Mitropolit Joanikije dobio sraman poziv: "Primite mitropolitsko zvanje na nekom drugom mestu"

13.08.2021

15:33

0

Gradonačelnik Cetinja pozvao je danas mitropolita Joanikija da u miru i dostojanstveno, na nekom dugom mestu, primi mitropolitsko zvanje.

Mitropolit Joanikije dobio sraman poziv: "Primite mitropolitsko zvanje na nekom drugom mestu"
Copyright FOTO TANJUG / ZORAN ZESTIC/ bg

Gradonačelnik Cetinja Aleksandar Kašćelan pozvao je danas mitropolita Joanikija da u miru i dostojanstveno, na nekom dugom mestu, primi mitropolitsko zvanje.

Kašćelan je pozvao predstavnike izvršne i zakonodavne vlasti, kao i narodne zastupnike u nacionalnom i lokalnim parlamentima, da se uzdrže od teških reči i aktivnosti kojima se polarizuje crnogorsko društvo.

U pismu dostavljenom medijima, Kašćelan je naveo da razume nezadovoljstvo građana zbog najavljenog ustoličenja na Cetinju, i pozvao ih da budu dostojanstveni i razboriti ukoliko se, kako navodi, događaj zaista organizuje u Prestonici.

“Verujem da će razum prevladati i da će ceremnija biti organizovana na drugom mestu, jer je sve drugo, po mom sudu, igranje s vatrom koja bi mogla da ima dalekosežne posedice po sve”, naveo je Kašćelan.

Printscreen/Youtube/ Острог Тв Студио

Kašćelan je naveo da je crnogorsko društvo “zabrinjavajuće polarizovano”, te da je najavljeno ustoličenje Joanikija Mićovića za mitropolita u Cetinjskom manastiru, kako kaže, dodatno iskomplikovalo već složenu situaciju.

„Pozivam nosioce vlasti na odgovorno postupanje, poštovanje Ustava i međunarodnih akata kojima se garantuju ljudska prava i slobode, među kojima posebno ističem pravo na slobodu misli, savesti i veroispovesti, pravo na slobodu mišljenja i izražavanja i prvo na slobodu mirnog okupljanja i udruživanja”, naveo je Kašćelan.

Postupanja kojima smo, kako ističe, svedočili prethodnih dana, u kojima se lične preferencije, uverenja i religijski svetonazori nosilaca vlasti predstavljaju kao opšti, ukazuju na diskriminatoran odnos prema značajnom delu crnogorskih građana koji drugačije misle i osećaju, što je u civilizovanim društvima nedopustivo.

Pixabay

Kašćelan smatra da nosioci državnih funkcija moraju da pokažu posebnu senzibilnost u pitanjima koja se tiču vere i religijskih prava, kulturne baštine, tradicije i običaja, te da njihov pristup u svakoj prilici mora biti inkluzivan i oslobođen naklonjenosti bilo kojoj verskoj ili etničkoj zajednici.

„Davanje državnog značaja ustoličenju verskog poglavara jedne verske zajednice i angažovanje kompletnog bezbednosnog aparata da bi se to ostvarilo, uz otvoreno zastrašivanje građana primenom sile jer iskazuju protest takvom dešavanju, traži građansku reakciju svakog pojedinca, civilnog društva, ombudsmana, ali i Delegacije Evropske unije i drugih predstavnika međunarodne zajednice“, naveo je on.

Kašćelan je kazao da događaj koji je najavljen za 4. septembar vređa nacionalna i religijska osećanja pravoslavnih Crnogoraca koji, kao većinski narod u Crnoj Gori, imaju poseban sentiment i poštovanje prema Cetinjskom manastiru.

„Niko, niti državna vlast, niti verska zajednica koja je u Cetinjskom manastiru, a koji je vlasništvo Prestonice Cetinje, ne smeju zanemariti tu činjenicu, ali ni to da je najavljeni događaj ustoličenja mitropolita visoko rizičan i da su već sada tenzije veoma podignute“, naveo je Kašćelan.

“Krivokapić nastavlja da ponižava narodnu volju i nipodaštava značaj SPC”

Situacija u Crnoj Gori pred ustoličenje mitropolita Joanikija je napeta, a jedan od razloga za tu napetost su pokušaji bivšeg režima da situaciju vrati na staro, izazove krizu u društvu, ali i da utiče na emocije nekih njihovih glasača, ocenio je za Tanjug analitičar Igor Damjanović.

Ističe da bivši režim, pokušava da manipuliše trenutnom situacijom, kao i pojedinim identitetskim pitanjima, što su, kaže Dajmnanović, radili i prethodnih 30-ak godina.

Profimedia

Kao drugi razlog za podizanje nametosti u društvu, analitičar navodi loše postupanje vlade Zdravka Krivokapića prema građanskoj volji i institucijama SPC u Crnoj Gori i navodi da njegova vlada za osam meseci nije uradila ništa na oslobođenju institucija države od bivše vlasti.

“Bivši režim pokušava da plovi u mutnom, i da izvlači korist za sebe, toliko podižući tenzije, bojim se da pokazuju da im ljudski životi nisu sveti”, rekao je Damjanović za Tanjug.

Dodaje da Krivokapićeva vlada pokazuje jedan stepen neozbiljnosti, što se, podseća, pokazalo u maju kada nije želeo da potpiše Temeljni ugovor u Beogradu, a trenutnim izmenama teksta tog ugovora ta neozbiljnost se, kaže, nastavlja.

“Sadašnjim izmenama i onoga što je bilo u maju, Krivokapić nastavlja da ponižava narodnu volju i nipodaštava značaj SPC, koja je bila ključni fakotor zbog čega je on od jednog anonimnog profesora posto je lider najveće opozicione liste na prošlim izborima”, rekao je Damjanović.

Pročitajte još:

Ocenjuje da je neuporedivo veća šteta od postupanja Vlade Crne Gore i stvaranja nejasne atmosfere i nejasne situacije povodom Temeljnog ugovora od, kako kaže, “profašističkog” pokušaja Mila Ðukanovića da otme crkvenu imovinu.

Ponavlja da situacija nije dobra, posebno sada u susret ustoličenju mitropolita Joanikija za koje je, podseća, crkva odlučila da bude na Cetinju.

“Da li je bilo bolje da se ustoličenje organizuje u Hramu u Podgorici, koji je podignut i osveštan za vreme mitropolita Amfilohija, gde bi se skupilo stotinak hiljada ljudi, ili na Cetinju, gde je konfiguracija terena gde se ne može skupiti pred manastirom veći broj ljudi, a i u tom gradu postoji protivljenje SPC i Mitropoliji”, dilema je i za Damjanovića.

Kaže da već sada režim te emocije i nezadovoljstva pokušava da maksimalno eksploatiše, sa njima manipuliše i da ih rasplansa u najvećem mogućem stepenu.

 

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike