Najšokantnija izložba u 20. veku: Ajkula Dejmijena Hersta od koje se ledi krv u žilama (FOTO)

06.04.2023

17:00

0

Uspeo je da se upiše u istoriju umetnosti retkim delom

Najšokantnija izložba u 20. veku: Ajkula Dejmijena Hersta od koje se ledi krv u žilama (FOTO)
Dejmijen Herst - Copyright Profimeida

Dela najkontroverznijeg umetnika Dejmijena Hersta izlagana su uz skulpture Karavađa, Berninija i Kanove, prodavana za desetine miliona dolara, a pojedina rizikovala da budu zabranjena zbog njihove provokativne prirode i smelog zadiranja u najtvrđe tabue čovečanstva.

Priliku da se upoznamo sa njegovim delima imali smo i mi u Srbiji 2016. godine kada je u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu mogla da se vidi njegova izložba "Nova religija".

Herst je dobitnik Tarnerove nagrade 1995.godine.

Profimedia
 

Dejmijen Herst, upisao se u istoriju umetnosti još devedesetih, kada je njegova instalacija "Fizička nemogućnost smrti u umu nekoga ko je živ" (The Physical Impossibility of Death in the Mind of Someone Living) predstavljena u londonskoj Kraljevskoj akademiji.

Tigar-ajkula dugačka 4,3 metra

Reč je o delu koje i danas važi za jedno od najvažnijih dela "britarta", a koje predstavlja 4,3 metra dugačku tigar-ajkulu u vitrini ispunjenoj formaldehidom.

Za mnoge ljude koji su uživo videli ovo delo, bio je to prvi tako blizak susret sa ajkulom, budući da ih je većina videla samo na televiziji ili možda u nekom velikom akvarijumu.

Međutim, ovde se direktno iskustvo kreira neposredno, bez ikakvih medija, ali i u sasvim drugačijem kontekstu, zbog kog moramo da promenimo svoju percepciju te životinje.

Profimedia
 

Herstova želja bila je da se suočimo sa realnošću i materijalnim aspektom vrlo poznatog prizora i razmišljamo o njemu u sasvim novom okruženju.

Jedna od najkontroverzijih izložbi u dvadesetom veku

Izložba na kojoj je javnosti predstavljena Herstova "Ajkula" i danas važi za jednu od najkontroverzijih u dvadesetom veku, jer je glasno otvorila neke teme o kojima se do tada u umetnosti uglavnom šaputalo, a koje se tiču nasilja, zlostavljanja dece, masovnih ubistava i seksualnosti.

Herst je u takvom okruženju zaista plivao kao riba u vodi, ali je želeo da skrene pažnju na to da ljude, stvari i pojave treba posmatrati u određenom kontekstu. Otud i njegova "Ajkula".

U ovom radu, ona je potpuno izolovana od prirodnog okruženja, pa umesto da bude u pokretu, u vodi, vidimo je potpuno mirnu i konzerviranu.

Profimedia
 

Umetnik je inače dobio ponudu Čarlsa Sačija da stvori delo po svojoj želji za njegovu galeriju.

Sama ajkula je koštala 7.500 dolara i uhvatio ju je ribar iz Australije, a cena izrade dela, uključujući njeno konzerviranje, dostigla je blizu 63.000 dolara.

Prva verzija ajkule loše konzervirana

Godine 2004. Galerija "Sači" prodala je delo biznismenu Stivenu A. Koenu za nepoznat iznos novca, ali se spekulisalo o iznosima od osam do dvanaest miliona dolara.

Prva verzija ajkule bila je loše konzervirana, pa je riba počela da se raspada, a tečnost u kojoj se nalazila postaje mutna.

Herst je to pripisao činjenici da je galerija Sači odlučila da u tečnost doda i izbeljivač. U početku su pokušali da reše problem tako što su ajkuli odstranili unutrašnjost, a njenu kožu postavili preko kalupa od fiberglasa, ali umetnik nije bio zadovoljan.

- Nije izgledala zastrašujuće. Videlo se da nije prava. Nije imala težinu - rekao je on jednom prilikom.

Profimedia
 

Kada je saznao da će biti prodata Koenu, ponudio je da zameni ajkulu, a Koen je finansirao celokupan proces, nazvavši trošak "beznačajnim". (Inače, samo je menjanje formaldehida koštalo oko sto hiljada dolara".

Takođe, uhvaćena je još jedna ajkula nadomak obala Kvinslenda, a trebalo je oko dva meseca da nađe svoj put do Hersta.

Umetnik stalno prevazilazi sam sebe

U prezervaciji novog primerka 2006. godine učestvovao je Oliver Krajmen, naučnik i kustos londonskog Prirodnjačkog muzeja.

To je uključivalo ubrizgavanje formaldehida u njeno telo, kao i potapanje ajkule u kupku sačinjenu od 7-procentnog formalina. Posle toga je smeštena u originalnu vitrinu.

Profimedia
 

Od osamdesetih godina prošlog veka Herst kroz raznovrsne kombinacije instalacije, skulpture, slike i crteže iznova prevazilazi sam sebe.

Od 1987. godine širom sveta je postavljeno blizu stotinu njegovih samostalnih izložbi, a njegovi radovi uključeni su u preko 260 grupnih izložbi.

Bonus video:

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Euronews.rs

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike