Da li kartice mogu potpuno da zamene čekove?

06.02.2021

06:54 >> 09:13

0

NBS podseća građane da na rate mogu da plaćaju i nacionalnom karticom, ali pitanje je da li je ona prava zamena za dobre stare čekove

Da li kartice mogu potpuno da zamene čekove?
Copyright Pixabay/Photo Mix

Lični bankarski čekovi vratili su se ovih dana u žižu javnosti inicijativom da se poveća iznos koji već godinama stoji na maksimalnih 5.000 dinara. Tim povodom i Narodna banka Srbije podsetila je da je nacionalnom “dina” platnom karticom omogućeno plaćanje na rate bez kamate, “pri čemu korisnici debitne kartice imaju na raspolaganju istu funkcionalnost kao i prilikom plaćanja čekovima”.

Što se tiče plaćanja na rate, iz centralne banke su u pravu, ali ovom prilikom nije pomenuta ona glavna karakteristika praktične primene čeka u Srbiji, a to je odloženo plaćanje.

– Ni sa “dinom”, niti bilo kojom drugom karticom ne možete uzetu robu iz supermarketa danas, a platiti za mesec, dva ili tri, kao što je to uobičajeno sa čekom. Drugo, sa svakom karticom je vezan neki trošak, ako ništa drugo ono oko održavanja računa. Kod čeka nema ni kamate, ni drugog troška – kaže za 24sedam Dejan Gavrilović, predsednik Udruženja bankarskih klijenata “Efektiva”.

Bez pravljena reda na kasi

Plaćanje “dina” karticama na rate je savremena, elektronska zamena za ček, objavila je centralna banka na svom sajtu.

Svakog meseca 500.000 čekova

Prema podacima Udruženja banaka Srbije, tokom prošle godine prosečno je svakog meseca realizovano oko pola miliona čekova. Prosečan iznos na realizovanom čeku od oktobra 2019. do oktobra 2020. godine iznosio je 4.694 dinara. Ukupan broj realizovanih čekova je u opadanju u periodu između 2015. i 2020. godine i sada ih je manje u opticaju za oko 13 odsto.

Iz NBS tvrde da je korisnicima debitne kartice na raspolaganju ista funkcionalnost kao i prilikom plaćanja čekovima, ali da je ona daleko praktičnija, jednostavnija i savremenija, što su prepoznali i banke i trgovci.

– Plaćanje na rate “dina” karticom ima sve prednosti plaćanja čekovima, ali je znatno brže i jednostavnije. Nema čekanja na kasi i vremenski zahtevnog ispisivanja čekova, kao ni ograničenja potrošnje po čeku, a broj rata korisnik sam određuje pri kupovini – navode iz NBS.

Sve što je navedeno u saopštenju NBS stoji ali, nažalost, “dina” karticu još ne koriste još sve banke u Srbiji. Druga strana problema je što ni plaćanje na rate nije moguće karticama kod svih trgovaca, već banke imaju liste partnera kod kojih je to moguće za njihovu karticu.

Problema, doduše, ima i sa čekovima. Poslednje dve tri godine, sa padom zarada od kamata, banke su počele da se “snalaze” na drugim provizijama, pa je i izdavanje čekova počelo da se naplaćuje. Kod 20 banaka koje izdaju čekove kod nas, cene ove usluge idu od 10 do 35 dinara po čeku. Suma nije velika, ali iritira korisnike.

Profimedia

Sada je već i iznos na čeku postao problem, otuda i inicijativa, jer maksimalni limit je uveden 1. januara 2008. godine, kada je prosečna plata bila oko 30.000 dinara. Danas je plata dvostruko veća, tako da bi time usklađeni iznos trebalo da bude dupliran, smatraju pojedini korisnici.

Na stranu to što na zapadu limit za lični ček ne postoji, već koliko je novca na čeku ispisano. Ali pošto se na zapadu prevara sa čekovima bez pokrića tretira kao ozbiljno krivično delo, što u Srbiji nije slučaj, to ograničenje kod nas ima svoju opravdanu svrhu.

– Da li treba promeniti iznos ili ne, možda i nije toliko važno. Mnogima plate nisu toliko porasle, a naši ljudi se više odlučuju na manji iznos po čeku, a više rata. Takođe, čekovi više nisu ni toliko rasprostranjeni kao pre desetak godina jer su banke uspele da ubede klijente da su bolji od čekova. A i pitanje je da li menjati sada, u vreme krize, jer to bi potencijalno povećalo rizik banaka ako onaj ko izda ček na nekoliko meseci počeka, recimo, ostane bez posla – zaključuje Dejan Gavrilović.

Pročitajte još:

Kod koga “radi” dina

Plaćanje na rate bez kamate “dina” karticom kod trgovaca koji, u skladu sa svojom poslovnom politikom, nude tu opciju, svojim korisnicima u ovom trenutku pružaju “Banka Poštanska štedionica” i “Komercijalna banka”, s tim da se broj trgovaca i banaka koji žele da omoguće ovu uslugu stalno povećava, saopštila je NBS.

Korisnici “Banke Poštanska štedionica” mogu plaćati odloženo do šest rata bez naknada i kamate na više od 3.000 prodajnih mesta širom Srbije. Sličnu pogodnost imaju i korisnici usluga “Komercijalne banke”. Ova banka svojim korisnicima debitne kartice klasik/start nudi mogućnost beskamatnog plaćanja na više jednakih mesečnih rata.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike