aktuelno

Šest stvari koje vodoinstalateri uvek rade u svojim domovima: Ne čekaju da se problem pojavi

03.02.2024

12:11

0

Autor: K. O.

Za ovo vam nisu potrebne neke posebne veštine

Šest stvari koje vodoinstalateri uvek rade u svojim domovima: Ne čekaju da se problem pojavi
Ilustracija - Copyright Pixabay

Profesionalni vodoinstalater ima značajnu prednost u odnosu na prosečnog vlasnika kuće kada je u pitanju održavanje cevi, odvoda, uređaja... Profesionalci tačno znaju šta i kada da rade. Oni takođe znaju da li je nešto hitno u odnosu na nešto „ovo može da sačeka do vikenda“.

Naravno, ne treba da savladate neke posebne veštine, već da implementirate navike i rutine koje će vam pomoći da minimizirate, ako ne i izbegnete, potrebu za paničnim telefonskim pozivom vodoinstalaterskoj službi subotom uveče.

Evo šest stvari koje profesionalni vodoinstalateri uvek rade u svojim domovima kako bi stvari funkcionisale nesmetano.

Vodoinstalateri uvek stavljaju otpad od hrane u kantu za smeće ili kompost

Bacanje masnoće od slanine ili ostataka ručka vašeg mališana u lavabo i odlaganje smeća može izgledati kao brz i lak način da prođete kroz gomilu prljavog posuđa. Ali to je zapravo užasna navika koja zaista može da izazove pustoš u vašem vodovodnom sistemu, kaže Aaron Mulder, suvlasnik i operativni menadžer kompanije Mr. Rooter Plumbing u San Antoniju, Teksas.

Bolji plan? Ostružite svoje tanjire u kantu za smeće i sipajte mast u praznu kantu koja takođe ide u smeće. Kompostiranje je takođe opcija, ako imate način da odložite kompost. Neki gradovi nude sakupljanje komposta, a mnogi ljudi koriste kompost u svojim baštama.

Zašto je ovo toliko važno? Mast se lepi za zidove vaših cevi i na kraju začepi vaš odvod. A odlaganje smeća nije dizajnirano da razbije i preradi stvari kao što su meso, ljuske od jaja i talog od kafe. Stavljanje ovih predmeta u kanalizaciju i odlaganje će preopteretiti i na kraju oštetiti uređaj, kaže Mulder.

Šest stvari koje vodoinstalateri uvek rade u svojim domovima: Ne čekaju da se problem pojaviPexels
 

Vodoinstalateri redovno ispiraju svoj bojler

Ako se uhvatite da stojite pod hladnim tušem svakog jutra ili čujete čudne zvukove koji dopiru iz vašeg bojlera, možda je vreme da se zapitate da li je jedinica u poslednje vreme isprana. Ili ikada.

„Trebalo bi (isprati svoj bojler) jednom godišnje“, kaže Jake Romano iz Džona vodoinstalatera u Burlingtonu, Ontario.

Zašto je ovo neophodno? Prema Romanu, tokom vremena se talog nakuplja na dnu rezervoara za bojler. Ovaj talog može oštetiti uređaj, čineći ga neefikasnim ili čak nefunkcionalnim. Ispiranje je posebno važno u područjima sa tvrdom vodom, dodaje Mulder.

Na sreću, izvođenje ove godišnje obaveze nije komplikovano, kaže Romano. I dok svakako možete da unajmite vodoinstalatera da u vaše ime isperi bojler, mnogi majstori „uradi sam“ savršeno su sposobni da urade posao.

Šest stvari koje vodoinstalateri uvek rade u svojim domovima: Ne čekaju da se problem pojaviProfimedia
 

Vodoinstalateri koriste pametni uređaj za proveru curenja i kapanja

Iako je svakako zgodno reći svom virtuelnom asistentu da naruči hranu za mačke ili pusti vašu omiljenu pesmu, najbolje karakteristike pametnog uređaja pomažu da se minimiziraju stvarni problemi u kući — poput curenja vodovoda.

Mulder, na primer, koristi pametan uređaj za otkrivanje curenja sa omogućenom Wi-Fi mrežom da nadgleda vodovodni sistem svog doma. Ako se otkrije curenje ili kapanje, uređaj odmah isključuje vodu i šalje obaveštenje na njegov telefon. To mu omogućava da se pozabavi popravkom pre nego što ona postane katastrofa.

„(Uređaj) u osnovi prati fluktuacije u pritisku vode i bilo koju vrstu curenja do kojih može doći“, kaže on. "To je zaista koristan uređaj."

Ako niste spremni da dodate pametni kućni monitor za curenje, ne zaboravite da pazite na curenje i kaplje. Romano kaže da se to obično radi jednostavnim osluškivanjem zvuka vode koja teče. Takođe možete proći kroz svoj dom i proveriti svaku slavinu.

„Što pre uhvatite problemi dobrim rutinskim pregledima, to je jeftinije popraviti“, kaže on.

Vodoinstalateri uvek koriste gumu za otpušavanje

Ponekad je najbolji povratak na osnove. Primer: guma za otpušavanje. Možete kupiti sve vrste noviteta, ali oni koji najbolje funkcionišu su stari dobri, sa najnižom cenom, kaže Romano.

Zašto? Zato što brzo i efikasno obavljaju posao za koji su namenjeni — otpušavaju toalet. Osim toga, lako se čiste.

I dodajte osnovni par zaštitnih naočara u svoju kolica, kaže Romano. Uranjanje može biti izuzetno prljav posao (treba li da kažem više?)...

Šest stvari koje vodoinstalateri uvek rade u svojim domovima: Ne čekaju da se problem pojaviFreepik
 

Vodoinstalateri menjaju svoje patrone filtera za vodu

Ako koristite filter za vodu integrisan u vodovod bilo koje vrste—bilo da se radi o filteru za slavinu, filteru za frižider, filteru ispod sudopere ili filteru za prečišćavanje vode za celu kuću—od suštinskog je značaja da uradite tačno ono što bi vodoinstalater uradio i promenite filter patrone redovno, kaže Romano.

Generalno, menjajte filter svakih šest meseci, ali to može da varira u zavisnosti od upotrebe i preporuka proizvođača. Proverite uputstvo za upotrebu vašeg određenog uređaja.

U redu, ali moja voda i dalje ima svež ukus - da li je zaista potrebno tako često isključivati filter? Pogotovo, što nisu jeftini.

Da, objašnjava Mulder, jer filter sakuplja razne zagađivače koji bi mogli biti u vodovodnom sistemu vašeg grada. U nekim slučajevima, ovo se uglavnom odnosi na ukus. Drugi put se radi o zdravlju. U svakom slučaju, želite da vaš filter radi svoj posao. Ako ne promenite filter, može se zaprljati i začepiti, čineći ga beskorisnim.

Vodoinstalateri proveravaju pritisak vode najmanje jednom godišnje

Pritisak vode koji je previsok ili prenizak može biti problematičan, a da ne spominjemo dosadan. Zbog toga vodoinstalateri poput Muldera proveravaju pritisak vode u svojim domovima najmanje jednom godišnje.

Šta može poći po zlu ako ne vodite računa o tome? Pa, sa niskim pritiskom vode, iskusićete stvari poput sporog protoka pod tušem ili mašine za pranje veša kojoj je potrebno večno da se napuni. Visok pritisak vode može dovesti do curenja, habanja na vašim uređajima, pa čak i do pucanja cevi.

Šest stvari koje vodoinstalateri uvek rade u svojim domovima: Ne čekaju da se problem pojaviProfimedia
 

Iako može da varira u zavisnosti od koda grada, generalno, pritisak vode treba da bude podešen na najviše 80 PSI. Ovo će vam omogućiti da lako isperete šampon iz kose pod tušem, a da pritom svoje lule držite u jednom komadu. I dobre vesti! Provera pritiska vode je zaista laka, objašnjava Mulder. Samo uzmite merač pritiska vode, pričvrstite ga na crevo ili slavinu, uključite vodu i sačekajte da se očitavanje registruje.

Ako je vaš pritisak previsok ili prenizak, moraćete da potražite pomoć od vodoinstalatera ili da utvrdite uzrok problema i sami izvršite popravku. Postoje brojni uzroci visokog i/ili niskog pritiska, ali jedno od mogućih rešenja za nizak pritisak je ugradnja pumpe za povišenje pritiska vode, piše Readers Digest.

BONUS VIDEO:

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike