Moćna hajdučka trava

25.09.2020

20:00 >> 20:08

0

Naš najpoznatiji i najčešće upotrebljavani prirodni lek

Moćna hajdučka trava
Copyright Profimedia

Spisak lekovitih biljaka koje rastu u Srbiji zaista je poveliki, naročito ih ima na jugoistoku naše zemlje. Jednoj od tih trava ime su pozajmili odmetnici od nekadašnje turske vlasti.

Hajdučka trava

Hajduci su ovu biljku stavljali na rane da brže zarastu, a danas se zna da Hajdučka trava pomaže u lečenju crevnih bolesti i  bolesti želuca, povišenog krvnog pritiska i da sprečava stvaranje trombova. Malo je poznato da je, po predanju, još u Trojanskom ratu ovu biljku Ahil koristio za vidanje rana. Žene bi bile pošteđene mnogih bolesti kada bi s vremena na vreme koristile hajdučku travu, bilo da se radi o mladoj devojci sa neurednim menstruacijama, ili o ženi u klimaksu.

Hajdučka trava, u narodu poznata i kao sporiš, stolisnik, ravanj i romantika, odavno se svrstala u red najvrednijih lekovitih biljaka. Cveta tokom celog leta, a bere se kada je sunce najjače, jer tada ima najviše eteričnog ulja.

U tradicionalnoj kineskoj medicini hajdučku travu koristili su za lečenje iritacija i oteklina nastalih ujedom pasa ili zmija.

Indijska nauka o isceljenju, Ajurveda, smatra je veoma delotvornim lekovitim sredstvom za snižavanje telesne temperature.

Kod američkih indijanaca korišćena je za opuštanje mišića, a kod Šveđana za pravljenje piva.

U našim krajevima se tradicioalno koristi kao čaj.

Priprema se tako što se jedna-dve kašičice suve hajdučke trave preliju sa 200 ml ključale vode. Neka odstoji 10 min. Potom se procedi i pije nezaslađena, dve šolje dnevno ne više, jer može izazvati blaga neželjena dejstva, najčešće osetljivost želuca.

Ako nemate baštu, gajite hajdučku travu u saksiji na terasi ili u manjim teglama.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike