Stručnjaci poručuju roditeljima: Ne razbijajte jaja o glavu deteta da biste objavili smešan video na Tik-toku, to je zlostavljanje

27.08.2023

07:19

0

Ket Knibs, britanska psihoterapeutkinja specijalizovana za dečje traume, navela je da joj je bilo „strašno, starašno teško“ da gleda ove klipove na Tik-toku

Stručnjaci poručuju roditeljima: Ne razbijajte jaja o glavu deteta da biste objavili smešan video na Tik-toku, to je zlostavljanje
roditelj ne bi trebalo da bude prvi nasilnik detetu - Copyright Foto:Printskrin/TiKTok

Na društvenim mrežama pojavio se novi trend: dete stoji za kuhinjskim pultom spremno da učestvuje u zajedničkoj prirpemi jela, i gleda kako roditelj razbija jaja u činiju. Iznenada, odrasla osoba lomi jaje o čelo deteta. Psiholozi i pedijatri upozoravaju na štetne posledice ovakvih neslanih šala na račun dece.

U video-snimcima na društvenim mrežama uzrast i reakcije dece na razbijanje jajeta o njegovu glavu varira. Dešava se da se nešto starija deca smeju zajedno sa svojim roditeljima, ali mlađa deca su uglavnom zatečena i vidno uznemirena dok gledaju kako se roditelj slatko smeje.

Stručnjaci upozoravaju da je ovaj tred jako štetan kako po fizičko, tako i psihičko zdravlje dece.

 

 

Što se tiče fizičkog zdravlja, lekari upozoravaju da to što će deca doći u direktan kontakt sa sirovim jajima izlaže ih opasnosti da se zaraze salmonelom, a deca mlađa od pet godina često imaju ozbiljne tegobe kada se zaraze ovom bakterijom.

Takođe, pedijatri i psiholozi upozoravaju i na emocionalne posledice za decu koja su prikazana u mnogim od ovih video zapisa.

Ket Knibs, britanska psihoterapeutkinja specijalizovana za dečje traume, navela je da joj je bilo „strašno, starašno teško“ da gleda ove klipove na Tik-toku.

„Ovde govorimo o zlostavljanju prikrivenim šalom i smehom“, naglašava Knibs u intervjuu za Vašington post. „Za dete, najvažniji odnos koji imaju je sa starateljem, ko god to bio. A to uključuje odnos poverenja – da će se ta osoba brinuti o njemu."

„Nije problem samo to što su razbili jaje o detetovu glavu, već to što je reakcija roditelja nezadrživ smeh. Deca to doživljavaju kao poniženje. To se doživljava kao nedostatak poverenja. I mnoga deca će ostati duboko emocionalno, a ne samo kognitivno, zbunjena time.”

Dinamika moći ključna

 


 

Jedan od ključnih aspekata je i dinamika moći u ovim video-snimcima, napomnjie dr Kristin Somer, razvojni psiholog. „Kao što se često dešava na društvenim mrežama, izazov je zaživeo sam po sebi i ljude je uvukla njegova viralnost.“

„Roditelji učestvuju u ovome, ali zaboravljaju da postoji nejednaka dinamika moći između njih i njihovog deteta. Roditelji zaboravljaju da još jednom razmisle koliko će ovo biti bolno za dete, ili da uzmu u obzir da će nasumično udaranje deteta izazvati da se dete oseća loše.“

Čini se da je trend popularan, a neki video snimci roditelja koji razbijaju jaja o glavu svoje dece imaju milione pregleda. Haštag #eggcrackchallenge ima više od 66 miliona pregleda na Tik-toku, ali uključuje i druge verzije iste šale u kojima ne učestvuju deca.

Porodične terapeutkinje Anandita Pal i Samira Armin, naglašavaju da „roditelji ne bi trebalo da budu prvi nasilnik svog deteta“.

„Deca prvo moraju da se osećaju bezbedno i zaštićeno od ranog uzrasta. Ovaj osećaj sigurnosti, bilo da je fizički ili emocionalan, pomaže u njihovom razvoju i može uticati na njihovo mentalno zdravlje u budućnosti.”

„Čak i naizgled bezazlenu šalu dete može da doživi kao izdaju, jer ona od roditelja očekuju zaštitu i sigurnost.“

Uzrast deteta takođe igra veliku ulogu u tome kako će doživeti ovu šalu i reagovati na nju. Mlađa deca često ne shvataju šta se dešava.

„Zamislite da zamolite dete da vam pomogne u kuhinji i ono srećno što će provesti vreme sa vama, a onda odjednom, roditelj mu razbije jaje o glavu. Ne samo što ga je to zabolelo, već mu se i smeju“, dodaju Pal i Armini.

„Šta će deca naučiti iz ovakvih postupaka roditelja?“, pita se Sju Atkins, porodična terapeutkinja. „Ovakav šok može dovesti do toga da deca strepe od svojih roditelja i da im ne veruju.“

 

 

Ali čak i starija deca, koja su u stanju da razumeju i smeju se zajedno sa svojim roditeljima, mogu biti izložena sasvim drugim posledicama ako budu predstavljena u ovakvim izazovima na društvenim mrežama. Knimbsova naglašava da odrasli snimaju decu i objavljuju snimke na internet, često ne vodeći računa o pitanjima saglasnosti i privatnosti.

„Možete li da zamislite sedmogodišnjaka kako ulazi u učionicu, a sva druga deca su videla snimak koji je njegova mama objavila na Fejsbuku i Tik-toku, a on je zaplakao kada ga je udarila jajetom?“.

Trajne posledice

Trend deljenja „smešnih“ klipova sa neukusnim šalama na tuđi račun teško da je nov. Televizijske emisije kao što su Najsmešniji kućni video ili britanska verzija You’ve Been Framed! Bili su veoma popularni devedesetih. Poslednjih godina to se preselilo na društvene mreže i uočljivo je da odrasli, često na veoma neodmeren način, zbijaju šale na račun dece.

Neki stručnjaci napominju da nema bojazni da će jedan incident ostaviti trajne posledice na dete, ali teško na osnovu video-snimaka zaključiti da li je to samo jedan izolovan incident. „Ne znam kakve su ove porodice. Ali ako su spremni da razbiju jaje od detetovu glavu, onda se može zaključiti da su manje empatični prema svojoj deci u odnosu na one roditelje koji su na ovakve snimke reagovali: 'Ovo je maltretiranje, nikada ovo ne bih uradio svom detetu‘“, zaključuje Ket Knibs.

Bonus video:

TikTok/Boban Rajovic

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike