Zašto je važno da sažvaćete svaki zalogaj i uživate u hrani

17.12.2020

08:17 >> 18:27

0

Autor: Z. A.

Nagrada je mir u telu i duši

Zašto je važno da sažvaćete svaki zalogaj i uživate u hrani
Copyright Unsplash/Pablo Merchan

Svi smo još u osnovnoj školi učili da proces varenja počinje u ustima žvakanjem hrane. Ali očigledno je da ili nismo dobro naučili lekciju ili nam neka opšta znanja potiskuje vreme koje nakako pokušavamo da razvučemo. Obično žvakanje hrane bitan je faktor i za zdravlje i za vitku liniju skoro kao i vrsta hrane i njene kalorijske vrednosti. A danas mnogi jedu hranu brzo i bez razmišljanja. Obično uvek negde žurimo, „nemamo vremena“ da se posvetimo samom procesu uživanja u jelu. Mudra kineska poslovica kaže da „što manje jedete, to više uživate u ukusu; a što više jedete, to manje uživate“.

Možda će vam i ovo biti zanimljivo

Ipak, malo ljudi voli da jede sporo. Obrok bi trebalo da traje od pola sata do sat vremena, pa kada uhvatite sebe kako na brzinu, s nogu, pod stresom i bez razmišljanaj gutate hranu, ne zaboravite da činite loše sebi i prisetite se zašto je mnogo bolje da jedete sporo.

A jesti polako može svako, samo je potrebno da imate pametniji pristup obrocima, što vam može pružiti brojne prednosti.

Uošteno govoreći, brzo jedenje je kada svaki zalogaj sažvaćete 15 puta (ili manje), dok se za sporo jedenje ova brojka penje i na 40. Čak postoje saveti da svaki zalogaj treba da žvaćete 32 puta, onoliko koliko odrasla osoba ima zuba u ustima.

Brzo jedenje povećava šansu za gojaznost. Osobe koje jedu brzo imaju tendenciju da s vremenom dobijaju na težini, što može biti delimično posledica prežderavanja (prejedanja), i to kada ste u naletu i ne razmišljate mnogo o ishrani, već žurite da utolite glad. Posledica je da preterate jer signal sitosti ne dolazi momentalno do mozga već sa blagom zadrškom.

S druge strane kada svaki zalogaj sažvakate duplo više (duže) nego obično, dajete telu vremena da shvati da mu je dosta. Tako najlakše sprečavate potencijalno prejedanje. To je potvrđeno u mnogim istraživanjima.

Pexels

Dakle, kada usporite i počnete da jedete „s razumevanjem“:

Smanjujete rizik od prejedanja

Treba oko 20 minuta da bi signal sitosti stigao do mozga. Usporavajući unos hrane mozak će na vreme shvatiti da je telo sito.

Počećete istinski da osećate različite ukuse i teksture

Ako jedete sporije, obroci će vam biti doživljaj, a ne pretrpavanje hranom. Prema hrani se ponašajte kao prema prirodi. Pokušajte da cenite boje, ukuse, arome…

Smanjujete rizik od probavnih tegoba

Prebrzo konzumiranje hrane može da uzrokuje probleme s varenjem, bolove u želucu, glavobolje i druge zdravstvene probleme. Na obroke gledajte kao na aktivnosti u kojima ćete se opustiti i uživati bez razmišljanja o problemima.

Jedite pre nego što postanete neizdrživo gladni

Ukoliko ste previše gladni, biće vam teško da jedete polako. Najbolji način je da ne čekate glad da biste jeli, nego da imate obroke u redovno vreme. Rasporedite tri glavna i dva međuobroka u vama odgovarajuće vreme.

Pexels/ Andrea Piacquadio

Između zalogaja odložite escajg

Klasičan savet je da između zalogaja spustite pribor za jelo i sažvaćete hranu. Nakon što progutate, ponovo uzmite pribor. To će vas usporiti, ali i smanjiti nakupljeni stres.

Koncentrišite se na hranu

Često dok jedemo gledamo TV, mislimo o nekim problemima, ali obrok uz potpunu pažnju samo na jelo donosi mnogo veći užitak. Nemojte da pratite tuđi tempo nego se koncentrišite na sebe i ukus hrane koju unosite.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike