Od odbačenog escajga do malih umetničkih dela

30.09.2020

11:00 >> 09:13

0

Neobične komade nakita pravi bračni par Jovanović iz Beograda

Od odbačenog escajga do malih umetničkih dela
Copyright Promo/Slobodan Jovanović

Milica Radan Jovanović, master inženjer menadžmenta i njen suprug Slobodan Jovanović, viši sportski trener i diplomirani ekonomista, u slobodno vreme, nakon završenih poslovnih obaveza, prave nakit. I to ne bi bilo ništa neobično da nakit nije neobičan. A sve je počelo pre osam godina:

-Supruga je počela da se bavi izradom nakita iz hobija i bilo je dosta eksperimentisanja sa različitim tehnikama (polimerna glina, biding). Želeo sam da joj pomognem, pa sam počeo da fotografišem njene rukotvorine i da ih postavljam na društvene mreže. A onda sam se i sam “zarazio”. Prvi zajednički komadi su nam bili od epoksidnih smola i računarskih komponenti (delova starih satova, takozvani “steam punk i elektro punk”). Nažalost, proces rada sa smolama je poprilično “nečist” – prašina, otrovna isparenja, a u tom trenutku nismo imali adekvatnu radionicu već smo sve radili kod kuće.

Slobodan i Milica Jovanović Promo/Slobodan Jovanović

To je bio razlog da prestanu sa izradom ovakve vrste nakita, mada na društvenim mrežama i dalje možete videti Miličine i Slobodanove rukotvorine:

-U to vreme smo negde na Internetu videli jedan prsten od starinskog escajga. S obzirom da volimo da eksperimentišemo i probamo nove stvari rešili smo da i mi napravimo par komada.

Reakcije su bile pozitivne što ih je dodatno motivisalo da nastave sa radom:

-Naravno kao i svaki drugi i ovaj početak bio je poprilično težak. Bez adekvatnog alata i znanja ali sa velikom željom nastavili smo dalje. Vremenom smo sve više uživali u reciklaži – apciklaži, proširili smo asortiman pa sada pored prstenja imamo i: narukvice, minđuše, ogrlice, čiviluke i priveske od starinskog escajga.

Promo/Slobodan Jovanović

Slobodan naglašava, potpuno iskreno, da ideja izvorno nije njihova i da ovakva vrsta nakita postoji u svetu. Oni su tu ideju proširili, nadogradili i formirali sopstveni stil rada i nakita:

-Proces rada je relativno jednostavan. Zapravo, sve je jednostavno kad se uvežbaš i kada voliš i uživas u onome što radiš. Sam proces se sastoji iz dva dela. Prvo je pronalaženje zanimljivog escajga, a drugo je preoblikovanje. Između se dešava jos važnih procesa, a prvi sledeći u nizu je pranje, otkuvavanje i dezinfekcija escajga. Zatim dizajn – osmišljavanje šta bi pravili od pribavljenog materijala pa tek onda na red dolazi radionica.

Najčešći redosled rada u radionici je: sečenje, bušenje, brušenje, savijanje i poliranje. Često je potrebno grejati određene komade escajga kako bi mogli da se saviju. Slobodan i Milica su neke alate i sami pravili, kao što je stega koja im služi za savijanje:

-U svakom delu preoblikovanja escajga učestvujemo zajedno, osim u nabavci. To je moja specijalnost jer sam spojio ljubav prema antikvitetima i trenutni hobi. I ranije sam često obilazio buvlje pijace, a sada sam samo proširio asortiman nabavke. Pijace u Pančevu, Šopićima, Bubanj potoku – samo su neke koje redovno obilazim radi nabavke materijala. U poslednje vreme sve češće i putem oglasa na Internetu nabavljam stari escajg.

Promo/Slobodan Jovanović

Često nije baš lako nabaviti adekvatan materijal:

-Za razliku od ostalog repromaterijala, kao što su kopče, alke, lanci, koje možete kupiti u nekoj od dobro snabdevenih prodavnica u Beogradu, sa starinskim escajgom je dosta teže. Česti su uzaludni odlasci na pijacu kada ne pronađem nijedan jedini komad. To je i glavni razlog što, kada pronađem nešto interesantno, kupujem u velikim količinama. Stalno sam u potrazi za novim, lepšim i zanimljivijim primercima, iako sada imamo oko 500 komada koji čekaju preoblikovanje i nov životni ciklus.

Nakit koji Milica i Slobodan prave je uglavnom od nerđajućeg čelika, ređe od posrebrenog:

-Fokus nam je na čeliku jer ne izaziva alergije, ne menja boju i zahvalan je za održavanje. Ovo su prepoznali i naši kupci pa sada imamo i redovne mušterije. Primećujemo da je ljudima koji kupuju naš nakit zajednička ljubav prema pank i rok muzici. Trenutno imamo ogroman asortiman i za svakoga po nešto, a želja nam je da konačno počnemo da radimo sa srebrnim escajgom.

Miličin i Slobodanov nakit možete videti u prodavnicama “Be like now” u Beogradu i u “Umetničkom kutku” u Novom Sadu. Dok ne posetite ove radnje, uživajte u fotografijama u našoj galeriji ili ih potražite na društevenim mrežama.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike