Boje pasoša: Bivše komunističke zemlje imaju crvene, muslimanske zemlje zelene, a plava boja putnih isprava simbolizuje „novi svet“

23.04.2021

09:30 >> 11:53

0

SAD izdaju pasoše u pet boja i za svaku boju postoji objašnjenje

Boje pasoša: Bivše komunističke zemlje imaju crvene, muslimanske zemlje zelene, a plava boja putnih isprava simbolizuje „novi svet“
Copyright Pixabay

U svetu postoje samo četiri boje koje se koriste za korice pasoša a svaka zemlja ima svoje razloge zbog kojih je izabrala baš tu boju.

Najčešća boja pasoša je crvena i uglavnom ih poseduju građani zemalja koji su živeli u socijalističkom ili komunističkom sistemu. Takav je i naš a istu boju imaju i pasoši Kine, Rusije, Letonije, Poljske, Gruzije i Slovenije. Zemlje članice Evropske unije, osim Hrvatske, takođe koriste pasoše bordo ili drugih nijansi crvene boje.

Zemlje zainteresovane za pridruživanje EU, poput Turske, Makedonije i Albanije, pre nekoliko godina promenile su boju svojih pasoša u crvenu.

Andska zajednica nacija – Bolivija, Kolumbija, Ekvador i Peru – takođe ima bordo pasoše.

Pixabay

Plave korice simbolizuju „novi svet“ pa tako 15 karipskih zemalja ima pasoše u toj boji. Grupa takozvanih „Merkosur zemalja“, Brazil, Argentina i Paragvaj, koje imaju političke i ekonomske veze, takođe imaju pasoše u ovoj boji. Jedini je izuzetak Venecuela koja ima crvene pasoše.

Većina muslimanskih zemalja ima zelene pasoše. Takve koriste građani Maroka, Saudijske Arabije i Pakistana. Zelena se smatra omiljenom bojom proroka Muhameda i simbol je prirode i života.

Građani nekoliko zapadnoafričkih zemalja – na primer, Burkina Faso, Nigerija, Niger, Obala Slonovače i Senegal – takođe imaju putne isprave različitih nijansi zelene boje. U njihovom slučaju boja ukazuje na to da pripadaju ECOVAS-u (Ekonomskoj zajednici zapadnoafričkih država).

Pixabay

Najređi pasoši su oni sa crnim koricama. Koriste ih građani afričkih zemalja, Bocvane, Zambije, Burundija, Gabona, Angole, Čada, Konga, Malavija i drugih.

Građani Novog Zelanda imaju i crne navlake za pasoše, jer je crna nacionalna boja zemlje.

Američki pasoši

Pasoši američkih građana nisu uvek bili plavi, to su tek od 1976. godine, mada u ovoj zemlji postoji više boja koje se koriste.

Između 1926. i 1941. godine građani su mogli da dobiju crveni američki pasoš. Kasnije su bili izdavani zeleni i tek 1976. godine obični pasoši postaju plavi, u čast 200. godišnjice konzularne službe Sjedinjenih Američkih Država.

Pixabay

Braon američki pasoši su službeni pasoši koji se izdaju zaposlenima u američkoj vladi koji moraju da putuju u inostranstvo radi obavljanja svojih dužnosti. Takođe, članovi porodice takvih osoba mogu dobiti braon pasoše, kada ih odobri Stejt department. Takvi pasoši se izdaju i pripadnicima vojske koji putuju u inostranstvo.

Crni pasoši su diplomatski i izdaju se zaposlenima u Stejt departmentu koji putuju u inostranstvo radi obavljanja određene dužnosti.

Pixabay

Zeleni pasoš izdaje američko Ministarstvo za državljanstvo i imigracione službe kao izbegličku putnu ispravu. Izgleda potpuno poput pasoša, ali ne označava državljanstvo Sjedinjenih Država. Zeleni pasoš se izdaje izbeglicama koje žive na teritoriji Sjedinjenih Američkih Država i koji nisu u mogućnosti da dobiju pasoš iz zemlje porekla.

Posebni sivi pasoši izdaju se dobavljačima kojima je to službeni pasoš samo u slučaju putovanja van SAD kako bi obavili određeni posao za Vladu.

Pročitajte i ovo:

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike