Još dobrih vesti iz Nemačke: Pad samo 5,1 odsto

12.11.2020

15:50 >> 16:16

0

Iz najvećeg srpskog spoljnotrgovinskoig partnera dolaze dobre vesti o manjem privrednom padu od očekivanog. EU dodaje za plate, a Slovenija i za firme

Još dobrih vesti iz Nemačke: Pad samo 5,1 odsto
Copyright Foto: Pixabay/David Mark

Evropska unija grčevito se bori sa posledicama ekonomske krize koja je uslovljena epidemijom koronavirusa. I dok EU izdaje novu turu socijalnih obveznica a Slovenija već šesti po redu paket pomoći privredi, iz Nemačke stižu optimistične vesti.

Panel nezavisnih ekonomskih savetnika nemačke vlade predviđa da će najveća evropska ekonomija ove godine zabeležiti pad od 5,1 odsto. Rekli bismo samo pet odsto, jer to je optimističnija prognoza od one koju su nedavno izneli ministri a mnogo optimističnija nego što je bila pre nekoliko meseci.

U izveštaju objavljenom danas, petočlani Nemački savet ekonomskih stručnjaka prognozira da će bruto domaći proizvod zemlje iduće godine porasti za 3,7 odsto, prenosi agencija AP.

Krajem oktobra, nemački ministar ekonomije Peter Altmajer je izjavio da se očekuje pad od 5,5 odsto ove godine, nakon čega će uslediti rast od 4,4 procenta 2021.

A još u julu prognoze su bile da će ovoogdišnji pad biti gotovo sedam procenata.

Ekonomski eksperti su sada naveli u izveštaju da je njihova prognoza uzela u obzir ponovni rast slučajeva kovid-19 u protekla dva meseca i nove mere koje su preduzete u nastojanju da se suzbije širenje zaraze.

U Nemačkoj je od pre nešto više od sedam dana na snazi četvoronedeljno delimično zatvaranje, pri čemu su zatvoreni restorani, barovi, sportski i rekreativni objekti i uvedena nova ograničenja okupljanja. Ovog puta su škole i prodavnice proizvoda koji nisu od suštinske važnosti ostale otvorene.

EU izdala drugu obveznicu – 14 milijardi za minimalce

Evropska komisija je u ime Evropske unije izdala drugu „socijalnu obveznicu“, u ukupnoj vrednosti od 14 milijardi evra, kako bi zapštitila radnike i radna mesta pogođene posledicama krize pandemije kovid-19.

– Tržište nam je ponovo dalo glas poverenja uz snažno interesovanje investitora i povoljne uslove što je sjajna vest za Evropsku uniju kao izdavaoca i zajmoprimca, za tržište socijalnih obveznica, a pre svega za građane EU koji će dobiti preko potrebnu finansijsku podršku da prođu kroz ova teška vremena – kaže komesar EU za budžet Johanes Han.

Kod Nemaca se ekonomija polako vraća “u normalu”, Foto: Pixabay/Michal Jarmoluk

Izdavanje se sastojalo od dve obveznice, sa otplatom od 8,0 milijardi evra u novembru 2025. i 6,0 milijardi evra za otplatu u novembru 2050.

Komisija je krajem oktobra izdala uvodnu socijalnu obveznicu u iznosu od 17 milijardi evra koje su podeljene Italiji, Španiji i Poljskoj.

Šesti slovenački paket

Dok se Berlinu popravlja raspoloženje, a Brisel brine da što manje radnika u EU ostane bez posla, Slovenačka vlada usvaja šesti paket ekonomskih mera za pomoć preduzećima i stanovništvu. Ovoga puta subvencije su vredne milijardu evra.

Kako prenosi agencija STA, Vlada je još jednom produžila program subvencionisanja plata radnika na prinudnim odmorima i onih koji rade skraćeno, kao i mere pomoći za likvidnost i finansiranje fiksnih troškova preduzeća.

Moratorijum na kredite, oprost zakupa

Oni koji unajmljuju nekretnine u vlasništvu države ili lokalnih samouprava neće morati da plaćaju zakup, delimično ili u celosti, za period od 19. oktobra, kada je proglašena epidemija, do kraja godine.

Moratorijum na otplatu kredita takođe se produžava do kraja godine, a ponovo se uvode mere koje omogućavaju poreskim obveznicima da dve godine odlažu plaćanje poreza ili da tu obavezu izmiruju u ratama ukoliko su zbog epidemije izgubili prihode.

Većina mera koje se produžavaju ili iznova uvode važiće do kraja godine sa mogućnošću produženja, dok će neke biti na snazi do sredine ili čak do kraja 2021. godine.

Subvencionisanje zarada radnika na prinudnim odmorima produženo je do kraja januara, dok su subvencije za plate radnika sa skraćenim radnim vremenom produžene za šest meseci.

Plaćanje naknada građanima koji su u karantinu i roditeljima koji čuvaju dete u karantinu produženo je do kraja juna iduće godine.

Takođe će biti nastavljena mera kompenzovanja fiksnih troškova kako privatnih tako i državnih preduzeća koja su zbog epidemije morala da obustave ili znatno smanje poslovanje. Država će delimično pokriti troškove onima čiji je prihod pao za najmanje 40 posto, a pomoć će isplaćivati Finansijska uprava.

Pročitajte još:

“Planulo”: Beograđani baš navalili na kupovinu vikendica

Veliki zaokret na svetskim berzama: Šta je uzrok i ko su najveći dobitnici?

Produžena je i šema državnih garancija za kredite za likvidnost, pod nešto izmenjenim uslovima a, između ostalog, predviđa se i plaćanje naknade staračkim domovima i drugim ustanovama socijalne zaštite do kraja sledeće godine na ime pada prihoda zbog upražnjenih mesta usled epidemije, navodi se u tekstu.

Vlada je u novom paketu predložila i sredstva za besplatan obrok siromašnim učenicima tokom nastave na daljinu, kao i pomoć poljoprivrednicima.

U okviru paketa mera se predviđa i povećanje novčanih kazni za kršenje postojećih mera ograničenja, čiji će maksimalni iznos dostizati i do 15.000 evra.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Tanjug

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike