Narod obavijen misterijom! Kalaši: Ne znaju ništa o svom poreklu, ali u jednu stvar čvrsto veruju

16.08.2021

09:30 >> 10:41

0

Autor: A. G.

Smatraju da su potomci makedonskih vojnika Aleksandra Velikog

Narod obavijen misterijom! Kalaši: Ne znaju ništa o svom poreklu, ali u jednu stvar čvrsto veruju
Copyright Profimedia

U pakistanskim udaljenim severozapadnim brdima, uz granicu sa  Avganistanom, ušuškana su tri sela čiji stanovnici – Kalaši, i dalje pokušavaju da očuvaju svoj jezik i kulturu i odupru se napretku civilizacije i verskom preobraženju.

Iako je Pakistan islamska republika, sa više od 95 odsto islamskog stanovništva, Kalaši se drže svojih verskih uverenja, zajedno sa svojim identitetom, načinom života i jezikom.

Zanimljivo je da ovi ljudi, osim mitova, ne znaju ništa o sebi i svom poreklu, a do danas još niko nije utvrdio odakle su došli i kako su nastanili područje s pretežito muslimanskim stanovništvom.

Profimedia

Veruju da su potomci makedonskih vojnika Aleksandra Velikog koji su hodali ovim brdovitim krajem u 4. veku prije Hrista.

Ipak, naučna istraživanja opovrgavaju njihovu povezanost s Grcima, jer je genetskim analizama dokazano da Kalaši imaju specifične gene koji ih razlikuju od svih drugih naroda na svetu.

Svi oni koji se nazivaju Kalašima prepoznatljivog su fizičkog izgleda, bitno drugačijeg od Pakistanaca. Svetle su puti i prodornih plavih očiju, a često imaju crvenkastu ili plavu kosu. Budući da se ne spajaju s drugim narodima, čvrsto se drže i pravila da se do sedmog kolena ne smeju međusobno mešati.

Uz tipične elemente paganizma, poput prinošenja životinjskih žrtava, te raznolikih festivala koji pozdravljaju nova godišnja doba i njihove božanske predstavnike, ovaj je narod specifičan po tome što sledi koncept verovanja u čiste i nečiste stvari.

Žene Kalaši se bave lakšim poslovima i poljoprivredom, dok muškarci dane provode na pašnjacima. Muškarci su ti koji poseduju stoku i zemlju, ali sve što žena svojim rukama ili od prodaje zaradi pripada samo njoj. Ženske slobode vidljive su u njihovom načinu odevanja, odabiru partnera i otvorenoj komunikaciji s muškarcima.

Profimedia

Pročitajte još:

Tako se žene Kalaša ne moraju pokrivati, kao što je to slučaj u susednim muslimanskim predelima. Naprotiv, lica im nisu pokrivena, već ukrašena.
Kada dostignu dob od 14 ili 15 godina, smatra se da su spremne za udaju, a same mogu izabrati mladića za koga će se udati, piše putnikofer.hr.

Najmanja paganska manjina jedva da ima ikakva prava i ne priznaje se kao poseban entitet. Samo nekoliko stranih nevladinih organizacija radi na razvoju i napretku ove oblasti i plemena.

Profimedia

Pročitajte još:

Iako teško dostupan, ovaj kraj privlači veliki broj turista koji žele da upoznaju najmanju pakistansku zajednicu navodnih potomaka makedonskih vojnika Aleksandra Velikog.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike