"I kad umrem zovite me Bane Bumbar": Branko Cvejić je na poseban način govorio o ulozi svog života

27.07.2022

05:30

0

To je zaista jugoslovenska serija. Meni je drago, svaki put kad odem u Sloveniju ili Hrvatsku, kad mi kažu: "Hajde da napravimo intervju o Banetu Bumbaru", pričao je umetnik

"I kad umrem zovite me Bane Bumbar": Branko Cvejić je na poseban način govorio o ulozi svog života
Copyright Branko Cvejić, "Grlom u jagode" YouTube/screenshot

Glumac Branko Cvejić preminuo je juče u 75. godini u Beogradu. Pre godinu dana, o ulozi koja mu je obeležila karijeru, govorio je u intervjuu za Blic.

ATAImages/ Antonio Ahel
 

"Zamisli kada ti i ja budemo u staračkom domu, neka druga dva kulova, Francuza, negde u Parizu pljuckaju u dalj i kažu: 'Treba otici u Beograd. To je prava stvar", glasi početak dijaloga koji su vodili Miki Rubiroza i Bane Bumbar, pre 45 godina na železničkoj stanici Beograd u jeku svog puta grlom u jagode.

Anatomija nostalgije svih generacija rođenih unutar SFRJ ima jednu zajedničku melodiju koja provejava sećanjem svaki put kada se prisetimo slavnih dana kada smo maštali i želeli, a na sve to podstaknuti životnim putevima i izborima Bumbara, Rubiroze, Ušketa, Čombeta, Goce, tata Srete, mama Olivere, Seke, Taleta Surovog, baka Elvire i drugih junaka kultne serije “Grlom u jagode”.

Branko Cvejić, “Grlom u jagode” YouTube/screenshot
 

Scenario su napisali Srđan Karanović i Rajko Grlić, režiju je potpisao Srđan Karanović, a za muziku u svih deset epizoda bio je zadužen pokojni Zoran Simjanović.

Poslednja epizoda emitovana je 6. oktobra 1976, ali je nakon toga nebrojeno puta reprizirana. Porodični i privatni život glavnog junaka mladog Branislava Živkovića zvanog Bane Bumbar i njegovih prijatelja je smešten je u Beograd između 1960. i 1969. Od njihovog polaska u srednju školu do završetka studija i ženidbi i udadbi.

Povodom 45 godina serije, prošle godine Branko Cvejić je dao intervju za Blic.

- Zovite me Bane Bumbar do kraja života, i kad umrem zovite me Bane Bumbar. Kakvo mi se sad čini to vreme? Nerviraju me čiče koje pričaju da je u njihovo vreme bilo sve bolje, ali stvarno, verujte mi, u moje vreme je bilo nekako lakše i bolje, nismo imali bar ovaj teror koji se zove griža savesti - rekao je pre skoro dve decenije Cvejić, kome je uloga Baneta Bumbara obeležila čitavu karijeru.

Branko Cvejić i Đurđija Cvijetić, “Grlom u jagode” YouTube/screenshot
 

Isto mišljenje, zadržao je i 2021. Tada je otkrio da i posle toliko godina, kada gostuje sa pozorištem u zemljama regiona, gotovo svaki put od novinara dobija isto pitanje: "Da li možemo da porazgovaramo o Banetu Bumbaru?".

- Meni je jako drago što se generacije poistovećuju sa likom iz serije od pre 45 godina. To je stvarno zanimljivo. Ja jesam živeo sa tom ulogom jedno godinu, godinu i po dana, pre snimanja, tokom snimanja i nakon snimanja. Živeo sam život Baneta Bumbara, ali to je deo posla - rekao je glumac i dodao:

- Kad je prošlo, pogotovo odmah, pošto serija nije reprizirana, jer nije bilo mogućnosti za to kao sada, prva repriza je došla nakon nekoliko godina, to je polako čilelo. Međutim, kada je počela prva repriza, onda se to vratilo. Zanimljivo je da se serija, eto, 45 godina, jako popularna, i to ne samo ovde - rekao je glumac i otkrio zašto je serija bila popularna u čitavoj Jugoslaviji.

Bata Stojković, Olivera Marković i Rahela Ferari, “Grlom u jagode” YouTube/screenshot
 

- Mislio sam, kako će neko da se poistoveti sa tim, jer imamo Kalemegdan, Tašmajdan... Međutim, svako ima svoje, ako nema Kalemegdan, ima Tivoli u Ljubljani, u Zagrebu imaju Sljeme. To je zaista jugoslovenska serija. Meni je drago svaki put kad odem u Sloveniju ili Hrvatsku kad mi kažu: "Hajde da napravimo intervju o Banetu Bumbaru" - rekao je glumac i preneo svoje sećanje na kultnu seriju:

- Pre neko veče, sasvim slučajno sam video na televiziji film "Jagode u grlu” koji je rađen deset godina nakon serije. Nekoliko dan posle toga počeo sam da srećem razne ljude koji su mi govorili: "Serija je bila tako divna, a on je bio tako mračan. A sad mi je tako zanimljiv". To je toliko izuzetno dobro režiran film da neskromno mogu da kažem, da je pravo majstorstvo. Samim tim, izuzetno uklopljen. Ne zna se ko je bolji, da li muzika, da se prisetimo pokojnog Simketa i Cuneta ili režija.

Printscreen/ IMDB
 

U čemu je tajna uspeha serije "Grlom u jagode", jer, pored "Vrućeg vetra", "Priča iz majstorske radionice", "Boljeg života", "Kamiondžija" i "Otpisanih", ona spada u najgledanije televizijske serije svih vremena? Jer, činjenica je da je snimljena pre skoro pola veka, ali i danas beleži rekordnu gledanost i popularnost.

- U ono vreme se nije snimalo toliko serija. A koji su stvarni razlozi i zašto se danas snima toliko serija, možemo danima da razglabamo. Činjenica je da se jedno vreme u Beogradu snimalo 25 serija istovremeno. Prvo, moraju da postoje konzumetni za to, da se vidi ko će to da gleda, da li se snima zbog ljudi ili zbog reklama. Onda je to bilo sasvim drugačije. Danas nam je to izgleda sudbina - zaključio je legendarni Bane Bumbar.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Blic

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike