Gruzija, zemlja jedinstvenog načina proizvodnje vina i pećinskog grada sa 6.000 soba (FOTO)

18.08.2021

15:30 >> 14:27

0

Gruzini Svetog Georgija smatraju zaštitnikom svoje domovine

Gruzija, zemlja jedinstvenog načina proizvodnje vina i pećinskog grada sa 6.000 soba (FOTO)
Copyright Pixabay

Gruziju mnogi smatraju misterioznom destinacijom, i prva asocijacija na nju je  ime Josifa Visarjonoviča Staljina, koji je tu rođen. Oni koji su imali prilike da je posete kažu da je to zemlja sa tradicionalnim šarmom, prirodnim lepotama i gostoljubim ljudima. Crnomorske plaže i visoki planinski lanac Kavkaza samo su neke od prirodnih čari zemlje.

Pročitajte i ovo:

Pixabay

Gruzini svoju zemlju nazivaju Sakartvelo. Kartvelo se odnosi na stanovnike centralne gruzijske regije Kartli, pa sama reč znači “zemlja u kojoj žive Kartveli“. Postoji više teorija o tome odakle engleski naziv zemlje potiče, ali većina misli da je to zbog Svetog Georgija, koga Gruzini smatraju zaštitnikom svoje domovine.

Gruzija ima gotovo sve vrste klima, od suptropske i alpske do polupustinjske, a njeno zemljište pogoduje poljoprivredi. Tu se nalazi 49 različitih vrsta tla. Guste šume pokrivaju 43 odsto teritorije i dom su riseva, medveda i leoparda.

Na zapadu zemlje se nalazi grad Kutaisi, koji je jedan od najstarijih naseljenih gradova na svetu. Davno, tokom II milenijuma pre nove ere, Kutaisi je bio glavni grad Kraljevine Kolhide.

Pixabay

Na teritoriji Gruzije se nalazi jedinstven pećinski grad, Vardzija, kompleks tvrđava, manastira i palata isklesanih ispod planine Erusheti. U XIII veku gruzijska kraljica Tamar naredila je izgradnju lokacije kao utočište od napada Mongolskog carstva. Po završetku radova, pećina je imala 13 nivoa, 6.000 soba zajedno sa pekarom, crkvom i vinskim podrumom, samoodrživim sistemom navodnjavanja i kraljevskim prostorijama. Nažalost, vek kasnije zemljotres je uništio dve trećine grada. Ipak, posetioci još uvek mogu da istraže netaknute delove podzemnog grada.

Pixabay

Gruzijski jezik je jedinstvena mešavina grčkog i iranskog jezika, što je rezultiralo neobičnim pismom koje se sastoji od 33 slova.

Pixabay

Gruzija je poznata po svojoj tradiciji polifonog pevanja, praksi koja se takođe nalazi na UNESCO listi. Snimak tradicionalne narodne pesme “Čakrula” poslat je svemirskim brodom “Vojadžer” u svemir.  Zlatna ploča ima 115 slika kodiranih u analognom obliku, različite prirodne zvukove, tradicionalnu muziku iz različitih zemalja i izgovorene pozdrave na 59 jezika. To je kao poruka u boci, dobrodošla za sve buduće oblike života koji mogu naići na sondu.

Pixabay

U ovoj zemlji koja je nekada bila u sastavu Sovjetskog Saveza vino se proizvodi već 8.000 godina. Smatra se da je baš Gruzija kolevka vina. Pripoveda se da su stari Gruzini to sasvim slučajno otkrili. Sok od grožđa su sipali u velike zemljane posude, nazvane kvevri, i preko zime su ih držali zakopane pod zemljom. Nakon nekoliko meseci sok se pretvarao u vino, a ta metoda, kvevri, nalazi se na UNESCO listi nematerijalne baštine.

Pixabay

Pročitajte i ovo:

U Gruziji se veruje da je gost dar od Boga. Tokom supre, tradicionalne gruzijske gozbe, gosti se dočekuju raširenih ruku i uz tamade – zdravicu. Ukoliko ikad budete u prilici da posetite Gruziju, svojim domaćinima nazdravite uz reč „gaumarjos“, što na gruzijskom znači „živeli“.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike