Trudnice u Gazi prolaze stravičan teror! Hanan se porodila kod kuće u toku bombaškog napada: "Vrištala sam pred svojom decom"

29.12.2023

21:43

0

Autor: M. Vu.

Palestinka se suočila s nezamislivim izborom početkom decembra kada je trebalo da se porodi

Trudnice u Gazi prolaze stravičan teror! Hanan se porodila kod kuće u toku bombaškog napada: "Vrištala sam pred svojom decom"
Ilustracija - Copyright AP Photo/Hatem Ali

Na Bliskom istoku, rat koji traje već tri meseca beleži stravične posledice. Sa preko 20.000 Palestinaca koji su izgubili život, situacija se ne smiruje. U ovom sukobu, stradaju ljudi svih doba, od najmlađih do najstarijih. Užasi rata posebno su pogodili trudnice, među kojima je i Hanan, koja je podelila svoje potresno iskustvo porođaja usred ratom zahvaćene Gaze.

Hanan se suočila s nezamislivim izborom početkom decembra kada je trebalo da se porodi. Bila je rastrzana između bola porođaja i straha od nemogućnosti pristupa medicinskoj pomoći, kao i od terora izraelskih napada koji su pretili svakome ko bi se usudio da krene ka bolnici.

Porođaj kod kuće

Pošto su bolnice ostale bez zaliha i bile pune žrtvama rata, Hanan je odlučila da se porodi kod kuće. Medicinska sestra koja je sklonište potražila u njihovoj zgradi pritekla je da pomogne, ali nije mogla da ponudi više od osnovnih medicinskih saveta, piše Gardijan.

„Bol je bio neopisiv, a ja sam očajnički želela da stignem u bolnicu. Ali situacija u gradu je to učinila nemogućim. Odlazak u bolnicu bio je preveliki rizik“, rekla je Hanan nekoliko dana nakon porođaja.

U Pojasu Gaze skoro da nije bilo struje, isključeno je napajanje, oštećene elektrane, a zalihe goriva za generatore gotovo su iscrpljene nakon više od dva meseca izraelskih napada.

Žene koje žive u Hananinoj zgradi okupile su se kako bi Haja, medicinska sestra, mogla da nadgleda svog pacijenta, i to koristeći telefon da osvetli sobu.

AP Photo/Fatima Shbair
 

UN su saopštile da su „ozbiljno zabrinute“ zbog trudnica koje nemaju pristup zdravstvenoj zaštiti u Gazi. U oktobru je procenjeno da je u Gazi više od 50.000 trudnica, a očekuje se da će se svakodnevno porađati više od 100.

Broj funkcionalnih bolnica pao je sa 36 na osam, a lekari širom Gaze kažu da su preplavljeni žrtvama vazdušnih napada i borbi. To je nateralo stotine trudnica da se porađaju same, kod kuće, poput Hanan.

"Ćerkin plač mi je slomio srce"

Počela sam da vrištim pred svojom decom, koja su već bila prestrašena za mene i uznemirena zbog cele situacije koja ih je snašla“, rekla je ona. Njena ćerka je počela da plače, a Hanan se trudila da izdrži bol.

Sirin (ćerkin) plač slomio mi je srce. Nisam mogla da je umirim, a nju je uplašio moj vrisak. Tako da sam se usred sopstvenog straha i bola borila da ih (decu) obuzdam“, priča Hanan.

Medicinska sestra Haja radila je u porodilištima, ali uvek uz lekare.

„Nikad nisam sama porodila ženu“, rekla je. Sada se našla u situaciji da sama mora da se pobrine i za porodilju i za bebu.

Porođaj je složen posao, jer dete može da se rodi sa komplikacijama, posebno uzimajući u obzir trenutne uslove u Gazi, kaže ona.

„Kada sam videla bebinu glavu i začula plač, celu sobu preplavio je talas pomešanih emocija – olakšanja, straha, radosti i anksioznosti. Morala sam da improvizujem i presečem pupčanu vrpcu, koristeći makaze iz Hananine kuhinje. Nije bilo sterilizatora, a nisam mogla da izađem i nabavim ili kupim medicinske makaze“, priča Haja.

U inkubatorima je 130 novorođenih beba, a Ujedinjene nacije ističu da su oni među najrizičnijim pacijentima na teritoriji.

Pre 9 godina pobegla od rata, sada je opet u njemu

Hanan, sada majka tri sina i ćerke, već je pobegla iz jednog rata pre deset godina. Palestinka koja je odrasla u Siriji, preselila se u Gazu 2012. godine kako bi pobegla od građanskog rata u svom prvom domu, da bi je isto dočekalo i u Gazi.

Porodica sada živi u zapadnom delu pojasa Al-Nasr, iz kojeg su izraelske trupe na početku rata naredile da se civili evakuišu. Krenuli su na jug ka Kan Junisu, ali uslovi u gradu su bili toliko loši da su odlučili da se vrate u Al-Nasr.

AP Photo/Mohammed Dahman
 

„Čak iako je to značilo da rizikujem svoj život, radije bih da umrem dostojanstveno. Nisam mogla da podnesem pomisao da budem u skloništu za raseljena lica, gde moja deca nisu imala dušeke na kojima bi spavala, a nedostajalo je čak i osnovnih potrepština poput vode i hrane“, priča ona.

„Sinu sam dala ime Vard, što znači cveće. Nadam se da će imati budućnost lepu kao ruže, čak iako se rodio u srcu napada“, kaže Hanan.

Bonus video:

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike