Opsednuti perikama i šarenilom! Pleme Huli: Poligamija je privilegija muškaraca, a teški poslovi obaveza žena

24.04.2021

12:30 >> 12:45

0

Svi veruju da su jedna osoba - potomak pretka po imenu Huli

Opsednuti perikama i šarenilom! Pleme Huli: Poligamija je privilegija muškaraca, a teški poslovi obaveza žena
Copyright Profimedia

Papua Nova Gvineja je dom treće najveće šume na svetu, nakon Amazona i Konga. Takođe je dom jedine otrovne ptice na planeti, najvećeg leptira na svetu i najdužeg guštera.

Ova izuzetna raznolikost ne uključuje samo prirodu, već i autohtone kulture.

Stanovništvu Papue Nove Gvineje pripada preko 7000 različitih kulturnih grupa i svaka od njih ima svoj jezik i različite oblike kulturnog izražavanja, uključujući ples, muziku, boje za telo, kostim i oružje.

Neka od izolovanih plemena i danas žive stilom koji je ostao nepromenjen više od 40.000 godina.

Pleme Huli su jedno od njih. Hiljadama godina žive u centralnom delu Papue Nove Gvineje, izdržavajući se prvenstveno kroz lov i poljoprivredu. Huli su jedna od najvećih kulturnih zajednica ostrva, a njihovo glavno sredstvo razmene nije novac već svinje.

Profimedia

Pročitajte još:

Sa svojom upečatljivom crvenom i oker bojom tela, tradicionalno odelo naroda Huli jedno je od najšarenijih u zemlji.

Jedna od posebnosti tradicije Huli je i ta što svi veruju da su jedna osoba – potomak pretka po imenu Huli, koji je prvi obrađivao zemlju svojih predaka. Crvena i oker glina smatraju se svetima u kulturi Huli, izdvajajući Huli ratnike od onih iz susednih plemenskih grupa.

Pored farbe na telu, karakteristične osobine tradicionalnih nošnji Huli su i njihove perike. One su toliko važne u kulturi ovog plemena da je njihova opsesija perikama povezana sa jedinstvenim ritualnim obredima. U dobi od 14 ili 15 godina, Huli dečaci napuštaju porodice i šalju se da žive u takozvanoj „školi neženja“ kako bi naučili svoju ulogu u društvu.

Profimedia

Pročitajte još:

Najvažnija aktivnost tokom perioda odrastanja je briga o kosi dečaka kako bi se od nje kasnije proizvele svečane perike. Njihova kosa se kvasi tri puta dnevno svetom vodom, zatim posipa lišćem paprati. Dečaci se moraju uzdržavati od konzumiranja masne i začinjene hrane kako bi im kosa ojačala. Kako kosa raste, postepeno se formira u neku vrstu pečuraka pomoću trake od bambusa. Dečaci moraju spavati na leđima s glavom na cigli kako ne bi pokvarili oblik frizure. Nakon otprilike 18 meseci, kosa se šiša i plete u tradicionalnu periku Huli. Majstori perika dodaće ukrase poput obojene gline i peraja rajske ptice ili papagaja. Postoje perike za svakodnevnu upotrebu i za ceremonije, za ličnu upotrebu i za prodaju.

Profimedia

Za ovaj narod tipičan je neobičan odnos prema ženama, a uobičajeno je da muškarci obavljaju samo lakše poslove dok sve ostalo rade žene. Jedina stroga obaveza muškarca jeste da ženi sagradi kuću, a kada to učini on više nikada ne mora ući u kuću niti provoditi vreme sa svojom ženom.

Averzija prema ženskom biću vrlo je karakteristična za Huli pleme u kojem je poligamija sasvim normalna praksa. Muškarci mogu imati više žena dok žene smeju imati samo jednog partnera.

U Huli plemenima ne postoji jedan poglavica koji je nasedio plemenski tron već se moć pojedinca meri u ratničkoj sposobnosti, veštinama pregovaranja i obvezno bogatstvu svinja i stoke.

Rituali i ceremonije su izuzetno važan deo svakodnevnog Huli života, a žene i muškarci će za te prilike obući tradicionalne nošnje s prepoznatljivim žutim i crvenim motivima.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike