Kako je jedan slučajan ulazak u autobus promenio svetsku istoriju: "Kada se pojavio, svi smo ućutali" (FOTO+VIDEO)

14.04.2021

06:58 >> 07:03

0

Fotografi su zabeležili kako su se nasmejani Džuang i 19-godišnji Kovan rukovali

Kako je jedan slučajan ulazak u autobus promenio svetsku istoriju: "Kada se pojavio, svi smo ućutali" (FOTO+VIDEO)
Copyright Printscreen

Ima tome već pedeset godina, a Džang Ksijelin se i dalje dobro seća kako je raščupani američki stonoteniser ušao u autobus kineskih kolega i tim slučajnim susretom promenio istoriju.

U japanskom gradu Nagoja odvijalo se svetsko prvenstvo u stonom tenisu, a Glen Kovan greškom je ušao u autobus sa kineskom reprezentacijom, što je u tom trenutku bilo veoma nezgodno jer su SAD i Kina već 20 godina bili u lošim odnosima.

– Bili smo u autobusu, pričali, smejali se. Kada smo videli da je u naš autobus ušao Amerikanac, svi smo ućutali – priseća se Džang, sada osamdesetogodišnjak.

Trostruki kineski svetski prvak Džuang Cedung prvi je skupio hrabrost i probio led, uručivši Kovanu svileni šal kao suvenir iz Kine. Tada to nisu znali, ali to je bila iskra koja je podstakla te dve zemlje da započnu normalizaciju odnosa, što je kasnije postalo poznato kao “pingpong diplomatija”.

– Džuang je razumeo da postoji razlika između američkog naroda i američke vlade i da treba da budemo dobri prema američkom narodu, pa je pričao s Glenom – kazao je Džang, svetski prvak u parovima i kasnije trener.

Pročitajte još:

Fotografi su zabeležili kako su se nasmejani Džuang i 19-godišnji Kovan rukovali. Nekoliko dana kasnije, 10. aprila 1971, američki igrači postali su prvi Amerikanci koji su kročili u Kinu nakon gotovo četvrt veka, kako bi odigrali prijateljske stonoteniske mečeve.

To je kasnije dovelo i do posete predsednika Amerike Ričarda Niksona Kini, u februaru 1972, a kineska stonoteniska ekipa posetila je SAD.

Godine 1979. uspostavljeni su službeni odnosi između dve zemlje.

Jao Dženksu igrao je protiv Kovana za vreme istorijske posete Amerikanaca. Jao se još seća rezultata. Pobedio ga je sa 21-12, 21-14. Kaže da mu je Kovan posle zahvalio na „ozbiljnoj igri”.

Američki tim bio je daleko slabiji od kineskog, pa su domaćini ponekad puštali goste da osvoje koji poen, u sportskom duhu. Jao, sada 74-godišnjak, kaže da je tek kasnije shvatio da je imao određenu ulogu u istorijskom događaju.

– Zbog “pingpong diplomatije” promenili smo svetski poredak i narodi Kine i Sjedinjenih Država uspostavili su prijateljske odnose – rekao je on.

Jao je bio zajedno sa Džangom u subotu u Šangaju na obeležavanju 50-godišnjice “pingpong diplomatije”. Gradske vlasti organizovale su događaj sa svečanim govorima i prijateljskim amaterskim utakmicama.

Sa druge strane, godišnjica dolazi u vreme kada su odnosi između Vašingtona i Pekinga značajno pogoršani po mnogo čemu – trgovini, Ujgurima i demokratiji u Hongkongu.

Jao i Džang ipak se nadaju da će duh 1971. godine uticati na oblikovanje budućih odnosa između dve najveće svetske sile.

– Svi znaju da su odnosi između Kine i Sjedinjenih Država danas malo napeti – rekao je Jao, i dodao: – Nadamo se da ćemo se složiti da se ne slažemo i da ćemo očuvati prijateljske odnose.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike