Operacija "Most Menaj": Kako će izgledati sahrana kralja Čarlsa III?

29.04.2024

09:16

0

Pripreme za njegovu smrt navodno su počele odmah pošto je preuzeo presto

Operacija "Most Menaj": Kako će izgledati sahrana kralja Čarlsa III?
Copyright Profimedia

Britanski kralj Čarls III došao je na tron nakon smrti njegove majke kraljice Elizabete II u septembru 2022.

Posle više od godinu dana vladavine kraljevsku porodicu pogodila je vest da je monarhu dijagnostikovan rak nakon operacije benignog povećanja prostate u januaru 2024.

U aprilu 2024. objavljeno je da se monarhovo zdravlje pogoršava i da se proveravaju planovi za njegovu sahranu.

- Razgovarao sam sa kraljevim prijateljima poslednjih nedelja o njegovom zdravlju i najčešći odgovor je: "Nije dobro" - izvestio je Tom Sajks iz britanskog tabloida "Dejli bist".

Prijatelj monarha je tvrdio da je Čarls odlučan da pobedi bolest i da se oni oslanjaju na to, dodajući da su svi optimisti, ali tvrdi i da je kralju zaista veoma loše, više nego što se piše o tome.

Kako Čarlsovi zdravstveni problemi iskrsavaju, tako se ubrzavaju i pripreme za njegovu sahranu, operaciju kodnog naziva "Most Menaj".

Šta je operacija "Most Menaj"?

Način na koji će se operacija "Most Menaj" odvijati nakon Čarlsove smrti biće sličan onome što smo videli tokom 10 dana operacije "Londonski most", što je bilo kodno ime korišćeno za sahranu njegove majke Elizabete II.

Profimedia
 

Pripreme za Čarlsovu smrt navodno su počele odmah pošto je preuzeo presto, rekao je bivši oficir kraljevske zaštite Sajmon Morgan.

- Nažalost, od sutra ujutro počinje ozbiljno planiranje operacije "Most Menaj" - rekao je on u septembru 2022.

- Čak je i kralj rekao da će preuzeti tu ulogu sve dok mu život to dozvoljava. On ima 73 godine, mora da mu je to negde u mislima, a budućnost se mora planirati - dodao je.

Kako bi se odvijala operacija "Most Menaj"?

Kad Čarls premine, njegov najstariji sin, princ Vilijam, automastki postaje kralj, a Vilijamova žena Kejt Midlton kraljica.

Nekoliko ljud, uključujući njegovu porodicu, premijera, sekretara kabineta, druge visoke ministre i zvaničnike i Kancelariju Kraljevog tajnog saveta, o kraljevoj smrti će saznati pre svih od njegovog privatnog sekretara.

Kraljevsko domaćinstvo zatim će izdati „zvanično obaveštenje“ kako bi upozorilo javnost, a postoje i skripte o tome kako zvaničnici treba da upozoravaju druge na vesti.

Sekretar kabineta će poslati imejl ministrima i visokim državnim službenicima, a nakon što poruka bude primljena, zastave u Vajtholu spustiće se na pola koplja.

Profimedia
 

Premijer će biti prvi zvaničnik vlade koji će dati izjavu, Ministarstvo odbrane će organizovati salutiranje, a biće najavljen i minut ćutanja za naciju.

Premijer će se zatim sastati sa novim kraljem Vilijamom, koji će se obratiti naciji, slično kao i njegov otac kada je Elizabeta umrla.

U danima koji prethode kraljevoj sahrani, postojaće nekoliko planova za različite zvaničnike koji će se oprostiti od njega dok mu kovčeg bude bio u prestonoj sali Bakingemske palate u Vestminster holu.

Čarls će biti položen u kraljevskom trezoru u Memorijalnoj kapeli kralja Džordža VI u zamku Vindzor.

Kako prenosi "Politiko", veb-stranica kraljevske porodice promeniće se u crnu stranicu sa kratkom izjavom koja potvrđuje smrt kralja.

- Veb-stranica Vlade Velike Britanije, GOV.UK, imaće crni baner na vrhu. Sve stranice društvenih medija vladinih resora takođe će imati crni baner i promeniće svoje profilne slike u grb odeljenja - dodaje agencija.

Kodna imena su prvobitno davana članovima kraljevske porodice kako bi se sprečilo da vesti o njihovoj smrti procure u štampu pre nego što su zvanično objavljene.

Sada su postala češća.

Bonus video

 

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike