Početak sloma interneta: "Fejsbuk" i "Gugl" zbog svetskih sila prisiljeni na ustupke, onlajn prostor čekaju drastične promene

27.02.2021

20:30 >> 19:01

0

Ukoliko svaka zemlja bude donosila odvojeni zakon sa ciljem da obuzda tehnološke gigante, virtuelni svet kakav danas poznajemo prestaće da postoji

Početak sloma interneta: "Fejsbuk" i "Gugl" zbog svetskih sila prisiljeni na ustupke, onlajn prostor čekaju drastične promene
Copyright Pixabay

Internet, koji je bio dostupan celom svetu, tokom prošle godine počeo je da gubi tu svoju odliku. Evropa radi na propisima koji bi mogli da dovedu do privremene zabrane američkih tehnoloških kompanija koje krše zakone određenih zemalja.

Sjedinjene Američke Države bile su na ivici da ukinu “TikTok” i “WeChat”, ali nova administracija Džoa Bajdena razmatra ovaj potez. Indija, koja je ukinula obe pomenute aplikacije i desetine drugih, trenutno je na ratnoj nozi sa “Tviterom”.

Ovog meseca “Fejsbuk” se sukobio sa Vladom Australije zbog predloga zakona koji je od tehnoloških giganata tražio da plaćaju izdavače novina. U jednom trenutku vesti u Australiji su zabranjene, da bi na kraju obe strane našle zajedničko rešenje.

Objavivši saopštenje da je uspostavio dogovor, “Fejsbuk” je nagovestio mogućnost sličnih sporazuma u budućnosti.

– Nastavićemo da ulažemo u vesti globalno i oduprećemo se pokušajima medija koji ne uzimaju u obzir istinsku vrednost razmene između izdavača i platformi kao što je “Fejsbuk” – navodi se u saopštenju.

Ako takvi teritorijalni dogovori budu postali uobičajeni, globalno povezani internet kakav nam je danas dostupan više neće biti moguć, nego će postojati nekoliko “verzija interneta” koje će biti organičene nacionalnim ili regionalnim zakonima.

Gerd Altmann/Pixabay

Kombinacija rastućeg nacionalizma, trgovinskih sporova i zabrinutosti zbog tržišne dominacije određenih globalnih tehnoloških kompanija podstakli su pretnje strožim regulacijama u određenim državama. Tim procesom nisu obuhvaćene samo tehnološke kompanije koje su postale moćne na internetu, nego je pod znakom pitanja i izgradnja platformi koje bi svi na svetu mogli da vide i koriste na isti način.

– Mislim da postoji globalna tendencija ka fragmentiranju interneta u većoj meri nego što je bio fragmentiran u prošlosti – rekla je za CNN Dafne Keler, direktorka programa za regulaciju platformi u Centru za sajber politiku pri Univerzitetu Stanford.

Skorašnji događaji pokazali su da platformu ne treba zabraniti ili ugasiti da bi se fragmentacija dogodila.

Kada je “Fejsbuk” zabranio vesti u Australiji, novosti iz ove zemlje koje se objavljuju na portalima nisu mogli da vide ni korisnici van ove države. Ovaj privremeni potez izazvao je bes na drugim društvenim mrežama i u kontradiktornosti je sa osnovnom odlikom interneta – da služi kao sredstvo slobodnog protoka informacija na globalnom nivou.

Slično se desilo “Tviteru”, koji je u Indiji upozoren da je “dobrodošao da posluje”, ali da “mora da poštuje zakone Indije”, nakon čega su predstavnici ove društvene mreže tražili da zadrže neke naloge koje je vlada nazvala “podstrekačkim i neosnovanim” zbog heštegova koji se koriste, pa su oni ostali vidljivi u ostatku sveta, ali ne i u Indiji. Ova azijska zemlja jasno je ispoljila nameru da ograniči strane tehnološke kompanije i da kontroliše njihove operacije, a zabranila je “TikTok” i desetine drugih kineskih aplikacija.

Osim u Kini i Severnoj Koreji, “Fejsbuk” i njegove srodne kompanije mogu da plasiraju svoje proizvode uz minimalna ograničenja, ali takva situacija neće trajati doveka.

Pixabay

– Ono što je dozvoljeno u jednoj zemlji moglo bi da bude zabranjeno u drugoj, pa je potrebno ponovo razmotriti način na koji internet funkcioniše, ali najverovatniji ishod je da će se on razlikovati od države do države, pa ćemo u jednoj zemlji moći da vidimo ono što je u drugoj sakriveno – kazala je Keler.

Imperije uzvraćaju udarac

Iako “Fejsbuk” nije jedina tehnološka kompanija koja će morati da pristane na promene, ona je najmoćnija onlajn zajednica, koja je, imajući to u vidu, obećala da će se internet suprostaviti zakonima različitih zemalja.

Izvršni direktor “Fejsbuka” Mark Zakerberg rekao je pre pet godina da teži cilju od pet milijardi korisnika, što je većina svetske populacije. Ova kompanija već ima više od 3 milijarde aktivnih korisnika svakog meseca preko svojih nekoliko aplikacija i još se širi svetom.

– Želimo da svi, na svakom mestu, mogu da odu u radnju, da kupe telefon, da se prikače na internet i imaju pristup istim stvarima koji toliko ljudi vole na internetu – rekao je Zakerberg u intervjuu 2013. godine.

Čak i u Kini, u kojoj je vladin cenzorski aparat, poznat kao Veliki zaštitni zid, decenijama blokirao zapadne tehnološke kompanije, “Fejsbuk” i “Gugl” su uspeli da naprave ustupke kako bi im bilo dozvoljeno da operišu u ovoj zemlji.

“Gugl” je 2014. godine ugastio “Google News” u Španiji nakon što je ova država donela sličan zakon onom koji je nedavno donet u Australiji, ali su na kraju postpisani sporazumi sa nekim od najjačih izdavača u zemlji.

Pixabay

Ovog puta situacija u Australiji preokrenula se u korist “Fejsbuka”, ali je pitanje kako će proći u drugim zemljama sveta, uključujući i SAD, koje planiraju da uvedu slične zakone u cilju da ograniče tehnološke gigante. Ove kompanije zavise od milijardi korisnika širom sveta koji mogu da im pristupe, a vlade raznih država izrazile su spremnost da onemoguće prisup svojim građanima kako bi zaštitile svoj suverenitet u virtuelnom prostoru.

Stručnjaci tvrde da će se “Fejsbuk” i “Gugl” naći u velikom problemu ako odluče da napuste svako od tržišta koje od njih traži da plate za korišćenje veste, što će ozbiljno ograničiti sadržaj koji mogu da plasiraju na globalnom nivou.

Ujedinjeni u borbi protiv sile bez ograničenja

Borba oko vesti u Australiji samo je deo sukoba između tehnoloških kompanija i vlada pojedinih država, koje su fokusirane na pitanja cenzure, privatnosti i konkurencije.

Reakcija na potez “Fejsbuka” u Australiji, kada je donesena odluka da se zabrane vesti na ovoj platformi, pokazala je da međunarodna zajednica želi da zauzda tehnološke gigante koji dominiraju internetom, a samim tim i da onlajn prostor ograniči time što će se uvesti posebna pravila za svaku državu.

Kada se prošle nedelje njegova vlada sukobila sa “Fejsbukom”, australijski premijer Skot Morison upozorio je kompaniju da će im se ono što čine u njegovoj zemlji obiti o glavu u drugim državama.

– Ovi potezi samo će potvrditi strepnje koje sve veći broj država izražava po pitanju ponašanja tehnološkoh giganata koji misle da su moćniji od vlada i da pravila ne treba da se primenjuju u njihovom slučaju. Oni možda menjaju svet, ali to ne znači da upravljuju njime – napisao je Morison na Fejsbuku.

Profimedia

U utorak je premijer Australije izjavio da je odluka “Fejsbuka” da vrati vesti u njegovu zemlju “dobrodošla”, dodajući da vlada ostaje pri donesenom zakonu koji će “osigurati da australijski novinari i novinske organizacije dobiju pošenu kompenzaciju za originalni sadržaj koji proizvode”.

Nekoliko drugih zemalja, kao što su Ujedinjeno Kraljevstvo i Kanada, sada razmatraju donošenje sličnog zakona, a u mnogim državama se razmatra koji je najbolji način da se taj zakon uobliči.

– Bilo bi korisno kad bi se vlade država sporazumele u okviru transnacionalnog procesa i sklopile sporazum ili uspostavile standard o tome ko može da utiče na sadržaj i informacije koje se plasiraju van teritorija njihove zemlje – rekla je Keler, ističući da bi u slučaju fragmentiranih zakona na nivou svake pojedinačne države posledice po onlajn prostor bile strašne:

Pročitajte još

– Ako se desi da u svakoj zemlji imamo platforme društvenih mreža koje su odvojene, onda ćemo dobiti informacioni ekosistem koji je razranat i rasparčan. U tom slučaju građani sveta mogli bi da imaju potpuno drugačije informacije o lokalnim događajima i o događajima u svetu i najverovatnije veoma iskrivljen pogled na realnost.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike