Oh, ne: Neće nam banke valjda ponovo prirediti 2008?

13.02.2024

15:00

0

Autor: G.M.Š.

Evropska centralna banka upozorava da se naziru problemi u kvalitetu imovine nekih velikih zajmodavaca

Oh, ne: Neće nam banke valjda ponovo prirediti 2008?
Copyright Pixabay

Taman smo se malo opustili uz daške pozitivnih vesti iz EU, pogotovo Nemačke u kojoj sada ima malo više optimizma za biznis u narednih šest meseci, ali i izjava iz Međunarodnog monetarnog fonda koji je potvrdio da smo ipak došli na „meko prizemljenje“ postkovid krize, kada stižu upozorenja iz Evropske centralne banke (ECB).

Centralna banka evrozone upozorava da se kod nekih velikih zajmodavaca pokazuju naznake problema u imovini i poziva na oprez u bankama.

– Već su se pojavile jasne naznake da se kvalitet imovine značajnih institucija počinje pogoršavati – smatra profesorka Klaudija Marija Buh, zamenik predsednika Bundesbanke, i u tom svojstvu i u širem sastavu Upravnog saveta ECB, a prema tekstu govora koji će održati na skupu u Kući evra u Briselu, prenosi SeeBiz.

Već ovo pominjanje trebalo bi da podigne kosu na glavi bankarima, ali i svima ostalima, jer sećanje na globalnu finansijsku krizu je još sveže, a Buhova ukazuje na sličan koren problema – imovinom vezanom za sektor nekretnina – koji je bio glavni u vreme kolapsa 2008-09. godine. Tada je kolaps tržišta nekretnina pokrenuo svetsku finansijsku lavinu.

Do kraja 2022. udeo nenaplativih kredita u ukupnim kreditima banaka gotovo se neprekidno smanjivao, a od 2023. ponovo je blago povećan, premda se zadržao na niskom nivou. Međutim, napominje Buhova, u poslednje vreme supervizija kreditnih rizika usredsredila se na “osetljive sektore”, poput sektora komercijalnih nekretnina koji beleži probleme zbog visokih troškova finansiranja i troškova gradnje.

U Srbiji sve izgleda OK

Iz Narodne banke Srbije povremeno obaveštavaju javnost o adekvatnoj kapitalnoj rezervi banaka u Srbiji, mnogo većoj nego što su to evropski i svetski standardi, a iz Udruženja banaka Srbije da nema problema ni sa otplatama uzetih kredita jer je učešće obima kredita u docnji u ukupnom obimu na nivou od 2,8% u januaru, dok je u decembru bilo 2,7%, a januara 2023. godine 2,9%.

Neke posebne probleme za Srbiju trenutno ne vide ni u rejting agencija „Fič“, koja je početkom februara potvrdila kreditni rejting Srbije na nivou „BB+“ (uz stabilne izglede), što je na korak do investicionog rejtinga (BBB-).

– Uzorak bankovnih kredita nekretninskim kompanijama implicira da bi podizanje troškova finansiranja moglo udvostručiti udeo kredita kod gubitaških kompanije na čak 26 odsto - izračunao je ECB u izveštaju objavljenom krajem prošle godine.

– Portfelji komercijalnih nekretnina u imovini banaka relativno su ograničeni, što znači da verovatno neće sami po sebi dovesti do sistemske krize, ali u slučaju stresa na širem tržištu mogli bi odigrati ulogu značajnog „pojačala“ – upozoreno je tada.

Banke su danas “bolje kapitalizovane i otpornije nego što su bile pre 10 godina, kada je osnovana bankovna unija, ali nema mesta opuštanju. Strukturalne promene u realnoj privredi, novi rizici, digitalizacija i pojačana konkurencija mogu predstavljati izazov za poslovne modele banaka, objasnila je Buhova, čelnica odbora za nadzor zajmodavaca u evrozoni.

– Donedavni rast kamatnih stopa doneo je bankama korist, povećavši njihovu dobit, što im pruža priliku da pojačaju otpornost izgradnjom kapitalnih rezervi i otporne IT infrastrukture – naglasila je Buhova.

BONUS VIDEO

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike