Bekstva Srba iz svetskih zatvora za trilere: Preskakali zidove, ljubili devojke, kopali tunele, a jedan tražio blagoslov roditelja!

14.12.2022

07:00

0

Arkan, Giška, Šijan, Branislav Šaranović, Daniel Vojnović, Darko Desić, Aleksandar Erceg, samo su neki od begunaca

Bekstva Srba iz svetskih zatvora za trilere:  Preskakali zidove, ljubili devojke, kopali tunele, a jedan tražio blagoslov roditelja!
Srbi akteri spektakularnih bekstava iz zatvora u svetu - Copyright Profimedia

Priče o bekstvima poznatih srpskih robijaša iz zatvora širom Evrope prepričavaju se godinama i postale su svojevrsni urbani mitovi. Naši državljani preskakali su ograde, ljubili devojke, ostavljali pisma i kopali tunele ne bi li se domogli slobode, a po scenarijima za njihova bekstva mogli bi se snimiti odlični holivudski trileri.

Željko Ražnatović Arkan bežao je nekoliko puta iz evropskih zatvora. Početkom 1975. godine u Briselu je osuđen na 10 godina zatvora zbog oružane pljačke, a u Amsterdamu na pet. Prvo bekstvo koje je upamćeno dogodilo se 1981. godine kada je prilikom pljačke jedne bižuterijske radnje u Nemačkoj ranjen. Bio je smešten u zatvorsku bolnicu iz koje je izašao kada mu je dostavljena lažna francuska lična karta.

Drugo bekstvo, dogodilo se nekoliko godina kasnije kada je pobegao iz dobro čuvanog švajcarskog zatvora, tako što se uz pomoć čuvenih "lopovskih“ popeo do vrha zatvorskog zida visokog četiri metra i uspeo da  pobegne uprkos bodljikavoj žici. Da bi u tome uspeo obukao je desetak džempera koji su ublažili ubode žice. U Beogradu se navodno pojavio sav izgreban.

Među poznatim beguncima je Đorđe Božović Giška, koji je 1974. godine uspeo da pobegne iz strogo čuvanog zatvora u Švajcarskoj, nakon što je uhapšen u Ženevi. On je  uz pomoć drvene replike pištolja razoružao stražare i uspeo da pobegne sa jednim Italijanom. Giška je i kasnije iz zatvora na Sardiniji, u kome je izdržavao kaznu zatvora od sedam i po godina, uspeo da pobegne kroz ventilacioni otvor, preskoči zid i dokopa se broda kojim je pobegao sa ostrva.

Jedan od aktera bekstva iz evropskog zatvora bio je i Zoran Šijan, a kako je sve to izgledalo ispričale su njegova majka i sestra pre nekoliko godina u jednoj emisiji.

Svaki dan po jedan šraf

Zoran je znao da će biti izručen Nemačkoj i tražio je od oca i majke blagoslov da pobegne. Roditelji su ga dali. Razmišljajući kako da se dočepa slobode, u dvorištu je uočio kućicu u kojoj su bile daske sa kojima su neki zatvorenici radili. Da bi došao do kućice morao je da savlada vrata, a da bi to uradio morao je da se sprijatelji sa zatvorskim čuvarom, sa kojim je svakog dana igrao tenis.

Pošto mu je drug u tetrapaku soka dostavio manji šrafciger, Šijan je svakog dana odvrtao po jedan šraf na vratima. Posle 14 dana odvrnuo je zadnji šraf i uz pomoć dvojice drugara iz Bosne nogom razvalio vrata i izašao u dvorište. Došao do kuće i uzeo daske, pomoću kojih je prešao preko strujne žice i spustio se niz banderu. Njih trojica su bežali dok nisu otkrili automobil kojim su se odvezli.

Profimedia
Na spektakularne načine do slobode: Ilustracija

Slobodan i Branislav Šaranović početkom osamdesetih godina živeli su u Dizeldorfu i nisu se isticali. Branislav, koji je tada zvanično živeo u Londonu, zbog nekog reketiranja osuđen je bio na zatvorsku kaznu u Nemačkoj.

Samo bekstvo do danas nije sasvim jasno, a zbog pojedinih gotovo mitskih detalja, čitava priča je poprimila filmske obrise. U operaciji je korišćen eksploziv sa kojim je raznet zid kojim je zatvor bio opasan. Kroz tu rupu u zidu pobeglo je 150 zatvorenika, a među njima i Branislav Šaranović.

Nemački list Špigl naveo je da je Šaranović bio prvi od trojice zatvorenika koji su pobegli. Njega i još dvojicu osuđenika napolju je čekao "alfa romeo“, dok su još dvojica pobegla uz reku Vuper, ali su ubrzo uhapšena. Akcija je izvedena tako da niko od zatvorenika u dvorištu nije povređen.

Viljuškom do slobode

Nemački državljanin srpskog porekla Daniel Vojnović je 2019. godine pobegao iz zatvora u Nemačkoj. On je završio u zatvoru kad je 2014. godine ranio izbacivača iz bordela u Port Vestfaliku u Nemačkoj, zbog čega je osuđen na tri godine i sedam meseci. 

Na dan bekstva, 20. marta 2019. zatvorski čuvari odveli su Vojnovića u posetu porodici u Bald Zalcflutenu, jer je bio u procesu resocijalizacije. Kad mu je čuvar skinuo "lisice", uleteo je u sobu, zaključao se i kroz prozor kupatila pobegao do automobila i odvezao se. Uhapšen je posle pet meseci u selu Sirig kod Temerina i to zbog krađe automobila u Novom Sadu i krivičnih prijava zbog tuče i napada na policajce u Staroj Pazovi.

Darko Desić, Srbin koji se predao policiji u Australiji u novembru prošle godine nakon 29 godina bekstva, još 1992. godine izveo je spektakularno bekstvo iz zatvora i to uz pomoć sečiva i viljuške. Pritajio se potom na plažama Sindeja i nikada se nije prijavljivao ni za kakve usluge.

Sidnejski "lokdaun“, koji je počeo u junu 2020. godine, za Desića je značio gubitak posla, pa je odlučio da se preda, jer ne bi imao od čega da živi. Rekao je policiji da je pobegao, jer se plašio da će ga deportovati kad odsluži kaznu. Strahovao je da će biti kažnjen što nije služio vojsku u svojoj bivšoj zemlji, Jugoslaviji, koja se u međuvremenu raspala na više država.

Balkanska braća

Danijel nije jedini Srbin, koji je pobegao iz nemačkog zatvora. Drugi je bio Aleksandar Erceg za kojim traga nemačka policija od avgusta 2019. godine kada je nestao bez traga iz zatvora u Bohumu.

Nagađa se da je pobegao tako što je iskoristio priliku da preskoči zid iz kontrolne sobe koja je tada renovirana zbog uklanjanja azbesta. Bio je u zatvorskoj teretani, a pod izgovorom da ide da se istušira otišao je na galeriju, provukao se kroz svetlarnik odakle je izašao na krov i skočio preko ograde zida visokog pet metara.

Kartel platio tunel za bekstvo vođe klana "Amerika"

Zoran Jakšić, srpski državljanin koji je navodno jedan od vođa klana "Amerika", planirao je da pobegne iz zatvora “Kastro Kastro” u Peruu kroz tunel u decembru 2020. godine. Vlasti su otkrile tunel u blizini zatvora koji je povezivao paviljon 1A u toj ustanovi sa restoranom čiji je vlasnik Jakšić. Plan je bio da se izbavi Zoran koji je zatvoren zbog trgovine drogom. Zahvaljujući saznanju obaveštajnih službi da je kartel Sinaloa finansirao izradu tunela sa oko pola miliona dolara, akcija je osujećena, a Jakšić je prebačen u kućni pritvor.

Srbin Ivan D. i Hrvat Mario S. u društvu Albanca sa Kosova i jednog Rumuna, pobegli su iz zatvora Hirtenberg u blizini Beča kroz rupu na zidu koju su mesecima probijali.

U toaletu perionice nedeljama su krišom skidali montažnu tavanicu, probušili pregradni zid, a zatim se preko tavana provlačili do spoljašnjeg zida. Bekstvo ove grupe zatvorenika primećeno je zahvaljujući prolaznicima koji su dojavili čuvarima da postoji rupa kroz koji su neki izašli. Najveću sreću u bekstvu imali su Ivan i Mario, s ostatak ekipe uhvaćen je posle samo 20 minuta.

Jedan Srbin čije se ime ne navodi, 2018. godine je uspeo da pobegne iz zatvora u austrijskom gradu Klagenfurt. On je bio zaposlen u zatvorskoj kuhinji i stalno je u kesama iznosio smeće, a tog dana i sam je uskočio u kamion. Dobro se sakrio, jer je vozač kamiona pre polaska proverio vozilo. Nestanak je primećen tek dva sata kasnije.

Telefonirao upravniku

Iz italijanskog zatvora u gradu Forizone u novembru 2019. gpdine pobegao je Srbin Rade Nikolić. On je bekstvo izveo tako što je od zatvorske uprave tražio posetu porodici, a svoju molbu potkrepio je tvrdnjom da mu je sin bolestan. U pratnji sedam zatvorskih stražara on je otišao u romski kamp u Napulju gde je živeo. Mediji su pisali da mu je tokom posete sinu navodno pozlilo. Gužvu koja je nastala, Tražio je da ode do kupatila da se sabere, a onda zbrisao kroz prozor. Uhapšen je  11. januara 2020. godine u vili u Pocuoli. 

Dvojica Srba, Damjan Mitrović i Dragan Milosavljević uspeli su da 2018. godine pobegnu iz slovenačkog zatvora posle tri meseca planiranja. Bekstvo su izveli tako što su nabavili manji bonsek sa kojim su isekli metalne šipke na prozorima. Od zatvorske posteljine napravili su uže uz pomoć kog su se spustili kroz prozor i stali na vrh stražareve kućice i sišli na ulicu. Bežali su kroz kanale, da bi zavarali trag, a zatim su se posle nekoliko kilometara razdvojili. Mitrović je uspeo da taksijem dođe do Trsta odakle je pozvao upravnika zatvora i objasnio mu kako je pobegao da ne bi okrivili stražare. U njihovoj praznoj ćeliji pronađena je poruka u kojoj su objasnili da ne žele da budu izručeni Srbiji. Ubrzo su opet uhapšeni.

Spektakularno bekstvo iz švajcarskog zatvora dogodilo se 2013. godine kad se u tom zatvoru nalazila mešovita grupa Pink Pantera, koji su za samo pet minuta pobegli. Bekstvo se dogodilo u zatvoru Bua Merme u predgrađu Lozane, kada je grupa od 30 zatvorenika bila u dvorištu. Iznenada, trojica maskiranih muškaraca popela su se na zid ograde i u dvorište ubacila torbu sa oružjem i drugim predmetima. Merdevinama koje su im doturili, Srbin, Bosanac i Albanac sa Kosmeta popeli su se na zid i sa dva vozila pobegli. 

Srbin Radivoje Saša Vučković pobegao je 9. jula ove godine iz pritvora u Hrvatskoj, a policija i dalje traga za njim. Vučković je istrčao iz štićenog kruga u Remetnicu i preskočio ogradu. Pre nego što je otrčao u nepoznato, poljubio je devojku koja je tamo čekala u želji da ga vidi.

Bonus video

 

 

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike