Ne vozite kad pijete: Evo gde se u Evropi najstrože kažnjavaju pijani vozači

25.03.2021

17:15 >> 11:02

0

Autor: Z. A.

Vožnja u alkoholisanom stanju je zlo u najavi

Ne vozite kad pijete: Evo gde se u Evropi najstrože kažnjavaju pijani vozači
Copyright Profimedia

Evropska unija u proseku toleriše do 0,5 promila alkohola, ali neki su na 0,0, a neki i na 0,8 promila. Zakoni se mogu postaviti još strože, ali ništa se neće postići ako se ne poradi na njihovom sporovođenju.

Dozvoljena količina alkohola u organizmu vozača varira od jedne evropske države do druge, ali većina njih je limit postavila na 0,5 promila. Takođe, većina ih zakonodavno razlikuje „običnog“ vozača od profesionalnog i vozača-početnika. I, takođe, većina njih strogo kažnjava vozače koji voze pijani, a pogotovo one koji pijani uzrokuju težu prometnu nesreću. Npr., u Nemačkoj se kazne za vožnju pod uticajem alkohola kreću od 500 do 1.500 evra.

možda će vas i ovo zanimati

Vozači koji na Malti voze nakon što su popili više nego što su smeli bez dozvole će ostati na šest do 12 meseci, a suočiće se i s kaznom od 1.200 do 2.329 evra. Takođe, rizikuju od tri do šest meseci zatvorske kazne.
U Portugalu kazne kreću od 250 evra, što je kategorija koja seže do 1.250 evra, a namenjena je vozačima koji voze sa 0,5-0,8 promila alkohola u krvi.

Od 500 do 2.500 evra kazne čeka vozače sa 0,8 do 1,2 promila, a onima pijanijim (još) strožu kaznu treba odrediti sudija, u skladu s nivoom alkoholisanosti. Sve navedene kazne odnose se na pijane vozače koji nisu uzrokovali nesreću.

Obični vozači s maksimalnih 0,5 promila alkohola u organizmu za upravljač automobila, osim u Hrvatskoj, smeju sesti i u Austriji, Belgiji, Bugarskoj, Kipru, Danskoj, Finskoj, Francuskoj, Nemačkoj, Grčkoj, Irskoj, Italiji, Letoniji, Luksemburgu, Malti, Holandiji, Portugalu, Sloveniji, Španiji i Švajcarskoj. Granicu je na 0,4 spustila Litvanija, a na 0,2 dozvoljena promila su Estonija, Norveška, Poljska i Švedska. Češka, Mađarska, Rumunija i Slovačka uopšte ne tolerišu alkohol za volanom, odnosno kod njih je dozvoljeno voziti sa 0,0 promila alkohola u organizmu.

Pixabay

S druge strane palete je Velika Britanija, u kojoj svi – i obični vozači i profesionalci i početnici – smeju voziti sa do 0,8 promila alkohola u organizmu.

I opet, zakoni se mogu postaviti još i strože, ali ništa se neće postići ne poradi li se na njihovom sprovođenju i na ozbiljnijem kažnjavanju težih prekršaja. Da bi se građanima dalo više slobode, u principu bi i oni trebalo da pokažu više odgovornosti.

Nije naodmet, pre svega zbog mladih vozača, koji zbog svog neiskustva često precenjuju svoje sposobnosti i testiraju svoje mogućnosti, ponoviti da je alkohol je jedan od najčešćih uzroka saobraćajnih nezgoda sa poginulim i povređenim licima. Istraživanja pokazuju da je u Srbiji kod oko 15 odsto poginulih i povređenih vozača prisutan alkohol u krvi. Dok godišnje u proseku 80 lica smrtno strada u saobraćaju zahvaljujući alkoholu.

Antonio Ahel/ATAImages

Maksimalna količina alkohola u krvi za vozače smanjena je 2018. sa 0,3 na 0,2 promila, uz veće sankcije za prekoračenje brzine, a za vožnju sa više od dva promila alkohola u krvi predviđen je obavezan zatvor od 30 do 60 dana ili kazna rada u javnom interesu od 240 do 360 sati, kao i 14 do 16 kaznenih poena i devet meseci zabrane upravljanja vozilom, a novčane kazne idu od 10.000 do 150.000 dinara. Recimo, jedno veliko pivo dovoljno je da dobijete kaznu od 10.000 dinara. Ali ako prebacite 0,5 promila – nema olakšica, a za preko 2,0 promila možete da zaglavite u ćeliji i do dva meseca.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike