Pitanje od milion dolara: Kako je korona stala u španskoj prestonici?

16.11.2020

09:04 >> 10:20

0

Dok je većina Evrope zaključana, barovi i restorani španske prestonice krcati su do ponoći

Pitanje od milion dolara: Kako je korona stala u španskoj prestonici?
Copyright Tanjug/AP Photo/Paul White

Do pre manje od dva meseca iz prestonice Španije stizale su nimalo optimistične brojke kada je reč o epidemiološkoj situaciji, a samo krajem septembra statistika je pokazivala 813 slučajeva zaraze na 100.000 stanovnika, dok su druge španske pokrajine beležile manje od 500. Očekivalo se da će situacija biti sve teža, ali došlo je do preokreta.

“El mundo” čitavu tu situaciju naziva “madridskim čudom”.

Dok je većina zemalja Evrope “zaključana”, barovi i restorani španske prestonice krcati su do ponoći. Bez obzira na to, broj pacijenata sa koronavirusom se smanjuje. Trenutno se na 100.000 stanovnika beleži 328 slučajeva.

Šta se to desilo u Madridu?

– To je pitanje od milion dolara – kaže epidemiolog Hose Honaj Oheda za „El mundo“.

On smatra da je reč o antigenskim testovima koje su madridske vlasti kupile pre dva meseca, i to u količini od pet miliona, što je pomoglo u omasovljavanju testiranja. Ipak, upozorava da to može da bude prenagljen zaključak.

– To je bila ispravna odluka. To olakšava dijagnozu, brže je i jeftinije. Tako možete ranije da izolujete zaražene ljude – objašnjava Oheda.

Madrid se drži i politike pojedinačnog zatvaranja okruga, odnosno ako se u nekom beleži veliki broj slučajeva, policijski čas stupa na snagu u 22 časa. Čini se da i to daje rezultata. Deset od 32 prethodno zatvorena okruga već su otvoreni jer se broj zaraženih prepolovio.

Pročitajte još: Pedijatri otkrili nov simptom koronavirusa kod dece

Takođe, lokalni mediji ističu i “individualnu odgovornost” kao jedan od razloga “madridskog čuda”. Šok i traumatična iskustva sa koronavirusom na proleće ove godine drže mnoge Špance u svojim domovima.

Ipak, ima i onih koji su skeptični kada je reč o ovim optimističkim brojkama – katalonske zdravstvene vlasti tvrde da postoji zastoj u informacijama i da sumnjaju u verodostojnost podataka, pre svega zbog nepreciznosti antigenskih testova.

Međutim, čak i ako broj zaraženih ne govori dovoljno, onda napredak svakako pokazuju bolničke brojke. Naime, umesto 2.500 hospitalizovanih pacijenata dnevno u septembru, sada ih je svega oko 200, prenosi “Blic”.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike