Najveća tenkovska bitka u istoriji: Na današnji dan Sovjeti su kod Kurska zadali veliki udarac Nemcima

13.07.2023

09:16

0

Autor: N.P.

Posle ove bitke više ništa nije bilo isto

Najveća tenkovska bitka u istoriji: Na današnji dan Sovjeti su kod Kurska zadali veliki udarac Nemcima
Copyright Profimedia

Najveća tenkovska bitka u istoriji, bitka za Kursk, odigrala se od 5. jula do 23. avgusta 1943. godine između sovjetskih i nemačkih snaga, a na današnji dan je vojska Trećeg rajha definitivno poražena u ovom “čeličnom okršaju”.

U bici je učestvovalo oko 6.000 tenkova, dva miliona vojnika i 5.000 vojnih letelica.

Operacija “Citadela”

Iako je Adolf Hitler imao san da osvoji SSSR, borbe su završene kroz dve nedelje. Prethodno je već pretrpeo poraz u Staljingradu.

Bilo je nekoliko nemačkih vojskovođa koje nisu želele da Kursk bude napadnut.

General Hajnc Guderijan je upitao Hitlera: – Da li je zaista neophodno napasti Kursk na istoku, i to ove godine? Da li mislite da bilo ko zna gde je Kursk? Nikoga u svetu ne zanima da li ćemo ga zauzeti ili ne. Koji je razlog ovog forsiranja ove godine, i to na Istočnom frontu?

Adolf Hitler; Profimedia

– Znam, zbog pomisli na to mi se prevrće želudac – Hitler je odgovorio.

– Onda je vaša reakcija na problem prirodna. Ostavite to na miru – poručio je Guderijan.

Ipak, uprkos dvoumljenju, firer nije odustao od napada.

Okršaj je počeo nemačkom ofanzivnom operacijom “Citadela” 5. jula.

Cilj je bio zauzeti tzv. Kursku izbočinu, koja je početkom jula predstavljala 14 odsto Istočnog fronta. Kako se nalazila otprilike na sredini Istočnog fronta, davala je znatnu prednost sovjetskim jedinicama, koje bi iz rejona Kurska mogle da napadnu kako nemačke snage južno, tako i severno od ovog grada.

Nemački plan napada je bio jednostavan. Sovjetske trupe raspoređene na “Kurskoj izbočini” će biti odsečene, a zatim uništene. Operacija “Citadela” (Unternehmen Zitadelle) trebalo je da bude “repriza Staljingrada”, samo što bi ovog puta bile uništene sovjetske trupe zapadno od Kurska.

Profimedia

Za napad je nemačka komanda prikupila 50 divizija (34 pešadijske, 14 oklopnih i dve motorizovane), koje su raspoređene u tri armije. U napadu je ukupno trebalo da učestvuje 900.000 vojnika. Što se naoružanja tiče, prikupljeno je više od 10.000 artiljerijskih oruđa, 2.700 tenkova i preko 2.000 aviona.

To je bila poslednja velika nemačka ofanziva na Istočnom frontu, a napad je počeo iz dva pravca, sa severa je napala 9. armija pod komandom generala Modela, a sa juga 4. oklopna armija generala Hota, dok se između njih nalazila 2. armija generala Vajsa, koja nije učestvovala u prvom napadu.

Sovjetska priprema

Sovjetski obaveštajac Nikolaj Kuznjecov je uspeo da sazna najbitnije detalje operacije “Citadela”, ali i da će Nemci upotrebiti najnovije oružje i opremu. Pomoć je pružio i škotski špijun Džon Krenkors, koji je direktno Moskvi slao dešifrovane poruke. Operacija “Citadela” više nije bila tajna.

Saznavši da se komanda Vermahta priprema za snažnu ofanzivu, Staljin je sazvao sastanak komandanata frontova 2. juna 1943. godine, na kojem su razrađeni planovi za odbranu. Postojalo je više ideja, a pobedio je plan da se radi na odbrani dok se ne slome oštrice nemačkog napada i da se onda krene u ofanzivu. Ka Kursku su krenule dugačke kompozicije sa naoružanjem, trupama i ratnom opremom.

Sovjeti su bili bolje opremljeni sa zemlje i vazduha nego u nekim prethodnim bitkama.

Nemci gorko zažalili

U toku prvog dana, trupe nemačke 9. armije su s mukom napredovale oko osam kilometara u dubinu sovjetske odbrane. Već drugog dana bitke general Rokosovski je izvršio kontranapad, čime je zaustavljen glavni napad sa severa. Nemci su pokušali da zaobiđu sovjetske položaje, ali bezuspešno.

Iako su prve linije sovjetske odbrane pretrpele gubitke vojnici nisu odstupili i veoma brzo su zaustavili napredovanje nemačkog prvog ešelona, prenela je „Istorija sveta“. Sama taktika sovjetske odbrane onemogućila je nemačkoj vojsci da se brzo probije i sačuva koheziju tenkovskih trupa.

Zbog velike koncentracije protivtenkovskih topova i pušaka, kao i zbog nove taktike „zona za uništavanje tenkova“, nemački oklop je ne samo zaustavljen, već je pretrpeo i velike gubitke. Tenkovi su uništavani direktnim gađanjem, zaustavljani su PTRS i PTRD protivtenkovskim puškama (kidanje gusenica), uletali su u minska polja za koja nisu znali da postoje, a obilazili lažna minska polja i nisu postigli željeni rezultat da se još u ranu zoru probiju nekoliko kilometara u sovjetsku pozadinu.

Profimedia

Posle 5. jula i početnih grešaka sovjetske avijacije (izgubljeno je više od 120 aviona) počinju žestoke i krvave borbe u vazduhu. Na severni sektor fronta nemačka avijacija koncentriše svoje napore da se osujeti sovjetska lovačka avijacija i dozvoli avionima za obrušavanje i lovcima tenkova dejstvo po sovjetskim linijama. Međutim, već u predvečerje 5. jula sovjetska avijacija se potpuno povratila od prvobitnih gubitaka i započete su žestoke borbe.

Sutradan, 6. jula Luftvafe je krenula u još žešće napade sa lovcima kao prethodnicom, dok su “štuke” i ostali avioni za precizna dejstva po zemlji leteli kilometar-dva iza njih. Plan je bio da lovci odvrate sovjetsku lovačku avijaciju da, kada uzleti, dejstvuje po ranjivim “štukama” i “henšelima”. Međutim, sovjetska avijacija je u talasima već letela i uspela je da razbije formacije lovaca, ali istovremeno napadne nemačke bombardere. To je ublažilo posledice dejstva po zemaljskim ciljevima sovjetske vojske, ali nije ih sprečilo: kolone vozila, utvrđenja, artiljerija i oklopna vozila našli su se pod jakim dejstvom Luftvafinih bombardera. Nemačka avijacija je 5. i 6. jula vazdušnu superiornost i ostvarivala svoj plan uništavanja sovjetske lovačke avijacije.

Youtube/Printscreen

Međutim, 7. jula situacija se bitno izmenila. Dok je prethodnih dana u vazduhu bila samo trećina sovjetskih lovaca, 7. jula poleću skoro svi: nemačka lovačka avijacija trpi gubitke i ne može da izoluje sovjetske lovce. Počinju do tada najžešće vazdušne bitke sa po nekoliko stotina aviona u vazduhu istovremeno. Sovjetski “šturmovici” osvajaju svoje prve pobede: sovjetska 16. VA prijavila je oko 60 uništenih nemačkih tenkova i tridesetak motornih vozila bez ijednog gubitka. Cela jedinica se vratila natrag u bazu bez gubitaka. Luftvafe je tog dana obustavila letove bombardera zbog manjka goriva. Sovjetska avijacija je 7. jula izgubila ukupno 30 aviona.

Jačina sovjetske odbrane je do kraja 9. jula u potpunosti zaustavila nemačke trupe.

S druge strane, 4. oklopna armija je imala više uspeha. Tenkovi generala Hota su napredovali skoro 18 kilometara u prva dva dana bitke, kao i trupe iz sastava grupe Kempf. Napredovanje je nastavljeno sve do 9. jula, do kada su čelne jedinice napravile klin dubok oko 35 klometara. Kako je otpor sovjetskih trupa na pravcu ka Kursku ojačao, nemačka komanda je promenila pravac napada. Odlučeno je da se nastupa na istok ka gradiću Prohorovka, kako bi se napravila pukotina u sovjetskoj odbrani.

Youtube/Printscreen

Sovjetska komanda je 10. jula donela odluku da se svim sredstvima zaustavi nemačko napredovanje. Voronješki front je pojačan sa dve sveže armije iz sastava Stepskog fronta.

Dana 12. jula ujutru počela je borba sovjetskih i nemačkih tenkova. Na relativno malom prostoru se našao veliki broj tenkova. Glavni teret borbe su na nemačkoj strani podneo II SS oklopni korpus, koji je 12. jula raspolagao sa oko 400 operativnih tenkova, dok je III oklopni korups grupe Kempf raspolagao sa još 100–150 tenkova.

Na sovjetskoj strani glavni teret borbe je pao na 5. gardijsku tenkovsku armiju, iz sastava Stepskog fronta. Ova armija je u tom trenutku imala oko 800 tenkova i samohotki.

“Bitka čelika” kod Prohorovke

Bitka kod Prohorovke se odigrala 12. jula 1943. godine i bila je glavna bitka operacije “Citadela”, nemačke ofanzive da okruži sovjetske snage u Kursku.

U zimu 1942-43. godine nemačka Šesta armija je bila izgubljena tokom bitke za Staljingrad. Pošto su pokrenute velike sovjetske operacije kao što su operacija “Uran”, operacija “Zimska oluja” i operacija “Mali Saturn”, ugrožen je položaj nemačke grupe armija Jug. Sovjetske operacije bile su uspešne, i uništile su veliki deo nemačkih snaga. Ove operacije dovele su do oslobađanja Kavkaza od nemačke okupacije po ceni od 70.000 poginulih vojnika. Staljin je naredio opkoljavanje Grupe armija Jug do Rostova na Donu. Crvena armija je veoma uspešno napredovala, ali nemački najbolji taktičar i ratni genije feldmaršal Erih fon Manštajn preduzima kontraofanzivu i dolazi do Treće bitke za Harkov. U Drugoj bici za Harkov, mobilne nemačke snage stegle su krila sovjetske vojske i uspešno ih uništile. Nemačka pobeda je omogućila Vermahtu i SS snagama da preuzmu Harkov od sovjetskih jedinica 14. marta 1943. godine i odbace ih do severnih delova reke Dona. U tim operacijama sovjetske linije bile su isturene i stvorena je velika izbočina u dužini od 150 kilometara. Nemci su zarobili oko 9.000 sovjetskih vojnika, a poginulo je oko 23.000 po nemačkim izveštajima, a po sovjetskim i do 45.000 vojnika.

U jednom delu bitke Nemci su želeli da izvrše proboj i unište rezerve. Tako je do ove najveće tenkovske bitke u istoriji ratovanja i došlo. Ta bitka odlučila je ishod i dalje vođenje operacije “Citadela”. Nemci su izgubili glavninu oklopa, što će bitno poremetiti ravnotežu snaga na Istočnom frontu u korist Crvene armije, a ne Nemaca.

Nemačke trupe su krenule u napad oko sedam časova, a sovjetska komanda je zatim naredila kontranapad. Oko 8.30 masa sovjetskih tenkova je krenula u juriš na nemačke. Uskoro se sve pretvorilo u potpuni metež i haos. Na kraju dana, nemačke trupe su bile na istom mestu, izuzev SS divizije “Mrtvačka glava”, koja je uspela da zauzme kotu 226.

Nemačke trupe su 13. jula nastavile napad, ali su brzo zaustavljene na utvrđenim položajima, a SS divizija “Mrtvačka glava” je do kraja dana morala da se povuče na polazne položaje.

Kako su se saveznici iskrcali na Siciliji prethodnog dana, a 12. jula je počela sovjetska ofanziva na severnom delu kurske izbočine, Hitler je naredio prekid daljih ofanzivnih operacija.

Borbe su nastavljene do 17. jula, kada je težište operacija preneto na jug, gde su upućene i nemačke oklopne divizije.

Gubici i posledice

II SS oklopni korpus je samo 12. jula izgubio više od 800 vojnika. Kada su u pitanju gubici tenkova, ovde je teško utvrditi pravo stanje. Nemačke zvanične statistike govore o relativno malim gubicima, ako se ima u vidu broj vozila koja su morala da se pošalju u Nemačku na remont, ali se veruje da je izbačeno iz stroja između 300 i 500 tenkova.

Gubici Crvene armije su bili jednako teški, veruje se da je 5. gardijska tenkovska armija imala oko 5.000 vojnika izbačenih iz stroja samo 12. jula. A što se tiče opreme, više od 300 tenkova je uništeno, a još oko 200 je poslato na popravku.

Tokom Kurske bitke uvedena su nova vozila u naoružanje Crvene armije i Vermahta, kao i nove taktike i strategijska učenja. Obe strane su izvukle pouke iz borbenih dejstava na kopnu i u vazduhu. Promenjeni su načini dejstva, brojnost i opremljenost, kao i formacije jedinica. Sovjetska vojska je naročito izvukla pouku iz oklopne borbe, gde je promenjena formacija na nivou tenkovskog bataljona, kao i povećano sadejstvo između tenkovskih i samohodnih jedinica. Ulaskom novih nemačkih tenkova u upotrebu ubrzan je razvoj tenka JS-1, a kasnije JS-2, kao kontramera uvođenju tenkova “panter” i sve učestalijeg pojavljivanja tenka “tigar”. Bitka kod Kurska je takođe ubrzala savezničke pripreme i otvaranje drugog fronta u Evropi.

 

 

Kurska bitka predstavlja pravu prekretnicu Drugog svetskog rata i njenim završetkom stiču se uslovi za prelazak reke Dnjepar kao i oslobađanje cele Ukrajine.

Iako se može govoriti o taktičkoj pobedi Nemaca, strateški ciljevi nisu ostvareni, a inicijativa je u potpunosti prešla u ruke Crvene armije. Posle Kurska, nemačka vojska je na Istočnom frontu vodila uglavnom defanzivne bitke.

Hitler je posle još jednog poraza prestao da veruje svojim vojskovođama, pa se sve više mešao u vojne planove i strategije, dok je Staljin, sa druge strane, generalima poklonio sve poverenje.

 

BONUS VIDEO

 

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike