Deca pronađena u džungli Amazona posle 40 dana! Starija sestra od bake naučila kako da preživi u prašumi
Pojedini spasioci i dalje tragaju za belgijskim ovčarom koji je nestao tokom potrage za decom
Četvoro dece pronađeno je živo na jugu Kolumbije, pet nedelja nakon što se avion kojim su putovali srušio u gustoj džungli.
Četvoro dece, starih 13, devet i pet godina, kao i bebu od 12 meseci,
spasila je vojska u blizini granice, između pokrajina Kaketa i Gvavijare, u blizini mesta gde se srušila "cesna 206".
U avionu je bilo sedmoro putnika, koji su išli od Ararakuare, u pokrajini Amazonas, ka San Hoze del Gvavijareu. Deca su se sa majkom uputila ka ocu koji je živeo odvojeno od njih proteklih nekoliko meseci nakon što je od gerliske grupe FARC počeo da dobija pretnje smrću.
Međutim, posada aviona je poslala poziv za pomoć 1. maja.
Troje odraslih, dva pilota i majka dece Magdalena Mukutuj, preminuli su u padu i njihova tela su pronađena u olupini aviona. Deca su preživela, ali se za njima tragalo 40 dana.
Narsiso Mukutuj, deda tri devojčice i jednog dečaka, rekao je novinarima da je presrećan što su mu unučići spaseni.
- Ovo je radost za celu zemlju. Četvoro dece, koja su bila izgubljena u kolumbijskoj džungli su živa - naveo je kolumbijski predsednik Gustavo Petro na Tviteru.
On je prvobitno objavio 17. maja da su deca pronađena, ali je obrisao tvit i rekao da informacija nije bila potvrđena.
- Deca su bila sve vreme zajedno, slaba su, da pustimo lekare da ih pregledaju. Pronađeni su, veoma sam srećan zbog toga - rekao je Petro novinarima.
Spasioci su, uz pomoć pasa tragača, pronašli ostatke voća koju su deca jela da prežive, kao i improvizovano sklonište, napravljeno od šumske vegetacije.
U akciji spasavanja učestvovali su avioni i helikopteri kolumbijske vojske.
Kako su preživeli u džungli?
Spasioci su ih našli tragajući za brojnim znacima u džungli, od ostataka voća do otisaka stopala.
Dvoje dece, beba i petogodišnjak, proslavili su rođendane u džungli, a najstarija devojčica Lesli (13) ih je navodila kroz gustu prašumu.
Jeli su brašno koje su pronašli u olupini aviona i semenje.
Ministar odbrane Ovan Velaskez je pohvalio Lesli kada ih je sa predsednikom Petrom posetio u bolnici.
- Zahvaljujući njoj, njenim vrednostima i vođstvu, i troje ostale dece je preživelo... uz njenu negu i poznavanje džungle - rekao je.
Zadivljujuće, deca se nalaze u dobrom zdravstvenom stanju osim što imaju blage povrede kože i ujede.
Za sada nisu sposobni da jedu.
- Kada završimo sa kliničkim ispitivanjima, polako ćemo uvoditi hranu. Ukoliko sve bude u redu, mislim da će u bolnici biti oko dve do tri nedelje - rekao je vojni doktor Karlos Rinkon.
Generalna direktorka Instituta za porodična pitanja, Astrid Kaseres, rekla je da deca ne pričaju mnogo i da ije potrebno vreme da se oporave. Ipak, istakla je da se dvoje dece igralo.
Inače, deca pripadaju domorodačkoj zajednici Uitota.
Pojedini spasioci i dalje tragaju za belgijskim ovčarom koji je nestao tokom potrage za decom.
Baka Fatima Valensija je rekla da je najstarija devojčica navikla da brine o drugoj deci dok joj je majka bila na poslu i da im je to pomoglo da prežive u džungli.
- Davala im je brašno i hleb, voće koje je nalazila u grmlju, oni znaju šta smeju da jedu - rekla je baka naglasivši da je brojno voće veoma otrovno.
Lesli je čak izgradila i mali kamp od traka i gumica za kosu svojih sestara, a zna i da peca, lovi i prepozna hranu koja se sme jesti u džungli.
Tinejdžerka se takođe brinula o bebi.
U potrazi je učestvovalo 150 vojnika, a spasioci su snimili poruku bake Fatime koju su potom puštali preko razglasa u prašumi u nadi da je deca mogu čuti. Fatima im je poručila da će biti dobro i da ostanu na jednom mestu dok ne stignu spasioci. Poruka je mesec dana puštana u različitim delovima džungle sve dok se na kraju nije sve dobro završilo.
BONUS VIDEO
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari