Ljubav u doba rata: Prvo venčanje u razorenom Hramu Hrista Spasitelja u Nagorno-Karabahu (VIDEO)

28.10.2020

09:51 >> 13:58

0

Ceremoniju je pratilo desetine medija

Ljubav u doba rata: Prvo venčanje u razorenom Hramu Hrista Spasitelja u Nagorno-Karabahu (VIDEO)
Copyright Profimedia

Jedan jermenski vojnik i njegova izabranica rešili su da svoje sudbonosno “da” izreknu u oštećenom Hramu Hrista Spasitelja u Nagorno-Karabahu dok borbe sa azerbejdžanskim trupama i dalje bukte.

Ovo je prvo venčanje nakon raketnog napada na crkvu, a ceremoniju su pratile desetine medija.

Mlada i mladoženja su nakon venčanja, kojem su prisustvovale i porodice, kao svadbeni gest ispred hrama iz svojih ruku pustili dva goluba na slobodu, nadajući se da će mir uskoro zavladati u njihovoj domovini.

Mladenci su iz grada Martuni. Mladoženja svakog dana odlazi na front, dok je njegova nevesta otputovala u Jerevan, kada je azerbejdžanska strana započela granatiranje grada.

Podsetimo, pravoslavna Crkva Svetog Hrista Spasitelja u Šušiju, u Nagorno-Karabahu, gotovo da je potpuno razorena u raketnom napadu, a dok je Jermenija tvrdila da je napad izvela vojska Azerbejdžana, druga strana je to oštro demantovala.

Simbol istorije i identiteta Jermena iz Nagorno-Karabaha

Flickr

Crkva Svetog Hrista Spasitelja, poznata kao Gazančecoc, obeležje je Šušija, a građena je od 1868. do 1887. i sedište je eparhije Nagorno-Karabaha Jermenske apostolske crkve. Prema istorijskim zapisima, mala crkva nalazila se na istom mestu i 1722. godine, posle čega je uništena.

Nad većinom jermenskog stanovništva u Šušiju 1920. godine izvršen je masakr, a katedrala je tada oštećena. Nakon što je region prešao pod sovjetsku kontrolu, zbog državne ateističke politike, na kraju je zatvorena 1930. i pretvorena u silos tokom četrdesetih.  Do sedamdesetih godina katedrala je “izgledala kao da je preživela snažno granatiranje”.

Sovjetske i azerbejdžanske vlasti dale su dozvolu za pokretanje projekta obnove katedrale osamdesetih pod pritiskom javnosti. Obnova je započeta 1981. godine i nastavila se do 1988. godine.

Zbog svih dešavanja u prošlosti, katedrala važi za simbol istorije i identiteta Jermena iz Nagorno-Karabaha. S vremenom je postala i zaštitni znak oslobođenja grada i popularno mesto hodočašća Jermena iz Jermenije i dijaspore.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike