Srbi ne plaćaju mobilnim, draže su im platne kartice

01.10.2020

13:05 >> 13:07

0

U Srbiji se potrošaći najbezbednije osećaju kada plaćaju platnom karticom ali sigurnost im nije na prvom mestu

Srbi ne plaćaju mobilnim, draže su im platne kartice
Copyright Profimedia

Svaki treći ispitanik koji je učestvovao u anketi kompanije Visa naveo je da se najbezbednije oseća kada za plaćanje koristi platne kartice, a 20 odsto da ne razmišlja o sigurnosti već koristi ono što im je trenutno pri ruci.

Kompanija Visa sprovela je anketu među korisnicima društvenih mreža u zemljama regiona, kako bi ispitala nivo njihove informisanosti o sigurnosnim preporukama prilikom plaćanja.

Rezultati pokazuju da skoro 60 odsto ispitanika daje prednost sigurnosti i zaštiti podataka nego brzini kojom može obaviti transakcije.

Međutim, polovina njih nije dovoljno upoznata sa postojećim mehanizmima zaštite. Svaki treći ispitanik nije uspeo da tačno odgovori na pitanja u vezi sa sigurnošću plaćanja putem interneta.

Kako bi podržala korisnike platnih kartica i podigla svest o sigurnosti digitalnih plaćanja, Visa je pokrenula regionalnu kampanju pod nazivom “Sačuvaj i zaštiti – prioriteti digitalnih plaćanja”, čiji je cilj edukacija potrošača na temu bezbednosti ovih modela plaćanja, kako na internetu, tako i na mestima prodaje.

Svaki treći ispitanik koji je učestvovao u anketi naveo je da se najbezbednije oseća kada koristi platne kartice. Ipak, 20 odsto ne razmišlja o sigurnosti već koristi ono što im je trenutno pri ruci.

Plaćanje mobilnim telefonom još uvek nije široko prepoznato među korisnicima, te ima značajan potencijal za usvajanje u budućnosti, navodi se u saopštenju.

Kada je reč o PIN kodu, jedinstvenom identifikacionom broju koji služi za zaštitu od neovlašćenog korišćenja kartice, ispitanici ističu da često zaboravljaju pravu kombinaciju, ali ih takav vid zaštite čini sigurnijim.

Većina onih (preko 80 odsto) koji su učestvovali u anketi, naveli su da nikome ne bi dali ili otkrili svoj PIN kod.

CVV2 je trocifreni broj koji se nalazi na poleđini Visa kartice, i koristi se za potvrdu prilikom plaćanja preko interneta.

Više od 15 odsto učesnika ankete je u odgovorima pogrešno povezalo ovaj kod sa QR kodom, koji se koristi za plaćanja putem aplikacija.

Rezultati ankete su pokazali i da 40 odsto ispitanika ne zna da identifikuje veb sajt sa sigurnom konekcijom za plaćanje.

U pitanju su internet adrese sa slovom a posle oznake http. Https protokol dizajniran je tako da izdrži upade hakera i preporučuje se kao sigurniji prilikom plaćanja putem interneta.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Tanjug

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike