tamara Ognjević, istoričarka umetnosti, za portal žena.rs.

Iako postoje dokazi da perece potiču iz nemačke kuhinje, usvojene su kao deo naše tradicije

– Čini se, ipak, mnogo verovatnijim da im se dopala praksa nemačkog stanovništva da perecama daruju najmlađe za Uskrs, pa su je „pozajmili“ i povezali sa sopstvenim verovanjima i običajima. Dodatno je zanimljivo da se sa ovim običajem darivanja dece perecama za Svetog Savu, 27. januara, najčešće srećemo u tradiciji banatskih Srba, dok je u Bačkoj i Sremu gotovo nema, baš kao što je nema ni u drugim delovima Srbije, s ove strane Save i Dunava. Kada se ima u vidu da upravo Srbi tokom ustanka protiv Turaka u Banatu u 16. veku na svojim zastavama nose lik Svetog Save, te da su u znak odmazde upravo zbog ove bune spaljene svetiteljeve mošti na beogradskom Vračaru, onda priča o Svetom Savi i perecama dobija još jednu zanimljivu dimenziju. Kako god, praksa je lepa, a živo dopunjavanje legendi o najslavnijem srpskom svetitelju samo pokazuje koliko je njegov duh prisutan u narodu iz kojeg je potekao – ispričala je je Tamara Ognević.

Printscreen/YouTube/Телевизија Храм
 

Sastojci za perece koje se pripremaju za Svetog Savu

  • 2 dl toplog mleka
  • 500 g brašna
  • prstohvat šećera
  • 25 g kvasac
  • 0,5 dl ulje
  • 1 žumance
  • 1/2 kašičice soli

Za slani preliv

  • 1,5 kašika brašna
  • 1/2 kašike soli
  • voda po potrebi

Priprema:

1. U mlako mleko rastopiti kvasac, dodati šećer i dve kašike brašna i ostaviti da se malo nadigne, oko 10 minuta. U nadošli kvasac dodajte žumance, ulje i brašno, pa umestite fino glatko testo da se ne lepi za ruke. Ostavite testo na toplom da miruje 30 minuta.

2. Od naraslog testa kidajte manje komade, rastanjite ih prstima u dugačak štapić, a zatim oblikujte perece, pa slažite u pleh obložen pek-papirom. Ostavite ih da još malo narastu, taman dok se rerna ugreje na 200 stepeni.

3. Pre nego što ih stavite u rernu, premažite ih umućenim belancetom (najbolje četkicom). Pecite ih 15 minuta da dobiju blago žutu boju.

4. Za to vreme pripremite slani preliv. Pomešajte so i brašno, pa dodajte vodu da dobijete gustinu kao za palačinke, bez grudvica. Pred kraj pečenja, čim perece dobiju lepu boju, izvadite ih iz rerne, išarajte slanim prelivom i vratiti još dva-tri minuta da se preliv osuši.

Bon appetit!

Bonus video:

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike