Milan se sa znanjem stečenim na Kembridžu vratio u Kosjerić: Sada pravi piće za "bogove i boginje"

18.02.2024

09:54

1

Iako je imao unosne ponude da karijeru gradi u Velikoj Britaniji, odlučio se da znanje iskoristi u domovini

Milan se sa znanjem stečenim na Kembridžu vratio u Kosjerić: Sada pravi piće za "bogove i boginje"
Copyright RTS printscreen

Milan je sa znanjem stečenim na Kembridžu došao u Kosjerić i nastavio porodičnu tradiciju

Milan Zarić iz Kosjerića jedan je od značajnih pojedinaca koji je znanje stečeno u svetu odlučio da iskoristi u domovini.

Milan Zarić studirao je na Kembridžu, a specijalizirao u Bristolu. Iako je imao unosne ponude da karijeru gradi u Velikoj Britaniji, odlučio se da znanje iskoristi u domovini. Obilazeći Irsku i Škotsku shvatio je da Srbija ima kvalitetne voćne rakije, o kojima se u svetu malo zna.

RTS printscreen
 

 

„Prvi kazan sam ispekao sa dedom sa četiri godine. Tako da mi ovde kako kulturološki odrastamo uz rakiju i to nam je nekako kulturološki vezano i deda je radio upravo za ovaj podrum, kao kooperant. Tako da ideja je bila upravo kako da vratimo upravo to i da pokažemo svetu potencijal. Kad sam video upravo od čega oni proizvode viskije i cela ta kultura i kako su iskoristili tu kulturu maksimalno da pokažu najbolje ono iz nje, a mi sa druge strane taj kukuruz uopšte nemamo ni finalni proizvod, nemamo ništa. Mi proizvodimo od sto posto voća“, navodi Milan Zarić.

Svake godine na međunarodnim takmičenjima rakije od voća ubranog u Zapadnoj Srbiji i Šumadiji osvajaju najviša priznanja za kvalitet. Najstariji časopis u Francuskoj koji se dva veka kritički bavi destilatima, svrstao je malinovaču Zarića među petnaest najboljih rakija na planeti.

„Pored nekih francuskih destilata, pored nekih destilata iz Švajcarske, Austrije, izuzetno smo ponosni da smo uspeli da prezentujemo Srbiju i upravo taj naš kvalitetan proizvod od sto posto voća. Dvadeset kilograma je potrebno za jednu bocu, tako da to je piće svakako onako da kažemo za bogove i boginje“, ističe Milan. 

RTS printscreen
Milan Zarić

 

Medalje i priznanja koje osvajaju u Evropi i Americi su ogroman uspeh i za zemlju, jer je na svetskom tržištu jaka konkurencija.

„Normalno te voćne rakije koje se proizvode u tim zemljama i koje imaju zaštićeno geografsko poreklo su nešto čime se te zemlje diče. Da li je to Italija, Nemačka, Francuska, Austrija, Mađarska, Rumunija i tako dalje. Oni se diče time i pokušavaju svoju turističku ponudu da kroz te svoje lokalne proizvode izuzetnog kvaliteta podignu na viši nivo“, naglašava dr Branko Petrović iz Instituta za voćarstvo u Čačku.

Takav koncept primenjuje i Milan, a vrata destilerije uvek su otvorena i za razne turističke karavane. Uz čuveno gostoprimstvo kosjerićkog kraja u degustacionom centru, na jednom mestu se nađu najbolji ukusi tog podneblja.

„Sve to, i hrana, i rakija, i lepi predeli, to je sve ta celina koja zapravo spaja“, kaže Marko Maksimović iz Udruženja „Mini klub“ Srbija.

RTS printscreen
 

 

„Najbolja stvar iz Srbije – komplet lepinja, to je za mene pravi slatkiš“, ističe Milan Pavlović iz Beograda.

Komplet lepinja proglašena je za najbolji doručak na svetu. I srpske voćne rakije mogle bi upravo raznolikošću ukusa lako osvojiti svet, ali je potreban jedinstveni nastup.

„Svi ti proizvođači viskija su kolege i oni putuju po svetu i prezentuju to. I to je ono što je ključ. Treba svi zajedno da radimo, i svaki kraj u Srbiji treba da ima svoje kvalitetne proizvođače“, smatra Milan Zarić vlasnik destilerije u Kosjeriću.

Iz godine u godinu raste broj destilerija, koje uz stručnu podršku proizvode sve kvalitetnije rakije. A kako je Milana učio deda, i u jelu i u piću treba uvek biti umeren.

Bonus video:

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: RTS

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike