Da li je Tramp zaista pokraden na izborima i šta posle toga?

04.11.2020

18:55 >> 20:14

0

Dok je preostalo da se prebroje još milioni glasova, Donald Tramp je izneo tvrdnju o izbornoj krađi i izjavio da je pobedio na američkim izborima

Da li je Tramp zaista pokraden na izborima i šta posle toga?
Copyright Tanjug/AP Photo/Julio Cortez

Dok je preostalo da se prebroje još milioni glasova, Donald Tramp je izneo tvrdnju o izbornoj krađi i izjavio da je pobedio na američkim izborima, javlja BBC.

To je dovelo do oštrih reakcija njegovih protivnika, pa čak i nekih ljudi iz vlastitih redova – ali da li je šteta već načinjena?

Donald Tramp već nedeljama nagoveštava da ako predsednički izbori budu bili tesni, on će optužiti demokratske protivnike za izbornu krađu i pokušaj preotimanja njegove pobede.

U ranim časovima u sredu ujutro, on je učinio upravo to: uz milione legitimnih glasačkih listića koji su još preostali da se prebroje, preuranjeno je proglasio svoju pobedu.

„Spremili smo se za to da dobijemo ove izbore. Iskreno, mi smo i dobili ove izbore”, rekao je Tramp.

Ne predstavivši nikakve dokaze, sugerisao je da se desila izborna „krađa”.

„Naša nacija je masovno pokradena. Tražimo da se primeni zakon na odgovarajući način. Ići ćemo, dakle, na Ustavni sud. Tražimo da se svo glasanje obustavi.”

AP Photo/Brynn Anderson

Bajdenova menadžerka: „Skandalozno, nečuveno, pogrešno”

Demokrate, pa čak i neki predsednikovi sledbenici, brzo su reagovali.

Trampov demokratski rival Džo Bajden rekao je da izbori nisu završeni sve „dok svaki glasački listić ne bude bio prebrojan”.

„Nalazimo se na putu do pobede”, insistirao je on.

Menadžerka kampanje „Bajdena za predsednika” Džen O’Mali izjavila je da je to što je Tramp rekao „skandalozno, nečuveno i pogrešno”.

„Skandalozno je zato što se radi o neprikrivenom pokušaju oduzimanja demokratskog prava američkim građanima”, rekla je ona.

„Nečuveno je zato što nikada pre u našoj istoriji predsednik Sjedinjenih Američkih Država nije pokušao da oduzme pravo Amerikancima da se njihov glas čuje na izborima.”

Aleksandrija Okasio-Kortez iz Demokratske stranke, koja je osigurala reizbor na svoje mesto u Kongresu, osudila je Trampovu tvrdnju kao „nelegitimnu, opasnu i autoritarnu”.

„Prebrojte glasove. Poštujte rezultate”, tvitovala je ona.

Čak i desničarski nastrojeni republikanci iz same stranke, kao što je bivši republikanski senator Pensilvanije Rik Santorum, izrazili su zabrinutost.

Santorum je rekao da je „veoma uznemiren” Trampovim komentarima. „Upotreba reči kraća… mislim da je to pogrešno”, rekao je on za CNN.

A Ben Šapiro, konzervativni komentator i Trampov kritičar, tvitovao je nazvavši te komentare „izuzetno neodgovornim”.

Nakon Trampove izjave, potpredsednik Majk Pens pokušao je da ublaži neke od njegovih opaski, odbivši da proglasi pobedu i insistirajući da će svi legalno podneti glasovi biti prebrojani.

Tanjug/AP Photo/Evan Vucci)

Šteta je već načinjena

Ali šteta je već načinjena, kaže izveštač BBC-ja iz Severne Amerike Entoni Zurčer.

„Bilo da Tramp na kraju pobedi ili izgubi, bacio je senku sumnje na ove izbore, dovevši u pitanje samu mašineriju američke demokratije”, kaže Zurčer.

Pandemija koja je u toku dovela je do toga da se do sada neviđeni broj američkih glasača odluči za rano glasanje, što razvlači vreme neophodno za prebrojavanje glasačkih listića.

U nekim državama će za prebrojavanje svih glasova možda biti potrebni dani.

Entoni Zurčer kaže da su američki izbori ušli u „katastrofični scenario kog su se mnogi Amerikanci plašili, da će predsednik Sjedinjenih Država – iz same Bele kuće – podriti prebrojavanje glasačkih listića.”

Tramp je više puta odbio da potvrdi da će priznati poraz ako izgubi izbore.

Proteklih nekoliko nedelja, to je dovelo do izuzetno neobične rasprave oko toga da li će morati da se pozovu oružane snage, tajna služba ili policija da se silom ukloni američki predsednik zabarikadiran unutar Bele kuće.

Amerika bruji o novoj članici Kongresa: Trampova republikanka i zagovornica “QAnon” teorije dobila fotelju

Do samog kraja

Nacionalna trka svela se na šačicu država: Arizona, Viskonsin, Mičigen, Pensilvanija i Džordžija.

Bilo kakvo pravno osporavanje moraće da prođe prvo kroz državne sudove, pre nego što se prenese na Vrhovni sud.

To znači da mogu da prođu čitavi dani pre nego što rezultat američkih predsedničkih izbora 2020. godine bude bio poznat.

U međuvremenu, vlada bojazan da neizvesnost može da izazove nemire u obliku protesta i sukoba.

Tanjug/Sean McKeag/The Citizens’ Voice via AP)

Na kraju samog izbornog dana, izbijale su čarke i dolazilo je do napetih scena na protestima održanim na nekoliko mesta u zemlji, uključujući i ispred Bele kuće.

„Ono što je nekada bio samo košmarni scenario, sada polako počinje da se ostvaruje, sa Bajdenom koji tvrdi da se nalazi na putu do pobede i Trampom koji izriče neosnovane optužbe za glasačku prevaru i izbornu kraću”, kaže Zurčer.

Čitajte još:

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike