Sija srpsko postolje na 37. Beogradskom maratonu! Kenijski sportisti obeležili ovo izdanje trke! (GALERIJA)

28.04.2024

14:19

0

Autor: A. S.

A čestitke i Borbelju koji je odbranio titulu Srbije

Srpkinje na pobedničkom postolju - Copyright MN Press

Okončano je još jedno izdanje Beogradskog maratona, a trijumfovali su atletičari iz Kenije - Gilbert Čumba i Ema Ndiva, dok su trku na 10 kilometara kod dama obeležile sportistkinje iz Srbije.

Čumba je bio blizu da obori rekord koji je na snazi od 2006. godine, ali je u poslednjim kilometrima ostao bez snage, a kada je prošao kroz cilj, nakon 2:11;48, on se srušio, pa je intervenisala hitna pomoć.

Drugo mesto je zauzeo takođe atletičar iz Kenije, Gilbert Čerijot Muge sa 2:12;20, dok se i na trećem našao njihov sunarodnik Emanuel Kipkogeji, koji je trku završio sa vremenom 2:20;41.

Dominacija Kenije nastavljena je i konkurenciji dama, gde je slavila Ema Ndiva, a trku je okončala nakon 2:31;31. Na drugoj poziciji se našla njena sunarodnica Vitalina Džemajo (2:34;32), a treća je bila Etiopljanka Tadese Bedada (2:36;39).

Grk Hristos Brentas pobednik je trke na 10 kilometara, a kroz cilj je prošao nakon 32 minuta i četiri sekunde, ispred Rusa Vjačeslava Sokolova (32:36) i Crnogorca Ivana Bubnova (32:54), dok se na četvrtom mestu našao srpski atletičar Nenad Milosavljević (32:59).

Prvo mesto kod dama je osvojila Aleksandra Kostadinović - 38 minuta i 57 sekundi i to ispred sunarodnica iz Srbije Bilje Cvijanović (39:05) i Marije Lužbine (39:30).

U polumaratonu je do prvog mesta stigao Marokanac Mohamed El Gazani (1:05;25), a potom su kroz cilj prošli Kenijci Musau Vamba sa 1:05;43 i Hilari Kimajo, koju sekundu kasnije.

Zanimljivo je bilo i kod dama, gde je u neverovatnom finišu trijumfovala kenijska atletičarka Valentina Džebet, samo sekund brža od sunarodnice Tereze Omose - 1:15;11 sati, a postolje je kompetirala još jedna kenijska takmičarka Filis Kipkeiro.

Najbolji na prvenstvu Balkana bio je Maltežanin Luk Perkonte sa 2:26;37, ispred tandema iz Turske Selima Sevena i Azama Demirtasa, dok je titulu šampiona Srbije u maratonu odbranio je Đuro Borbelj, ispred Miloša Dragovića i Milana Petrovića (2:42;52).