Najfascinantnija dela javne umetnosti na svetu

20.06.2021

11:00 >> 11:16

0

Samo deo najlepših uličnih skulptura

Najfascinantnija dela javne umetnosti na svetu
Copyright Profimedia

Neka od najzanimljivijih umetničkih dela nalaze se na ulicama, trgovima i parkovima i svima su lako dostupna.

Od Čikaga do Japana, ove statue samo su neke od najlepših primera javne umetnosti.

Cvetna skulptura terijera

Profimedia

“Puppy, 12.5 metara visoka skulptura šteneta zapadnog hajlendškog belog terijera, izrađena je od raznog vrsta cveća, ispod koga se nalazi čelična konstrukcija. Kasnije je skulptura razmontirana i ponovo postavljena u Muzeju savremene umetnosti u Sidneju, na novoj, trajnijoj armaturi od čelika sa internim sistemom za navodnjavanje.

Park skulptura, Norveška

Profimedia

Više od 200 komada bronze, granita i livenog gvožđa izloženo je u najvećem svetskom parku skulptura od strane jednog umetnika. Norveškom vajaru Gustavu Vigelandu trebalo je 20 godina da ih stvori, nakon čega je skulpture poklonio gradu Oslu. Iako su se neke statue pokazale pomalo kontroverznim, poput “Čovek napadnut bebama”, koja predstavlja nagog čoveka koji se bori protiv četiri leteće bebe, skulpture su studija ljudskog oblika – nešto čemu je Vigeland posvetio čitav svoj život. Park poseti više od milion turista godišnje i jedna je od najpopularnijih turističkih atrakcija u Norveškoj.

Prada Marfa, Teksas

Profimedia

Za umetnički rad, koji izgleda kao butik prestižne italijanske modne kuće, Prada Marfa muzej zaslužan je dvojac Elmgreen & Dragset, odnosno Danac Michael Elgreen i Norvežanin Ingar Dragset, koji zajedno stvaraju od 1995. godine.

Iako je izgrađena tako da u potpunosti nalikuje butiku “Prada” u Milanu, vrata koja se nalaze na ulazu su sasvim neupotrebljiva, ali stvari koje se mogu videti kroz izlog, zaista su autentični Prada komadi iz kolekcije za jesen/zimu 2005. godine koje je odabrala dizajnerka Miuccia Prada, koja je i ranije sarađivala s umetničkim duom.

Cipele na obali Dunava, Budimpešta

Cipele na obali Dunava prizor su koji bismo svi trebali videti kako nikada ne bismo zaboravili strahote fašizma. Posvećene su žrtvama koje su bačene u Dunav tokom Drugog svetskog rata.

Profimedia

Za spomenik od livenog gožđa koji se sastoji od 60 pari cipela iz četrdesetih godina 20. veka zaslužni su filmski reditelj Can Togay i Gyula Pauer.

Muška radna obuća, ženske potpetice i dečje cipelice posebno su odabrane kako bi predočile teror koji nije štedio ni žene ni decu. Žrtve su bile primorane da skinu cipele. Zatim su streljane, padajući u Dunav. 60 pari gvozdenih cipela zauvek će  ostati na obali Dunava kao podsetnik da se takav zločin nikada ne sme ponoviti i zaboraviti.

Bundeva, Naoshima, Japan

Profimedia

Na japanskom ostrvu umetnosti, istaknuto mesto zauzima skulptura umetnice Iaioi Kusama. Njena instalacija u Naoshimi je toliko posebna da posetioce ubacuje u svet ništavila. Iza džinovske žute tikve nema ničega osim vode. Skulptura je postala odredište i obavezna stanica za sve posetioce Naoshime.

Pročitajte još:

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike