Pesticid nađen u srpskim višnjama u Holandiji kod nas zabranjen godinama
Aktivna materija dimetoat (dimethoate) je u Srbiji na listi zabranjenih pesticida oko pet godina
Iako je hemikalija dimetoat zabranjena u Srbiji poslednjih deset godina, ona se nekako našla kao nedozvoljeni ostatak u pošiljci smrznutih višanja iz Srbije u Holandiju. Evropski sistem za brzo uzbunjivanje i obaveštavanje o hrani RASFF objavio je da su u uzorku koji je uzet 6. marta otkriveni ostaci ovog aktivnog sastojka pesticida u količini od 0,044 mg po kilogramu, dok je dozvoljena količina 0,01 mg po kilogramu. Rizik po zdravlje potrošača je definisan kao „ozbiljan“, piše Biznis.rs.
Miloje Pavlović, magistar zaštite bilja u razgovoru za portal objašnjava da je ovaj pesticid zabranjen za tretiranje višanja još pre deset godina.
– U ovoj situaciji gde su višnje povučene nije samo problem u količini pronađenih ostataka već u tome da uopšte nije smelo ni da bude ostataka dimeotata. Kod nas tog pesticida u prodaji nema i nije jasno kako je dospeo do voća – ističe Pavlović.
Naš sagovornik kaže da se za tretiranje višanja zbog suzbijanja štetočine trešnjine muve konkretno koriste preparati na bazi acetamiprida, a da je dimeotat zabranjen u 90 odsto država sveta.
Pročitajte još:
– Ne mogu da verujem da je dimetoat uopšte pronađen u izvezenim višnjama. To je verovatno negde nekome ostala neka zaliha, jer ga na tržištu Srbije nema ni u jednoj varijanti. I ako je nekome ostalo u zalihama to je onda neka mala količina. Ne sumnjam u analize, ali je neverovatno da je pronađena baš ta aktivna materija, jer analize se uglavnom vrše ciljano na hemikalije koje potencijalno mogu da budu u voću. Ova aktivna materija, odnosno dimetoat, nikako nije smela da bude ni potencijalno u voću. Ozbiljni proizvođači voća, naročito višanja sigurno to nemaju niti koriste – naglašava Pavlović.
Srpska kontrola u toku
Evropski sistem za brzo uzbunjivanje i obaveštavanje o hrani RASFF objavio je da je Holandija povukla sa tržišta zamrznute višnje poreklom iz Srbije zbog prekoračenja dozvoljene količine pesticida.
Kontrolu voća je, prema podacima RASFF-a, uradio jesam proizvođač.
U Ministarstvu poljoprivrede Tanjugu su u vezi ovog slučaja rekli da je kontrola u toku.
Propisi usaglašeni sa EU, kontrola...
Na pitanje da li su propisi o zabrani upotrebe pesticida u Srbiji usaglašeni sa regulativom zemalja EU, sagovornik Biznis.rs Miloje Pavlović, magistar zaštite bilja, odgovora potvrdno i ističe da nije problem u zakonima već njihovom sprovođenju i kontroli.
– Kada je usvojen Zakon o zaštiti bilja, još 1999. godine, sve je do detalja bilo propisano. Od registracije preparata, aktivnih materija, rastvarača, uvoza, tehničkih i kadrovskih uslova za proizvodnju pesticida, kao i uslova za maloprodaju i veleprodaju. Sve je objašnjeno, samo kontrolu ostataka pesticida ne kontroliše niko. Iako se navodi da tu kontrolu vrše regionalni zastupnici za poljoprivredu, to nije tačno – tvrdi Pavlović.
On dalje objašnjava da proizvođač može, kada želi, da dobije sertifikat da je hrana zdravstveno ispravna i da nema ostataka od pesticida, ali da niko ne vrši analizu na sve pesticide već – „samo na one koji se više ne koriste ili su davno zabranjeni, pa onda kažu da njih nema“.
BONUS VIDEO
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari