Ministarstvo: Gastarbajteri plaćaju porez, kao i svuda u svetu

04.12.2020

11:14 >> 12:17

0

Građani Srbije koji rade u inostranstvu a tamo ne žive stalno plaćaju porez kod kuće kao što to čine i građani većine zemalja u Evropi, pojašnjava Mini

Ministarstvo: Gastarbajteri plaćaju porez, kao i svuda u svetu
Copyright Pixaby

Rezidenti Srbije obveznici su poreza na dohodak po osnovu prihoda koje ostvare u Srbiji i u inostranstvu, objašnjavaju iz Ministarstva finansija propise koji odavno važe, koji su u skladu sa evropskim standardima a koji su ovih dana dospeli u lupu javnosti zbog neprimerenog povezivanja ovog pitanja sa pitanjem poreske utaje „frilensera“.

Ministarstvo finansija povodom „nedoumica u javnosti“ poslednjih dana o tome da li su i naši „radnici na privremenom radu u inostranstvu“ obavezni da plaćaju porez na dohodak građana ističu da je to rešenje koje se primenjuje u najvećem broju savremenih država.

„Frilensersko“ dizanje prašine

„Udruženje frilensera i preduzetnika“ podiglo je ovih dana prašinu u medijima povezivanjem svog „slučaja“ namere države da oporezuje neprijavljen rad odavde za firme u inostranstvu ili na internetu sa slučajem naših radnika koji privremeno rade u inostranstvu. IT frilenseri, jutjuberi i influenseri i sl. tvrde da nisu ni znali da treba da plate porez na zaradu kao i svi drugi u Srbiji i svetu, i oštro se protive što Poreska uprava sada retrokativno pokušava da taj porez naplati za proteklih pet godina.

– Tako da i zarade koje ostvare rezidenti Republike Srbije po osnovu rada kod stranih poslodavaca u inostranstvu (tzv. gastajbajeri) oporezuju se u Srbiji – objašnjavaju u Ministarstvu finansija.

Međutim, bez obzira na to da li Srbija primenjuje ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja sa državom u kojoj je naš rezident zaposlen kod stranog poslodavca, naš rezident ima pravo na poreski kredit po osnovu poreza koji je plaćen na zaradu koju je ostvario.

S tim da takav kredit ne može biti viši od poreza koji bi se na takvu zaradu platio u Srbiji.

Takvo rešenje predviđeno je i u velikoj većini ugovora o izbegavanju dvostrukog oporezivanja koje je Srbija zaključila u poslednjih dvadesetak godina.

Moguće i izuzimanje

Takođe, postoje i ugovori o izbegavanju dvostrukog oporezivanja u kojima je predviđena primena metoda izuzimanja, i prema tim ugovorima naši rezidenti nemaju obavezu plaćanja poreza na dohodak u Srbiji po osnovu zarada koje su ostvarili kod stranih poslodavaca u državama sa kojima su takvi ugovori zaključeni.

Što se tiče obaveza po osnovu doprinosa za obavezno socijalno osiguranje, prema propisima Srbije kojima se uređuje obavezno socijalno osiguranje (penzijsko i invalidsko osiguranje, zdravstveno osiguranje i osiguranje za slučaj nezaposlenosti) državljani Srbije zaposleni u inostranstvu kod stranog poslodavca nisu osiguranici na obavezno socijalno osiguranje po osnovu zarade koju ostvaruju od tog stranog poslodavca.

Pročitajte još:

Sve nedoumice oko izmene poreskih zakona: Šta se menja u porezu na imovinu i ko će plaćati više?

Istražujemo: Zašto Srbija nema organsku proizvodnju hrane kad je potencijal ogroman

Za lica koja nisu osiguranici prema domaćim propisima kojima se uređuje obavezno socijalno osiguranje, ne postoji obaveza obračunavanja i plaćanja doprinosa za obavezno socijalno osiguranje.

Prema tome, naši državljani zaposleni kod stranih poslodavaca u inostranstvu nemaju obavezu plaćanja doprinosa za obavezno socijalno osiguranje po osnovu zarade koju ostvare u inostranstvu od stranih poslodavaca.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Tanjug

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike