Sedmica u svetu: Planeta u klimatskom haosu, lideri kao predmet podsmeha i pandemijske igre bez granica

02.08.2021

20:00 >> 07:20

0

SAD su nastavile da prozivaju svoje glavne konkurente, vatra je na sve strane razarala sve pred sobom, a korona je nastavila da hara

Sedmica u svetu: Planeta u klimatskom haosu, lideri kao predmet podsmeha i pandemijske igre bez granica
Copyright Profimedia/AP Photo/Esther Cuneo/Zhu Xiang/Xinhua/Tatan Syuflana/Oliver Berg/dpa

Nedelju za nama (26. jula – 1. avgusta) obeležili su požari u popularnim letovalištima i poplave na raznim stranama sveta, Amerika je nastavila da kritikuje okolo, Nemačku je potresla nesreća, Tunis se našao u problemu, dok su lideri tri zemlje bili zvezde društvenih mreža što zbog svojih pehova, što zbog nesvakidašnjih situacija u kojima su se našli.

Užareni odmor

Pročitajte još

Požari na raznim stranama sveta bili su jedna od glavnih tema u medijima u poslednjih nedelju dana. Gorelo je Grčkoj, Rusiji i Albaniji, a najnapetije je bilo u Turskoj. Prvo je stigla vest da je u sredu veliki požar buknuo u Antaliji, a ubrzo zatim i da su u njemu stradale tri osobe, dok je u ozbiljnoj akciji obuzdavanja plamena učestvovao i ruski avion. Sutradan je drama nastala u Marmarisu, kada se vatrena stihija približila hotelima, zbog čega su turisti morali da budu evakuisani. Oni koji su došli u ovo letovalište isprepadali su se kada su videli boju neba, a u akciji gašenja stradao je mladić koji se priključio vatrogascima u obuzdavanju vatre.

Povodom požara oglasio se i Erdoganov portparol, koji je situaciju nazvao nacionalnom katastrofom, a u medijima su se pojavile zastrašujuće fotografije ugljenisanih životinja na spaljenom tlu. U subotu je saopšteno da se vatra kreće prema moru, ali da je većina požara u Tuskoj sada pod kontrolom.

Tanjug/AP Photo

Besna bujica

Početkom sedmice velike poplave pogodile su i London, pretvorivši stanice metroa u reke. I u Koloradu je nastao haos zbog obilnih padavina, pa su u poplavama stradale dve osobe. U Lombardiji je voda rušila sve pred sobom, dok je u Indiji stradao veliki broj ljudi. I Avganistan se davio u naletu bujične vode, tokom kog je poginulo najmanje 40 osoba, dok je 100 ljudi nestalo.

I Italiju je pogodilo snažno nevreme, a grad koji je padao bio je ogroman, pa je razbijao sve pred sobom. Sa druge strane, u Brazilu je pao sneg, što je iznenadilo mnoge građane, od kojih ga neki vide prvi put.

Florijan Makron, Džonsonova zamka i Bajden između dve vatre

Fotografije francuskog predsednika Emanuela Makrona, koje su nastale prilikom posete Tahitiju, obišle su ceo svet. Naime, po dolasku je svečano dočekan na aerodromu, i odmah zatim oko vrata mu je okačen venac koji simbolizuje dobrodošlicu, da bi mu posle toga stavili još desetine venaca i praktično ga zatrpali njima, što je bilo smešno korisnicima društvenih mreža, pa su se našalili na Makronov račun. Međutim, u rodnoj Francuskoj dočekao ga je neprijatan prizor kada su osvanuli bilbordi koji ga predstavljaju kao Hitlera.

Christopher Furlong/Pool via AP

Predmet podsmeha bio je i britanski premijer Boris Džonson, koji je iznenadio pripadnike internet zajednice time što je pokisnuo držeći kišobran, zbog čega su odmah krenule prozivke da ne zna da ga koristi. Da stvar bude još gora, borba sa komplikovanom spravom, kišobranom, snimljena je i dan kasnije, kada je Džonson bio u društvu princa Čarlsa, pa se čak i on nasmejao nespretnom premijeru.

Nedelja, naravno, ne bi bila potpuna kad je ne bi začinio neki Bajednov lapsus. Predsednik Amerike ovog puta je pomešao Baraka Obamu i Donalda Trampa, a onda je, pravdajući se, upotrebio izraz kojim se još više ukopao.

Kriza kao šansa za diktaturu

Predsednik Tunisa Kais Said smenio je premijera Hišama Mešišija i zamrznuo parlamentarne aktivnosti nakon nasilnih protesta zbog naglog porasta broja novozaraženih kovidom 19 i ekonomske situacije. Demonstranti su posle odluke predsednika slavili na ulicama glavnog grada Tunisa. Ipak, kritičari ga optužuju da je izveo državni udar, prigrabio vlast i ugrozio krhku demokratiju u Tunisu. Kako je Said, kojeg je narod prozvao “Robokap”, inicirao novu krizu u zemlji koja je pokrenula Arapsko proleće možete pročitati OVDE.

Uzdrmana Nemačka

Oliver Berg/dpa via AP

Velika eksplozija odjeknula je u industrijskom parku u Leverkuzenu, gradu na zapadu Nemačke, a građanima koji žive u blizini saopšteno je da postoji opasnost da su procurile opasne materije. Zbog toga su se mnogi zabarikadiirali u kuće, očajni što ih je posle poplava zadesila i ova nesreća. Posle tri dana potrage, kada su pronađena još tri tela, ispostavilo se da je svih petoro nestalih zapravo stradalo, dok su četvrtog dana zvaničnici saopštili da nije došlo do curenja opasnih materija i da građani mogu da odahnu.

“Američka” posla

Bivši agent CIA oglasio se povodom povlačenja SAD iz Avganistana, istakavši da je Amerika potrošila milione na rat, a da nije postigla ono što je htela. Sa druge strane, američki general Kenet Frenk Mekenzi rekao je da SAD nastavljaju sa napadima na talibane, bez obzira na sporazum o nenapadanju sa njima. I državni sekretar Entoni Blinken rekao je da su napredak talibana ka okružnim centrima Avganistana tokom protekle nedelje i izveštaji o zločinima koje su počinili duboko zabrinjavajući, dok je ruski ministar odbrane Sergej Šojgu izjavio da se, uprkos Bajdenovim planovima za potpuno povlačenje američkih trupa u narednih nekoliko meseci iz Avganistana, ova država i dalje suočava sa američkim mešanjem u njihove unutrašnje stvari.

Džozef Bajden; Profimedia

Bajden i ostali američki zvaničnici ponovo su se obrušili na Kinu i Rusiju posle višenedeljnog zatišja. Američki predsednik upozorio je da bi značajniji sajber-napad na Sjedinjene Američke Države mogao dovesti do “pravog rata” sa nekom velikom silom. Ovo upozorenje, smatraju komentatori, u neposrednom fokusu ima pretnje koje Vašington vidi u Rusiji i Kini. Osim toga, Bajden je optužio Rusiju da već pokušava da se umeša u izbore za Кongres, koji će se održati 2022. godine, a zbog zabrane zapošljavanja stranih radnika, Sjedinjene Američke Države otpustile su 182 lokalna službenika američkih diplomatskih misija u Rusiji.

Kada je u pitanju Kina, Si-En-En objavio je otkrića do kojih je došla studija američkih istraživača koja je navodno ustanovila da Kina gradi drugo polje raketnih silosa u svojim zapadnim pustinjama, što ukazuje na potencijalno proširenje kineskog nuklearnog arsenala i dovodi u pitanje posvećenost Pekinga njegovoj strategiji “minimalnog odvraćanja”.

Koronin inat

Koronavirus je tvrdoglavno nastavio po svome, pa je u nekoliko zemalja sveta naglo skočio broj novozaraženih. Bolnice u Tajlandu su pod velikim pritiskom zbog velikog broja obolelih od koronavirusa i lekari su prisiljeni da, zbog nedostatka kreveta, pacijente leče na parkinzima ispred bolnica. I u Izraelu, koji je zabeležio veliki uspeh u vakcinaciji, bez obzira na njega došlo je do ozbiljnog skoka cifara, dok u letovalištima u Grčkoj brojke postaju alarmantno visoke, pa se uskoro očekuje vrhunac četvrtog talasa.

Pročitajte još

Čak i u Japanu, koji je dugo odolevao, došlo je do naglog skoka, naročito u Tokiju, u kom se održavaju Olimpijske igre, a u subotu je objavljeno da je u Olimpijskom selu tokom poslednja 24 časa otkriven 21 novi slučaj.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike