Usudite se da sanjate: Irci koji su to probali i pobedili!

04.12.2020

19:30 >> 14:55

0

Prošle godine u oktobru objavljena je knjiga o Ircima avanturistima, izumiteljima i sanjarima, čiji životi i dela su velika inspiracija

Usudite se da sanjate: Irci koji su to probali i pobedili!
Copyright Printscreen/Facebook

Knjiga „Usudi se da sanjaš“ Sare Veb napisana je da bi inspirisala sve one koji sanjaju velike snove i koji se usuđuju da probaju da ih ostvare, jer „ništa nije nemoguće“.  To je zapravo knjiga o Ircima koji su pomagali deci sa ulice u Indiji, spasavali jevrejsku decu tokom Drugog svetskog rata, istraživali nove svetove…

Printscreen/Youtube

Višestruko nagrađivana autorka kniga za decu Sara Veb kaže da je tokom rada na knjizi o irskim ženama koje su promenile svet naišla na mnogo izuzetnih Iraca koji su bili sanjari:

– Želela sam da pokažem da postoje različiti načini hrabrosti i različite vrste „snova“ za svaku osobu. Napisala sam knjigu „Usudi se da sanjaš“, da bih nadahnula sledeću generaciju mladih naučnika, sportista, lekara, umetnika, pisaca i aktivista.

Umesto ragbija, izabrao je medicinu

Tako je Sara otkrila neke neverovatne ljude. Jedan od njih je Džek Kajl koji se odrekao izvanredne ragbi karijere kako bi postao hirurg i spasavao živote u Africi. Rođen je u Belfastu, studirao je medicinu na Kvins univerzitetu i sa 19 godina je već bio član nacionalnog ragbi tima. Ipak, iako je voleo ragbi, medicina mu je bila prva ljubav, tako da je kao hirurg radio do svoje 74. godine. Njegova ćerka Džastin objavila je knjigu „Razgovori sa mojim ocem“ u kojoj je napisala:

– Ako se pristojnost meri u zvezdama, onda je za mene tata galaksija.

Rečenica koja savršeno objašnjava kakav je bio Džek Kajl.

Strast prema meduzama

Autorka Sara Veb posebno divljenje je iskazala prema Mod Delap, ženi koja je čitavog života proučavala meduze i pratila njihove životne cikluse. Mod je rođena 1866. godine, a kao dete se sa porodicom preselila na ostrvo Valentija u okrugu Keri.

U to vreme ženama uglavnom nije bilo dozvoljeno da pohađaju koledž, a za inteligentne žene poput Mod, to je bilo veoma frustrirajuće. Zato je ona većinu vremena provodila napolju, tražeći neobična stvorenja na ostrvu i u moru.

Godine 1890. grupa naučnika je boravila na ostrvu, a Mod i njena sestra su im pomogle da uhvate nekoliko morskih stvorenja i izmere temperaturu mora. Tad je počela da se razvija njena strast prema meduzama.

Sama je osmislila i napravila svoj akvarijum za meduze, nazvavši ga „odeljenje“, i postala prva osoba na svetu koja ih je uspešno odgajala u zatočeništvu. Takođe je razbila misteriju životnog ciklusa meduza i svoj rad o tome objavila 1901. godine, a naučnici se i danas koriste njenim istraživanjima.

Madam Vilin Konjic

Sintija Longfild, poznatija kao Madam Dragonflaj, takođe se našla na stranicama knjige „Usudi se da sanjaš“ Sare Veb. Rođena je 1896. godine, a detinjstvo je provela posmatrajući prirodu na kampovanjima i planinarenju.

Godine 1924. otišla je na svoje prvo putovanje na pacifička ostrva, prateći Darvinovu ekspediciju “Bigl”, a za njim su usledila mnoga druga putovanja i avanture. Tokom svog dugog života (živela je 94 godine), putovala je po celom svetu, proučavajući insekte – posebno svog voljenog vilin konjica, i postala međunarodni stručnjak za njih.

Njeni radovi i fotografije nalaze se u Kraljevskoj irskoj akademiji, a neki primerci insekata izloženi su u Prirodnjačkom muzeju.

Biće vam zanimljivo da pročitate i ovo:

Dragana D. Mirković, autor himne litija u Crnoj Gori: Pišem pesme koje koriste ljudskoj duši

Tibet: Medicina starih mudraca

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike