Imate običaj da jedete dok stojite ili hodate? Gastroenterolog objašnjava zbog čega to nikako nije dobro

04.05.2022

04:31

0

Dok žvaćemo i gutamo dok stojimo, u probavi se dešava nekoliko manjih promena

Imate običaj da jedete dok stojite ili hodate? Gastroenterolog objašnjava zbog čega to nikako nije dobro
Žena jede 3 - Copyright Profimedia

Tempo života mnogih od nas je takav da smo primorani da mnoge stvari radimo u hodu. Jedna od njih je i vezana za ishranu, odnosno na način na koji jedemo. Koliko puta vam se dogodilo da ste, zbog žurbe, jeli "s nogu"?

Ne brinite, niste jedini. Mnogi od nas tako funkcionišu, jer smo, nažalost, primorani da, zbog nedostatka vremena, neke stvari obavljamo brzinski. Kada treba da jedemo, u takvim situacijama, često, kako bismo dobili na vremenu, to ne radimo onako kako bi trebalo, već na brzinu, u hodu ili jednostavno negde stojeći.

Profimedia
 

Ukoliko ste pomislili da je svejedno da li sedite, stojite ili hodate dok jedete - grešite. Makar tako tvrde stručnjaci.

Pejton Berukim je gastroenterolog i objasnio je kakve promene se dešavaju u probavi kada žvaćemo i gutamo dok stojimo.

Ima ih nekoliko.

Brža probava

- Prvenstveno treba napomenuti da kada stojimo i jedemo krv se spušta do nogu, jednostavno zbog gravitacije, a to može da uzrokuje smanjen protok krvi do želuca gde je ona potrebna zbog probave. Kao rezultat, probava možda neće tako savršeno funkcionisati, pa možete da doživite i nadutost i probleme sa probavom – otkriva Berukim.

Dodaje i to da se sličan efekat javlja i ako, odmah nakon jela, počnemo da se krećemo. Tada dolazi do brže probave i lošije apsorpcije nutrijenata. Srećom, to nije razlog da budemo uznemireni.

Profimedia
 

Kada jedemo stojeći, uglavnom i brže žvaćemo i gutamo, a to može da dovede do određenih posledica. Prema rečima dr Berukima, što brže jedemo, veće su šanse da ćemo progutati i dosta vazduha, što dovodi do stvaranja gasova.

Nedovoljno žvakanje

Ukoliko žvaćemo brzo ali nedovoljno i isto tako gutamo, mogu da se jave grčevi u stomaku, jer je želucu, u tom slučaju, potrebno više vremena da razgradi hranu.

Ukoliko imate ovakav problem i ne znate kako da pomognete sebi, savet lekara jeste da, umesto da stojite dok jedete, sednete i obratite pažnju da li simptomi prolaze.

Profimedia
 

Uživajte u jelu

Kada sedite dok jedete i ostavite sebi vremena da uživate u jelu, možete da očekujete nekoliko dobrobiti za vašu probavu. Kako će žvakanje i gutanje hrane u stojećem položaju uzrokovati neke nuspojave, kao što je neprijatan osećaj u stomaku, male promene mogu da poboljšaju probavu.

Međutim, dr Berukim dodaje i da će u tom slučaju i vaše mentalno zdravlje profitirati. Prema rezultatima studija objavljene u magazinu "Journal of Integrative Medicine", svesno jedenje će održati simpatički nervni sistem u dominaciji što će pomoći i autonomnom nervnom sistemu da probava funkcioniše kako treba.

Profimedia
 

Drugim rečima, stres dokazano ometa gastroenterološke mehanizme, pa možemo da kažemo da će creva slati signale mozgu, a on će isto tako slati signale crevima kada se nađe u problemu. Jasno se može zaključiti da želudac ili creva koja nisu dobro, mogu da budu u tom stanju jer ste vi u depresiji, anksiozni ili pod stresom.

BONUS VIDEO:

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: 24sedam

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike