Zahvaljujući viljamovki, za Zariće iz Kosjerića čuo je čitav svet!

13.10.2021

12:00

0

Jedna od najsavremenijih destilerija rakije u jugoistočnoj Evropi nalazi se u Kosjeriću i na godišnjem nivou proizvede oko 250.000 litara rakije

Zahvaljujući viljamovki, za Zariće iz Kosjerića čuo je čitav svet!
1634122900rakija-zasticena-geografskim-poreklom-fotorina2 - Copyright RINA

Srbija je nadaleko čuvena kao zemlja u kojoj se pravi najbolja rakija, a šljivovica se čak našla i na UNESKO listi. Sve je više preduzetnika koji su odlučili da iskoriste ono što je priroda dala i voće prerađuju.

Jedna od najsavremenijih destilerija rakije u jugoistočnoj Evropi nalazi se u Kosjeriću i na godišnjem nivou proizvode oko 250 000 litara rakije, iako su joj kapaciteti znatno veći. Destilerija Zarić jedina je srpska rakija sa zaštićenim geografskim poreklom.

RINA
 

Porodičnu tradiciju proizvodnje rakije, Zarići su nastavili u nekadašnjem podrumu Povlen koji datira iz 1946 godine. Danas, mogu se pohvaliti da u najsavremenijoj destileriji u jugoistočnoj Evropi proizvode rakiju vrhunskog kvaliteta koja je pobrala brojna svetska priznanja i nagrade.

Značajno priznanje Francuza

Šljiva Kraljica, dunja Nostalgija, kajsija, kruška Nirvana, medovača, Koketa višnja, čak i malina Opsesija koju su Francuzi svrstali među 15 najboljih voćnih destilata na planeti, samo su neka od priznanja koje su osvojile rakije Zarića.

- Rakija koja je Srbiju upravo predstavila u najlepšem svetlu je Nirvana, rakija od kruške viljamovke koja je na najprestižnijem Sajmu u Americi, u Vegasu 2016. godine, osvojilia najprestižniju nagradu, Dabl gold, i 2020 na Spirit Selekšnu ušla je u deset najboljih. Kada je reč o rakiji od šljive, iza nje su zlatna priznanja, ali je stranci mešaju sa konjacima, tako da nam u narednim godinama predstoje edukacije kako bi stranci razumeli našu, srpsku šljivu - kazao je za RINU, Milan Zarić.

Rakija Zarića može se pohvaliti i sa zaštićenim geografskim poreklom.

RINA
 

- Geografsko poreklo je jedan od načina na koji smo hteli da prezentujemo šljivu, jer je ovaj kraj još uvek zadržao stare autohtone sorte, poput požegače, trnovače, crvene ranke, od kojih mi upravo proizvodimo našu čuvenu Kraljicu. Na taj način sačuvali smo i stara gazdinstva koja imaju upravo takve zasade - kaže Milan Zarić, (41), vlasnik destilerije Zarić.

Ništa nije prepušteno slučaju

Godišnje se u destileriji Zarića proizvede oko 250.000 litara rakije, a kapaciteti su znatno veći. Od najsavremeniijih kazana, svakodnevnih kontrola do ležanja rakije, ništa nije prepušteno slučaju. Na malom kazančiću se rade uzorci, a srpska rakija mora i da odleži u hrastovim buradima koji joj daju poseban šmek.

RINA
 

- Hrast daje taj finalni potpis, tanini i aroma vanile oplemenjuje srpsku rakiju - dodaje Zarić.

Kvalitetom rakije, Zarići su odavno već postali prepoznatljiv brend i na jedinstven način predstavljaju ne samo opštinu Kosjerić, već i Srbiju u najlepšem svetlu.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: RINA

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike