Globalne cene hrane blago splasnule u maju, cena mesa na istorijskom maksimumu

03.06.2022

14:42

0

Međunarodne cene pšenice porasle su u maju zbog zabrane izvoza koju je objavila Indija, kao i manje proizvodnje u Ukrajini

Globalne cene hrane blago splasnule u maju, cena mesa na istorijskom maksimumu
Ilustracija - Copyright Pixabay/stevepb

Svetske cene prehrambenih proizvoda blago su splasnule u maju drugi mesec zaredom, mada su cene pšenice i živine porasle, izvestila je danas Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO).

Indeks cena hrane koji izračunava FAO iznosio je u maju u proseku 157,4 poena, što je za 0,6 odsto manje nego u aprilu, prema izveštaju objavljenom na veb sajtu ove agencije UN sa sedištem u Rimu.

Ovaj indeks, koji prati mesečne promene međunarodnih cena u korpi prehrambenih proizvoda kojima se obično trguje, još uvek je za 22,8 odsto viši nego u maju 2021.

Cene žitarica su u maju porasle za 2,2 odsto u odnosu na prethodni mesec, pri čemu je pšenica bila za 5,6 procenata skuplja nego u aprilu i za čak 56,2 odsto skuplja nego u maju 2021.

Međunarodne cene pšenice, koje su u proseku samo 11 odsto ispod rekordnog nivoa zabeleženog u martu 2008. godine, porasle su u maju zbog zabrane izvoza koju je objavila Indija i zabrinutosti oko stanja useva u nekoliko vodećih zemalja izvoznica, kao i smanjene proizvodnje u Ukrajini zbog rata.

Globane kotacije pirinča su takođe porasle širom tržišta, dok su cene drugih žitarica opale u proseku za 2,1 odsto, pri čemu je kukuruz pao još više usled nešto boljeg stanja roda u SAD, sezonskih isporuka u Argentini i predstojećeg početka brazilske glavne berbe kukuruza.

Mlečni proizvodi jeftiniji

Cene biljnih ulja na svetskim tržištima su potonule prošlog meseca za 3,5 odsto u odnosu na april, ali su i dalje znatno iznad nivoa iz prošle godine. Kako se precizira i FAO-vom izveštaju, opale su cene palminog, suncokretovog, sojinog i repičinog ulja, delom zbog ukidanja kratkotrajne zabrane izvoza palminog ulja iz Indonezije i smanjene globalne uvozne tražnje za sojinim i uljem od repice.

Pixabay
 

Mleko i mlečni proizvodi su takođe pojeftinili u maju za 3,5 posto na mesečnom nivou. Najviše su pale globalne cene mleka u prahu, što se povezuje s neizvesnostima na tržištu u pogledu kineske potražnje usled kontinuiranih kovid zatvaranja u toj zemlji, dok je rast maloprodaje i velika tražnja iz restorana na severnoj hemisferi obuzdala veći pad cena sira uprkos oslabljenoj globalnoj potražnji za uvozom. Cene putera su takođe pale zbog manje uvozne potražnje.

Svetske cene pšenice su skliznule za 1,1 odsto u odnosu na april, pošto je izuzetan rod u Indiji povećao izglede globalne dostupnosti te namirnice. Slabljenje brazilskog reala prema američkom dolaru, zajedno sa nižim cenama etanola, takođe je poguralo cene šećera naniže.

Nasuprot tome, globalne cene mesa su dostigle nov istorijski maksimum s rastom od 0,6 odsto u maju, mada su cene goveđeg mesa ostale stabilne, dok je svinjsko meso pojeftinilo. Na ukupan rast međunarodnih cena mesa uticao je oštar skok cena živinskog mesa, usled kontinuiranih poremećaja u lancu snabdevanja u Ukrajini i nedavnih slučajeva ptičjeg gripa što je podstaklo potražnju u Evropi i na Bliskom istoku.

BONUS VIDEO:

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Tanjug

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike